۵ ویژگی افراد باهوش و شاد

نحوه رفتار شما با محیط و افراد پیرامونتان از جمله موارد تحت کنترل شما هستند و در نتیجه شما در برابر آن ها مسئولید و این بدان معنا است که در این موارد باید عاقلانه و هوشمندانه رفتار کنید.

افراد شاد، مثبت اندیش و باهوش همواره موفقیت های بیشتری در زندگی  و کسب و کار به دست می آورند؛ زیرا این افراد صرف نظر از اینکه روزگار چه مسائل و مشکلاتی پیش روی  آن ها قرار می دهد، همیشه بهترین راه حل ها را انتخاب می کنند. تونی رابینز دراین باره می گوید:

در آن لحظاتی که شما به طور دلسوزانه، متعهدانه و منطقی تصمیمات نو و تازه ای در زندگی تان می گیرید، زندگی خود را متحول می کنید. شما نیز می توانید با تصمیمات درست و منطقی زندگی شادتر و موفق تری داشته باشید.

افراد شاد و باهوش گذشته ها را رها می کنند

اگر روز گذشته، روز وحشتناکی برای شما بوده است یا روز سختی را پشت سر گذاشته اید، باید آن را فراموش کنید. اگر در امروز یا هفته ی پیش رو، ذهنتان را مشغول اتفاقات ناخوشایند یا تصمیمات نادرست دیروز کنید، رویکرد اشتباهی در پیش گرفته اید. باربارا کورکوران دراین باره می گوید:

تفاوت بین انسان های موفق با سایر افراد در مدت زمانی است که  آن ها برای خود احساس تأسف می کنند.

باید بپذیریم که شکست بخشی از پروسه ی یادگیری و تجربه اندوزی است. از تجربیات گذشته تان درس بگیرید و آن ها را به  خاطر داشته باشید؛ اما اشتباهات گذشته تان را در گذشته رها کنید و حرکت روبه جلو داشته باشید. این دقیقا همان کاری است که افراد موفق انجام می دهند.

دوستانی مثبت اندیش دارند

بدگویی و حرف های بی اساس یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود روحیه و حس همکاری در محیط کار از بین برود. اگر شما واقعا قصد دارید کمتر خود را در چنین شرایطی قرار بدهید، باید روابط خود را با افرادی که مدام ناله و شکایت یا از دیگران بدگویی می کنند، کمتر کنید.

به طور مثال اگر افراد منفی نگر شما را برای صرف نهار دعوت کردند، سعی کنید دعوت آن ها را نپذیرید و از مشارکت در صحبت های بی اساسی که در محل کارتان ممکن است اتفاق بیافتد، اجتناب کنید. سعی کنید دوستان و اطرافیان شما افرادی مثبت اندیش باشند. در مورد کسب وکار خود نیز تلاش کنید با افراد مثبت اندیش که تفکری سازنده دارند، روابط کاری و تجاری داشته باشید.

بعد از مدتی به شناخت درستی درباره ی آن ها خواهید رسید و می بینید که این افراد به مسائل کاری خود می پردازند و هرگز گرفتار مسائل بی ارزش یا منفی گرایانه نمی شوند. زمانی که افراد منفی گرا در حال شکایت و پرداختن به مسائل بی ارزش هستند، افراد مثبت اندیش به آینده فکر می کنند. افراد مثبت اندیش، تفکر و حرکت روبه جلو دارند. آن ها سعی می کنند شرایط پیرامون را بهبود ببخشند و برای مشکلات راه حلی پیدا  کنند.

سعی می کنند در آرامش زندگی کنند

انتخاب یک زندگی پر از آرامش این امکان را به شما می دهد تا به کارها و برنامه های خود بپردازید. حتی اگر افراد بدبین و منفی گرا شما را دیوانه و احمق خطاب کنند، با سعی و تلاش موفقیت شما حتمی خواهد بود. داشتن آرامش ذهنی باعث می شود تمام حواس شما معطوف برنامه ها و کارهایتان باشد و هیچ عاملی نتواند شما را از مسیر اصلی تان خارج کند.

آرامش در زندگی بدین معنا است که به کارها و برنامه خودتان توجه کنید و خود را با دیگران مقایسه نکنید و به خاطر هر آنچه به دست آورده اید، هر روز شکرگزار باشید.

راز شاد زیستن

شاد زندگی کردن و احساس خوشبختی، تأثیرات روان شناختی طولانی مدت بر ذهن شما دارد. بررسی های انجام شده روی مغز انسان نشان می دهند که داشتن آرامش ذهنی، نگرش مثبت به زندگی و بخشیدن اشتباهات دیگران باعث ایجاد تغییراتی در مغز می شود.

طبق نظر دانشمندان، داشتن نگرش مثبت و احساس خوشبختی باعث می شود در قسمتی از مغز که Precuneus نامیده می شود، ارتباط عصبی بین نورون ها تغییر کند. این قسمت از مغز مسئول حافظه ی چندبخشی و خودآگاهی فرد است.

با تغییر عادات روزانه ی خود می توانید احساس خوشبختی بیشتری داشته باشید و اهداف بزرگ تری در زندگی تان دنبال کنید. اگر در یک دور باطل از احساسات ناخوشایند مانند شک و تردید، ترس و بلاتکلیفی گرفتار شده اید، با انتخاب آگاهانه و هوشیارانه، می توانید شادی، خوشبختی و امید را جایگزین آن ها کنید.

با تفکر و اندیشه، دعا و عبادت، مدیتیشن، نوشتن یادداشت های روزانه و آزاد کردن ذهن سعی کنید زندگی شادتری داشته باشید. بعد از مدتی، از خانواده و دوستان خود سؤال کنید و ببینید آیا آن ها متوجه تغییراتی در شما شده اند یا نه؟ به طور حتم چنین اتفاقی خواهد افتاد.

به جای عکس العمل نشان دادن، پاسخ می دهند

پاسخ دادن و عکس العمل نشان دادن، دو مقوله ی متفاوت هستند. در واقع زمانی که ما عکس العمل نشان می دهیم، واکنش ما  از اتفاقات و تجربیات ناخوشایند گذشته ی ما ناشی می شود. این تجربیات ناخوشایند باعث می شوند ما حالت تدافعی به خود بگیریم یا دچار ترس و وحشت شویم. اما زمانی که به درستی پی  می بریم دلیل اصلی این عکس العمل های منفی گرایانه چیست و از کجا سرچشمه می گیرد، می توانیم با اعتمادبه نفس و داشتن کنترل بر هیجانات و ترس های خود به چنین شرایطی پاسخ دهیم.

زمانی که در شرایط ناخوشایندی قرار گرفتید و متوجه شدید که دارید به این شرایط عکس العمل نشان می دهید، خیلی سریع دلایل اصلی را که ریشه در گذشته ی شما دارند، به خاطر بیاورید و به جای عکس العمل های عجولانه، رویکردی عاقلانه تر انتخاب کنید و به این شرایط پاسخی سنجیده تر بدهید.

۵ نکته برای فریلنسرهای حرفه ای

با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روز افزون آزاد کاری «فریلنسینگ» افراد بیشتری جذب بازار کار آنلاین می شوند. ولی برای موفقیت در آزادکاری هم نکات و ترفندهایی است که با رعایت آنها فریلنسر ها می توانند، به موفقیت بیشتری در کسب پروژه ها دست یابند.

کارفرمایان هنگام انتخاب فریلنسر مناسب برای پروژه های خود به سه نکته «پیشنهاد، پروفایل و نمونه کارها» توجه می کنند ؛ اگر فریلنسرها می خواهند پروژه ای بگیرند باید همیشه به این سه مورد توجه داشته باشند و آنها را تقویت کنند.

یک پیشنهاد متقاعد کننده بنویسید

اگر نتوانید توجه کارفرما را به پیشنهاد خود جلب کنید، پس باید از آنها خداحافظی کنید، زمانی را صرف درک پروژه کنید و سپس پیشنهاد دهید؛ چگونه یک پیشنهاد عالی و برجسته بدهیم:

* ارائه توضیح خلاصه ای از درک شما از پروژه.

* تجربه و برنامه خود را برای موفقیت پروژه بیان کنید.

* موعد مقرر تحویل پروژه را تخمین بزنید.

پروفایل و نمونه کارهای شما همیشه به روز باشد

یک پروفایل کسل کننده و مبهم شما را از مرحله مناقصه حذف می کند. اعتماد کارفرمایان را با یک پروفایل کامل و خوب جلب کنید. عکس رسمی و حرفه ای از خود و لیستی از مهارت ها و تجربیاتتان را آپلود کنید.

جدای از پروفایل، کارفرمایان همچنین فریلنسرها را بر اساس پروژه های قبلی آنها انتخاب می کنند؛ پورتفولیو، فرصتی برای نمایش استعداد شما است پس بهترین کارهایتان را نشان دهید. هیچ صدایی بلندتر از پورتفولیوی (نمونه کار) خوب نیست.

هیچ وقت از کیفیت کار خود کم نکنید

حالا که پروژه به شما واگذار شده است، نشان دهید که کارفرمای شما، انتخاب درستی کرده است. بهترین کار این است که خدمات با کیفیت پنج ستاره بدون توجه به بودجه کارفرما ارائه کنید.

وقتی کارفرمایان از کار شما راضی باشند، بازخورد مثبت می دهند و احتمالا از شما برای پروژه های آتی خود دوباره کمک می گیرند. بازخورد خوب از کارفرمایان قبلی، نقش عظیمی در دریافت پروژه ایفا می کند چون این بازخوردها در پروفایل شما به نمایش گذاشته می شوند. هدف اصلی شما باید ارائه بهترین خدمات باشد.

زمان خود را با دقت و عاقلانه مدیریت کنید

فریلنسینگ به شما این امکان را می دهد تا به طور همزمان روی چند پروژه کار کنید. تعیین کنید که در روز چقدر می توانید کار انجام دهید پس بهتر است یک برنامه زمان بندی داشته باشید.

مدیریت کارآمد زمان در فریلنسینگ، مهم است. عجله می تواند منجر به ارائه کار پایین تر از حد استاندارد شود که بعدا باعث می شود کارفرما، بازخورد منفی بدهد.

دائما پیشرفت کنید و هیچ وقت یادگیری را کنار نگذارید

درباره کار خود و حتی مهارت جدید یاد بگیرید. هر چه بتوانید خدمات بیشتری ارائه کنید، فرصت های بیشتری خواهید داشت.

یادگیری مهارت های جدید مثل قبل، سخت نیست چون حالا اینترنت وجود دارد و به شما کمک می کند تا تقریبا به تمام ابزارهای یادگیری مثل کتاب الکترونیک، پادکست، بسترهایی مثل Coursera و Udemy ، فرانش ، فرادرس و… دسترسی داشته باشید. پس روزانه زمانی را صرف مطالعه و تمرین مهارت جدید کنید.

وقتی که بر روی یک مهارت خاص تسلط پیدا کردید در آزمایشگاه مهارت ها شرکت کرده و گواهی دریافت کنید. فریلنسری که در پروفایلش، چندین گواهی از آزمایشگاه مهارت ها دارد یقینا کارفرمایان او را انتخاب می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *