یی چینگ یا ای چینگ و فلسفه آن در فنگ شویی

ای چینگ

ای چینگ

یی چینگ یا ای چینگ و فلسفه آن در فنگ شویی (نظر روانشناس یونگ) I ching

شاید برای شما سوال شود که ای چینگ یا یی چینگ چیست. کتاب یی چینگ یا ای چینگ یکی از قدیمی‌ترین کتاب موجود در جهان است! اطلاعاتی در مورد نویسنده نسخه اصلی این کتاب در دست نیست.

ولی این کتاب در طول تاریخ تکامل داشته و افرادی آمده‌اند آن را تصحیح و تکمیل کردند. تلاش کتاب یی چینگ برای اطلاعاتی در آینده است تا بتوانند برای زندگی برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری داشته باشند. در ادامه با پاسخ به سوال های زیر می خواهیم شما را با این موضوع آشنا کنیم.

یی چینگ یا ای چینگ I ching به چه معناست؟ فلسفه پیدایش کتاب یی چینگ چیست ؟ نقطه شروع شکل‌گیری کتاب چیست؟ چگونه می توانیم از این کتاب و کاربردهای آن استفاده کنیم ؟ این کتاب چه کاربردهایی دارد و چرا امروزه در همه جای دنیا جایگاه خاص و ویژه ای پیدا کرده است؟

یی چینگ یا ای چینگ ( I ching ) چیست؟

یی چینگ در معنای لغوی، به واژه ای گفته می شود که حاوی اطلاعات حکمت و فلسفه کهن چینی است.این واژه از دو بخش زیر تشکیل شده است.

یی به معنی کتاب

چینگ به معنای تغییر (کتاب تغییرات یا کتاب تقدیرات)

آی چینگ هزاران سال به‌عنوان یک طبقه‌بندی فلسفی جهان، راهنمای زندگی اخلاقی، دستورالعملی برای حاکمان و پیشگویی از آینده شخصی فرد و آینده دولت بوده است. این یک اصل سازماندهی یا مدرک معتبر برای نقد ادبی و هنری، نقشه کشی، پزشکی و بسیاری از علوم بود، و تفسیرهای بی پایان کنفوسیوس، تائوئیستی، بودایی و بعداً حتی مسیحی و مکاتب فکری رقیب در آن سنت ها را به وجود آورد. در چین و در شرق آسیا، این کتاب با این اعتقاد که می تواند همه چیز را توضیح دهد، مورد توجه قرار گرفته است. در غرب، بیش از سیصد سال است که شناخته شده است و از دهه ۱۹۵۰، مطمئناً مشهورترین کتاب چینی است. با ظاهر نامتناهی کاربردها و تفاسیر، تا به حال کتابی مانند آن در هیچ کجا وجود نداشته است.

کشورهای آسیای شرقی اولین کسانی هستند که در این حیطه کار کرده اند. این کشور ها عبارتند از :

هند
ایران
چین

اما چینی‌ها از قدیم روش سنتی برای پیشگویی داشتند که به آن لاک‌پشت یا سنگ‌پشت می‌گفتند. در این روش لاک این حیوان را آتش می زدند. و در اثر حرارت روی لاک ترک‌هایی ایجاد می شد و چینی ها از روی این ترک‌ها پیشگویی می‌کردند. بنیاد ای چینگ از همین روش و با لاک لاک‌پشت شروع شد.

 

یی چینگ و یین و یانگ

روش کتاب ای چینگ و فلسفه آن‌ که بر اساس یین و یانگ بنا نهاده شده است و امروزه نیز برای بسیاری از مردمان جهان سرچشمه دانایی و بینش درونی به شمار می‌رود. چینی‌ها بر این باور بودند که کائنات قبل از به وجود آمدن جهان هستی یک واحد بوده و در جهان هستی یک ماهیتی وجود دارد که بر اثر یک اتفاقی مانند بیگ بنگ شکل‌گرفته و یین و یانگ پیدایش خلقت هستند. دو جنبه متضاد و مکمل در هستی هستند و تمام کائنات از یین و یانگ بدست آمده است.

یانگ خط ______ ممتد و پیوست
یین خط ___ ___ منقطع و منفعل

هر یک از این خطوط ممتد و یا منقطع به نام یاو yao می‌باشد و ترکیب سه خط از این خطوط یین و یانگ در کنار یکدیگر به سه خطی کوا kua تبدیل می‌شود که نقشه باگوا یا پاگودا نیز از همین جا شکل می گیرد. در حالتهای مختلفی می‌توان این سه خطی‌ها را مشاهده کرد که به ۸ حالت و سه خطی می‌رسد در ترکیب دو تا سه خطی در کنار هم به حالتهای مختلف و ۶۴ حالت می‌توان دست پیدا کرد. کتاب اولیه یی چینگ ۶۴ شش خطی بوده است. و بر مبنای ۶ خطی‌ها شروع به تفسیر و توضیح داده می شوند.

لائوتسه

مهمترین افرادی که در شکل‌گیری یی چینگ نقش داشتند شاه وون از حاکمان قدیم و امپراتور معروف و بعد از آن شخص عارف و فیلسوف بزرگ زمان خود به نام لائوتسه (فیلسوف بزرگ چینی اولین و معروف‌ترین در زمان سلسله چو هست و بنیان‌گذار آیین تائو و تائوئسیم فرهنگ دینی چینی‌ها که یک مدل دین زمینی است و بر اساس قوانین طبیعت و نه دین الهی و آسمانی تحت آیین تائو) می‌دانیم که لائوتسه ذهنیت منسوب به او در جست‌وجوی آن‌چنان کمالی است که درنهایت به خلق انسان – طلا دست می‌یابد. فرزانه، در این مفهوم، حضوری است که راز بی‌عملی را از دائو می‌آموزد و با هیچ یکی می‌شود.

کنفوسیوس

کنفوسیوس ( از معروف و مشهورترین فلاسفه که در زمان لائوتسه و به فاصله زمانی کوتاه از هم قرار داشتند) نیز با وجود قدمت عظیم این کتاب هنوز معروفیتی در جهان پیدا نکرده بود تا اینکه روانشناس معروف سوئدی کارل گوستاو یونگ آمد و مقدمه‌ای بر کتاب نوشت و این کتاب را به غرب اروپا و امریکا آشنا کرد!

یی چینگ و کتاب حافظ :

کتاب حکمت و فلسفه بر مبنای یین و یانگ ما را با تغییر و تحولات کیهانی هماهنگ می‌کند و به ما آگاهی می‌دهد برای درک بهتر از این کتاب و قابل‌لمس بودن آن می‌توان این کتاب عظیم را با کتاب حافظ معرفی کرد. جناب حافظ که کتاب غزلیاتی دارد خاص و بی همتا در ادبیات ایران که این غزلیات همانند گوهر الماس شکل و تراش داده شده بنابراین غزلیات خاص و بی‌نظیری است و پر از مفاهیم ادبی و عرفانی و کتاب معمولی نیست و ما ایرانیان از قدیم به این کتاب تفأل می‌زنیم ولی کتاب حافظ کتاب فال‌گیری نیست شان آن به‌مراتب بالاتر از این صحبت‌هاست و شاهکاری ادبی در آن نهفته است که نمونه از آن وجود نداشته و شاید هم در آینده هیچ‌وقت نمونه‌ای نداشته باشد.

کتاب یی چینگ

یی چینگ کتاب غزلیات و شعر نیست بلکه کتاب فلسفه عمیق با مفاهیم بسیار سخت و دشوار است. کتاب زندگی و هستی و خداشناسی. مهم‌ترین کتابی که چینی‌ها از این کتاب استفاده می‌کنند برای خودشناسی و هستی‌شناسی و پیدا کردن مسیر زندگی و تکامل و تعالی در جهان هستی است ولی از این کتاب خاص فلسفی برای تفأل زدن هم استفاده می‌شود. یی چینگ کتاب معمولی نیست که بخواهید آن را از اول تا آخر بخوانید این کتاب مشاور بسیار حرفه‌ای و باتجربه است که می‌توانید از آن برای امور مهم زندگی خود مشورت بگیرید. بنابراین خود چینی‌ها برای این کار می‌گویند یی چینگ زدن و تفأل زدن نمی‌گویند.

 

فال ای چینگ یا یی چینگ

آی چینگ یا “کتاب تغییرات” یک کتابچه راهنمای پیشگویی باستانی چینی و کتاب حکمت است که هگزاگرام ها (نمادهایی که از شش خط افقی روی هم چیده شده اند) را تفسیر می کند که توسط سکه های پرتاب شده تشکیل شده اند تا پاسخ هایی به سوالات مربوط به آینده را شکل دهند.

کتاب باستانی، مطالعه تحول در زندگی بشر است. اعتقاد بر این است که درک الگو و چرخه تغییر، فرد را برای رویدادهای آینده آماده می کند و به تصمیم گیری درست کمک می کند. اعتقاد بر این است که توسط فو هسی، امپراتور افسانه ای چین اختراع شده است. پاسخ‌ها یا پیش‌بینی‌های رویدادهای آینده با استفاده از یک سیستم عددی مبتنی بر یین و یانگ آشکار می‌شوند، جایی که یین یک خط شکسته و یانگ یک خط کامل را نشان می‌دهد. یین و یانگ نیروهای قطبی هستند اما در حفظ تعادل جهانی مهم هستند.

به طور سنتی برای فال یی چینگ ، یک دسته از چوب بومادران پرتاب می شد.

اما معادل امروزی آن از فال ای چینگ یا فال یی چینگ به کمک سکه اتفاق می افتد. سه سکه برای فال استفاده می شود که شش بار پرتاب می شوند تا شش خط شش ضلعی شکل بگیرد. هر روی یک سکه نشان دهنده یین یا یانگ است. سپس از «کتاب تغییرات» برای تفسیر معنای هگزاگرام ها در رابطه با سؤال خاص مورد استفاده قرار می گیرد. شصت و چهار پیکربندی ممکن از هگزاگرام ها وجود دارد. هر پرتاب سکه یک خط از هگزاگرام را تشکیل می دهد که از پایین به بالا شروع می شود. هگزاگرام ها فرآیندی را در طبیعت یا طبیعت انسان نشان می دهند و می توانند شانس، رشد یا بدبختی های آینده را نشان دهند.

معرفی کارل گوستاو یونگ پدر روانشناس نوین

برای اینکه با عظمت و جایگاه این کتاب بیشتر آشنا شوید مقدمه یونگ را در اینجا مطرح می‌کنیم.

کارل گوستاو یونگ روانشناس و فیلسوف بزرگی است در دنیای روانشناسی جایگاه ویژه‌ای دارد. با پزشکی شروع می‌کند و در روانپزشکی و روانشناسی که (فلسفه روانشناسی تحلیلی) به‌ عنوان نظریه ایشان مطرح‌شده است. یونگ و فروید از بنیان گذران دانش نوین روانکاوی هستند که یونگ کارهای فروید را تکمیل نمود و امروزه یونگ را به‌ عنوان پدر روانشناس نوین می‌شناسند. اولین رئیس انجمن بین‌المللی روانکاری در دنیا بوده کتابهای مختلفی از وی در دنیا ترجمه و منتشر شده است. او ۸۵ سال عمر کرد و حدود ۳۰ سال از عمر خود را روی یی چینگ کار و تعامل داشته است که یک مقدمه‌ای بر این کتاب می نویسد:

ای چینگ کتاب عظیم و منحصربه‌فردی است و من بیش از ۳۰ سال وقت صرف کرده‌ام تا فنون کتاب یی چینگ و روش آن را در کشف ناخودآگاه دریابم زیرا به نظر می‌رسد یی چینگ مفهومی غیرمعمول دارد.

فلسفه یی چینگ از دیدگاه پرفسور یونگ

من ساعتها نشستم و با دقت در نتیجه تفأل و تقابل سوالها و جوابهای شیوه یی چینگ را تمرین می‌کردم! این قدرت‌ها انگار روح زنده کتاب‌اند گویی کتاب یک موجود جاندار باشد. یی چینگ در طول کتاب بر خودشناسی اصرار می ورزد اما در روش خودشناسی امکان هر نوع سوء استفاده وجود دارد. پس این روش خودشناسی نه برای افراد سبک‌مغز، نابالغ و نه برای روشنفکر نمایان و عقل‌گرایان محض، بلکه برای مردم اندیشمند و متفکر است که دوست دارند راجع به آنچه می‌کنند‌ آنچه بر ایشان پیش می‌آید بیاندیشند. ترجیح می‌دهند که تفکرشان با اندیشه‌ای ناسالم و مالیخولیایی مخدوش نشود.

تحلیل یونگ

این فقط ما هستیم که مسئله و سؤال داریم! زیرا ما با مراجعه به یی چینگ از زمان فراتر می‌رویم اما دوباره به تعصبات خود که از ذهنیت علت و معلولی ریشه گرفته بازمی‌گردیم. خرد قدیم شرقی بر این واقعیت تأکید می‌کند که هر فرد متعهد و باهوشی بر خواسته‌های خودآگاه است. هرچند به شیوه‌های به تحقق رساندن این خواسته‌ها اصرار ندارد. ازاین‌رو لازم است با یی چینگ مشورت کند به‌این‌ترتیب هر چه شخص در مورد چگونگی نظریه‌های یی چینگ کمتر فکر کند (جزءنگر نباشد) آرامش بیشتری خواهد داشت. اگر (کل‌نگر باشد) می‌تواند با روح انرژی و نور یی چینگ، ارتباط برقرار کند. ذهن علمی کنونی، تحلیل‌گر است و با حکمت یی چینگ سازگار نیست.

 

نظریه یونگ درباره لائوتسه و کنفوسیوس

کنفوسیوس در تمام سالهایی که روی یی چینگ کارکرد فقط یکبار جواب بی‌ربط دریافت کرد.

یی چینگ هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند. یی چینگ با اندیشه علمی دنیای غرب مقیاس، معیار تجربه مادی سازگاری ندارد. برای فهم یی چینگ باید نوع نگرش خود را از عقل‌گرایی محض خارج کنید. نمی توان مغزهای بزرگی مثل لائوتسه و کنفوسیوس که سالها کارکرده‌اند را به ‌آسانی نادیده گرفت!

اگر شخصی به‌ هیچ‌ وجه قادر نباشد کیفیت افکاری را که این دو نفر عرضه می‌کنند قدر بداد به‌سختی ممکن است بتواند حقیقت یی چینگ را درک کند، حقیقتی که سرچشمه الهامات اصلی این دو نفر است. انکار این استادان قدیم، برای من ارزشی بالاتر از تعصبات فلسفی ذهن غربی دارد. اگر شخصی بخواهد خطر کند و با وجود اینکه قلباً به یی چینگ اطمینان ندارد، اصرار کند که با کوشش خاصی و به‌ اجبار خود را به یی چینگ متقاعد سازد، مثلاً با شعارهای خیلی متفاخر و امثالهم، این شخص دچار اشکال خواهد شد.

شیوه استفاده از فلسفه یی چینگ، از دیدگاه پرفسور یونگ

هر لحظه یک جواب خاص (برای سؤال شما) وجود دارد! درست همان‌طور که خواب را تعبیر می‌کنیم باید متن جواب را در نهایت دقت دنبال کنیم. پس در مشورت با یی چینگ باید در ذهن داشته باشیم که سؤال را چگونه مطرح کرده‌ایم. زیرا چگونه مطرح‌شدن سؤال محدودیت مشخصی در تفسیر جواب ایجاد می‌کند! نوع سؤال مطرح‌شده مهم بوده و انطباق تفسیر با سؤال، سالها تجربه می‌خواهد. در چشم یک سو نگرترین افراد، این کتاب (یی چینگ) بطور واضحی موشکافی دقیق را توصیه می‌کند. (به درونی‌ترین لایه وجودی شخص نفوذ می‌کند و سیستم انرژی انسان را اسکن می‌کند.)

خصلت
رفتار
انگیزه‌ها

ویژگی های یی چینگ

از جمله ویژگی هایی که می توان برای یی چینگ نام برد موارد زیر می باشد.

یی چینگ خود را با ادله و براهین (برهان ها) معرفی نمی‌کند.

نزدیک شدن به آن آسان نیست.

مثل بخشی از طبیعت صبر می‌کند تا کشف شود.

یی چینگ نه وقایع را به دست می‌دهد نه از قدرت می‌گوید.

برای جویندگان خودشناسی و خرد کتاب مناسبی به نظر می‌رسد.

برای یکی روح این کتاب به‌ روشنی روز است، برای دیگری سایه‌دار چون هوای ابری، برای سومی تاریک است چون شب.

کسی که از آن لذت نمی‌برد، مجبور نیست از آن استفاده کند.

آن‌ کسی که با آن مخالف است، مجبور نیست به حقیقت آن باور داشته باشد.

بگذارید “یی چینگ” برای استفاده آنانی که می‌توانند معنایش را دریابند در جهان گسترش یابد.

 

تفال زدن بر یی چینگ با سکه های ای چینگ و یا چوب های بومادران امکان پذیر است.

 

یی چینگ و علم فنگ شویی

پایه و اساس محاسبات در علم فنگ شویی بر مبنای کتاب یی چینگ می باشد!

تمام فصل های موجود در طبیعت و هر آنچه که در علم فنگ شویی قابل توصیف و اجرا می باشد یین و یانگ و سه خطی های شکل دهنده این کتاب ارزشمند است. سیستم دائو و تائویسم که بر پایه قوانین طبیعت بنا نهاده شده است اصول اولیه علم فنگ شویی را برای ما مطرح می کند. که می توانیم برای جذب بهترین انرژی ها از موارد زیر استفاده نماییم و بهترین و اثرگذار ترین انرژی ها برای پیرامون محیط و نوع چیدمان خود فراهم کنیم و از زندگی خود لذت ببریم.

این موارد عبارتند از:

ثروت
سلامتی
جذب انرژی های عشق
و …
هر کدام از موارد بالا خود تاثیر به سزایی در زندگی ما دارد.

جمع بندی

کتاب تحولات درونی سرشار از ایده‌های خردمندانه است که کنفوسیوس و لائوتسه از آنها بهره‌ها برده‌اند.

هر نمودار، علامتی است که از خطوط ممتد و یا بریده تشکیل‌شده است.

این خطوط نشان‌دهنده حالت روحی کنونی و باورهای و اعتقادات ضمیر باطن شما هستند.

کاربرد “یی چینگ” به جریان برق می‌ماند که تا کلید آن را نزنیم روشن نخواهد شد. پس این خود شما هستید که باید نیروی آن را به کار اندازید.

” یی چینگ I ching” به شما می‌آموزد که می‌توانید آرامش را اعتدال را در خود به وجود آورید و این کار را با کمک عقل و خرد بیکران انجام دهید.

“یی چینگ I ching ” به ما می‌آموزد که در دنیای عینی و سه‌بعدی ما برای هر چیز یک‌زمان و یک مکان وجود دارد. زمانی برای کشت و زمانی برای برداشت.

“یی چینگ کتابی است با عمر پنج‌ هزار ساله و سرشار از عقل و خرد و یاد می‌دهد که چگونه آرامش را در باطن و کانون وجود خویش به وجود آوریم تا با آرامش خاطر در شاهراههای زندگی گام برداریم.
“ای چینگ” از حالت روحی شخص خبر می‌دهد تا با اطلاع از این وضع بتواند راه‌حل مناسب برای مشکل خود پیدا کند.

این کتاب برای همه مردم، برای هر جنس و قشر، به زبانی ساده نگارش یافته و در آن از اصطلاحات و تعبیر و تفسیرهای پیچیده و پر ابهام اثری یافت نمی‌شود. به این دلیل هر کس می‌تواند راهی برای معضل خود آن بیابد.

کلام فنگ شویی

در این مقاله به بررسی روانشناسانه و فلسفی کتابی پرداختیم که آشنایی با آن خالی از لطف نیست. همچنین می توانید برای مشاوره و برخورداری از علم فنگ شویی به ما مراجعه کنید. در پایان حهت استفاده از نماد های چینگ اطلاعاتی در اختیارتان قرار می گیرد.

منبع:فنگ شویی ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *