کوهوش سیاه: فواید، دوز، عوارض جانبی و موارد دیگر

گیاهان دارویی

کوهوش سیاه

 

گیاه کوهوش سیاه چیست؟ عوارض و فواید فوق العاده آن در بانوان

کوهوش سیاه یک گیاه جنگلی بومی آمریکای شمالی است. ریشه این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود و اغلب برای شرایط مرتبط با استروژن استفاده می شود. در این مطلب شما را با این گیاه دارویی آشنا می کنیم.

کوهوش سیاه چیست؟

کوهوش سیاه یک گیاه گلدار است که بومی آمریکای شمالی است. نام های علمی آن Actaea racemosa و Cimicifuga racemosa است و گاهی اوقات به آن حشره سیاه، مار سیاه، شمع پری نیز می گویند.

 

گل‌ها و ریشه‌های آن معمولاً در طب سنتی بومیان آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه یک مکمل بهداشتی محبوب برای زنان است که ادعا می‌شود به علائم یائسگی، باروری و تعادل هورمونی کمک می‌کند.

 

کوهوش سیاه به عنوان یک فیتواستروژن عمل می کند، یک ترکیب گیاهی که عملکرد هورمون استروژن را تقلید می کند. با این حال، در مورد اینکه آیا کوهوش سیاه را می توان به عنوان یک فیتواستروژن واقعی طبقه بندی کرد، بحث هایی وجود دارد.

 

صرف نظر از این، به نظر می رسد کوهوش سیاه برای تسکین علائم یائسگی مفید است. با این حال، شواهدی برای کاربردهای دیگر آن وجود ندارد.

 

مزایا و موارد استفاده از کوهوش سیاه

کوهوش سیاه دارای تعدادی فواید بالقوه است، بیشتر آنها مربوط به سلامت زنان یا تعادل هورمونی است. با این حال، به استثنای علائم یائسگی، شواهد کمی برای حمایت از استفاده از آن برای هر یک از این شرایط وجود دارد.

 

یائسگی و علائم یائسگی

کاهش علائم یائسگی دلیلی است که بیشتر مردم از کوهوش سیاه استفاده می‌کنند و یکی از کاربردهایی است که شواهدی برای حمایت از آن وجود دارد.

 

در یک مطالعه روی ۸۰ زن یائسه که گرگرفتگی را تجربه می کردند، آنهایی که روزانه ۲۰ میلی گرم کوهوش سیاه را به مدت ۸ هفته مصرف کردند، گرگرفتگی کمتری را نسبت به قبل از شروع کوهوش سیاه گزارش کردند.

 

علاوه بر این، سایر مطالعات انسانی نیز یافته های مشابهی را تایید کرده اند. اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما به نظر می رسد کوهوش سیاه برای کاهش علائم یائسگی مفید است.

 

باروری

اگرچه ممکن است ادعاهای زیادی را در اینترنت مشاهده کنید که کوهوش سیاه می تواند باروری را بهبود بخشد یا به شما کمک کند باردار شوید، اما شواهد زیادی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

 

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که کوهوش سیاه ممکن است اثربخشی داروی باروری Clomid (کلومیفن سیترات) را در افرادی که نابارور هستند بهبود بخشد و شانس باردار شدن آنها را افزایش دهد.

 

سه مطالعه کوچک انسانی نشان می‌دهد که میزان بارداری یا تخمک‌گذاری در زنان مبتلا به ناباروری که مکمل‌های کوهوش سیاه را همراه با کلومید مصرف کرده‌اند، بهبود یافته است.

 

با این حال، این مطالعات کوچک بودند و تحقیقات بیشتری برای تایید این اثر مورد نیاز است.

 

تندرستی بانوان

کوهوش سیاه همچنین برای تعدادی از اهداف دیگر مرتبط با سلامت زنان استفاده می شود. با این حال، شواهدی که از این فواید حمایت می‌کنند به اندازه شواهدی که از مزایای آن برای یائسگی و باروری حمایت می‌کنند، قوی نیستند.

 

در اینجا چند دلیل دیگر وجود دارد که زنان ممکن است از کوهوش سیاه برای حفظ تعادل هورمونی استفاده کنند:

 

• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): مصرف کوهوش سیاه ممکن است شانس باردار شدن در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را افزایش دهد. در صورت ابتلا به PCOS ، مصرف کوهوش سیاه نیز ممکن است به تنظیم چرخه شما کمک کند.

 

یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه ۴۰ میلی گرم کوهوش سیاه ممکن است اندازه فیبروم های رحمی را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

 

• سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD): اگرچه برخی ادعاهای آنلاین مبنی بر اینکه کوهوش سیاه می تواند به PMS یا PMDD کمک کند وجود دارد، اما هیچ مدرک قابل توجهی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد.

 

• تنظیم چرخه قاعدگی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت درمان های باروری مانند کلومید هستند، کوهوش سیاه ممکن است به تنظیم چرخه قاعدگی آنها کمک کند.

 

سلامت روان

کوهوش سیاه ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت روان، به ویژه در زنان یائسه داشته باشد.

 

برخی از مطالعات، استفاده از مکمل‌های گیاهی را برای اضطراب و افسردگی در زنان یائسه بررسی کردند. محققان دریافتند که مصرف مکمل با کوهوش سیاه تاثیری بر اضطراب ندارد، اما با بهبود قابل توجهی در علائم روانی مرتبط است.

 

با این حال، قبل از درک کامل اثر کوهوش سیاه بر سلامت روان، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

خواب

اگرچه شواهد کمی وجود دارد که کوهوش سیاه می تواند خواب را بهبود بخشد، ممکن است به کاهش علائمی که باعث اختلال خواب در زنان یائسه می شود، مانند گرگرفتگی کمک می کند. با این حال، یک مطالعه کوچک روی ۴۲ زن یائسه نشان داد که به نظر می رسد مصرف مکمل کوهوش سیاه باعث بهبود طول مدت و کیفیت خواب می شود.

 

مطالعه دیگری اشاره کرد که ترکیبی از کوهوش سیاه و سایر ترکیبات ، از جمله شاه توت، روی، زنجبیل و اسید هیالورونیک به بهبود گرگرفتگی که با بی خوابی و اضطراب مرتبط است کمک می کند. با این حال، سخت است دقیق بگوییم که کوهوش سیاه یا یکی از مواد دیگر ترکیب مفید این مخلوط بوده است.

 

کاهش وزن

زنان یائسه ممکن است در معرض خطر افزایش وزن ناخواسته باشند، زیرا سطح استروژن آنها به طور طبیعی کاهش می یابد. از نظر تئوری، چون کوهوش سیاه ممکن است اثرات استروژنی از خود نشان دهد، ممکن است اثر مفید کمی بر مدیریت وزن در زنان یائسه داشته باشد.

 

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی کوهوش سیاه

کوهوش سیاه دارای برخی عوارض جانبی بالقوه است، اما معمولاً خفیف هستند. آنها عبارتند از ناراحتی گوارشی، حالت تهوع، بثورات پوستی، عفونت، درد عضلانی، درد یا بزرگ شدن سینه، و لکه بینی یا خونریزی خارج از چرخه قاعدگی.

 

با این حال، کوهوش سیاه همچنین با برخی از موارد شدید آسیب کبدی مرتبط است. به همین دلیل، اگر بیماری کبدی دارید یا هر مکمل یا دارویی دیگری مصرف می کنید که ممکن است به کبد شما آسیب برساند، نباید کوهوش سیاه مصرف کنید.

 

علاوه بر این، یک مطالعه اخیر روی حیوانات مشاهده کرد که کوهوش سیاه در دوزهای بالا با آسیب گلبول های قرمز خون مرتبط است که منجر به کم خونی می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری برای مطالعه این اثرات بالقوه در انسان مورد نیاز است.

 

از آنجا که کوهوش سیاه به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنید که هنوز به طور گسترده شناخته نشده اند. اگر هر گونه نگرانی دارید، با پرشک مشورت کنید.

 

مقدار مصرف و نحوه مصرف کوهوش سیاه

توصیه های دوز کوهوش سیاه بسیار متفاوت است. دوزهای معمول روزانه بین ۲۰ تا ۱۲۰ میلی گرم عصاره یا پودر کوهوش سیاه استاندارد است.

 

برای علائم یائسگی، مصرف حداقل ۲۰ میلی گرم کوهوش سیاه در روز موثر به نظر می رسد. برخی از متخصصان بهداشت ادعا می کنند که کوهوش سیاه را نباید بیش از ۶ ماه تا ۱ سال مصرف کنید زیرا پتانسیل برای ایجاد آسیب کبدی است.

 

مشخص نیست که آیا ممکن است مصرف بیش از حد کوهوش سیاه وجود داشته باشد. برای اطمینان از ایمنی خود و به حداقل رساندن خطر آسیب کبدی، بیش از دوز توصیه شده روزانه مکمل کوهوش سیاه که انتخاب می کنید مصرف نکنید.

 

مصرف کوهوش سیاه در بارداری و شیردهی

در طب سنتی بومیان آمریکا، کوهوش سیاه اغلب برای افزایش تولید شیر مادر استفاده می شد با این حال، شواهد کمی وجود دارد که برای این منظور کار می کند.

 

اگر در حال انجام درمان های باروری هستید، کوهوش سیاه ممکن است شانس بارداری شما را افزایش دهد، بنابراین اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، ممکن است یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه کند که آن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

 

اگرچه بیشتر عوارض جانبی خفیف هستند، اما اطلاعات کمی در مورد اثرات کوهوش سیاه بر زنان باردار، زنان شیرده و نوزادان وجود دارد.

 

استفاده در افراد خاص

 

به طور کلی، کوهوش سیاه برای اکثر افرادی که باردار یا شیرده نیستند، بی خطر است.

 

با این حال، نیازی به دادن مکمل به کودکان نیست. از آنجایی که ممکن است بر سطوح هورمونی تأثیر بگذارد، فقط باید با دستور یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط به نوجوانان داده شود.

 

افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید در استفاده از کوهوش سیاه محتاط باشند، زیرا اطلاعات کمی در مورد توانایی بدن برای دفع آن هنگام آسیب به کلیه ها وجود دارد.

 

علاوه بر این، با توجه به اینکه یکی از شدیدترین عوارض جانبی احتمالی آسیب کبدی است، در صورت ابتلا به بیماری کبدی باید از مصرف مکمل های کوهوش سیاه خودداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *