۳ روشی که در سال ۲۰۲۳ می توان اقامت دائم کانادا را گرفت، کدامند؟

مهاجرت به کانادا از دیرباز یکی از دغدغه های فکری بسیاری از ما ایرانیان بوده، چرا که کانادا یکی از بهترین کشور های دنیا برای زندگی است. بر اساس گزارش های متعدد، هر زمان که بحث کیفیت زندگی مطرح می شود، کانادا در بین ۳ کشور برتر جهان قرار می گیرد. همینطور طبق آخرین بررسی ها، کانادا به عنوان هفتمین کشور امن جهان نام گرفت. روش های مختلفی را دولت این کشور برای افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا هستند، قرار داده است؛ از روش های توریستی و تحصیلی گرفته، تا روش های اقامتی کاری و برنامه اکسپرس اینتری. هدف ما در این مقاله، بررسی ۳ روشی است که ایرانیان می توانند اقامت دائم کانادا را در سال ۲۰۲۳، برای خود و خانوادشان دریافت کنند.

 

کانادا

کانادا

ایرانیان چگونه می توانند به کانادا مهاجرت کنند؟

دولت کانادا بر خلاف آمریکا شرایط به مراتب آسانتری را برای ایرانیانی که به دنبال مهاجرت به این کشور هستند، قرار داده است. علاوه بر این موضوع، شرایط موقت ویژه ای را نیز برای ایرانیان مهیا کرده تا بتوانند اقامت این کشور را اخذ کنند، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در سال ۲۰۲۱، برآورد شد که ۴۰۰،۰۰۰ ایرانی یا ایرانی الاصل در کشور کانادا حضور دارند که این کشور را در جایگاه دوم تعداد ایرانیان مقیم خارج قرار می دهد. همین امر بیانگر این است که ایرانیان زیادی این کشور را برای زندگی انتخاب می کنند و موفق به زندگی در این کشور می شوند.

ما در این بخش، ۳ راه برای مهاجرت به کشور کانادا که در حال حاضر برای ایرانیان امکان پذیر است را، معرفی و بررسی می کنیم. این روش های عبارتند از: ویزای توریستی، ویزای کاری و برنامه اکسپرس اینتری.

کانادا

کانادا

ویزای توریستی کانادا

بدون شک کم هزینه ترین و سریع ترین راه برای ورود به کشور کانادا، از طریق اخذ ویزای توریستی کانادا باشد.

ویزا های توریستی کانادا برای ایرانیان به صورت ۵ ساله و مولتیپل می باشند. این یعنی این ویزا تا ۵ سال برای ما اعتبار داشته و به هر تعدادی که بخواهیم می توانیم بودن محدودیت به کانادا رفت و آمد داشته باشیم.

با این ویزا فرد می تواند به مدت ۶ ماه متوالی در کانادا حضور داشته باشد اما باید حداقل یکبار از این کشور پس از گذشت ۶ ماه خارج شود تا ویزایش باطل نگردد.

این ویزا برای کسانی تعبیه شده که با اهداف و مقاصد توریستی و گردشگری به کشور کانادا سفر می کنند و به همین دلیل، دارندگان این ویزا حق کار و تحصیل را نخواهند داشت. اما …

شرایط ویژه برای ایرانیان

در اسفند ماه ۱۴۰۱، خبری را در وبسایت رسمی اداره مهاجرت کانادا منتشر شد که برای ایرانیان بسیار خوش آیند بود. طبق این خبر، همه ایرانیانی که با ویزا های توریستی به کشور کانادا می آیند، می توانند ویزای موقت توریستی خود را به ویزای کاری یا تحصیلی تغییر داده و مشغول به کار شوند.

این شرایط ویژه تنها تا پایان سال جاری یعنی اسفندماه ۱۴۰۲، برقرار است و همین امر باعث شده تعداد بسیار زیادی از هموطنانمان بتوانند به کانادا سفر کنند و ویزای کاری یا ورک پرمیت دریافت کنند.

کانادا

کانادا

کار در کانادا

کشور کانادا با داشتن بیش از ۱ میلیون موقعیت شغلی خالی، یکی از راحت ترین کشور ها برای مهاجرت کاری ایرانیان است. میانگین حقوق در کشور کانادا ۶۰ هزار دلار بوده که این کشور را در میان ۲۰ کشور برتر از لحاظ حقوق دریافتی افراد قرار می دهد.

از طرفی کانادا یکی از بهترین محیط های کار در بین دیگر کشور ها دارد و قوانینی همچون برابری جنسیتی و منع تبعیض نژادی در محیط کار بسیار سخت گیرانه می باشد.

تمامی افراد خارجی که می خواهند در کشور کانادا کار کنند، باید مجوز کار یا ورک پرمیت داشته باشند. این مدرک نشان دهنده این است که شخص اجازه کار در این کشور را دارد.

مجوز کار به دو صورت وجود دارد؛ ورک پرمیت باز و ورک پرمیت بسته. در ورک پرمیت باز شخص نیاز به داشتن جاب آفر و پیشنهاد شغلی ندارد اما برای ورک پرمیت بسته شخص باید از یک شرکت یا کارفرمای کانادایی یک جاب آفر معتبر داشته باشد.

کار در کانادا می تواند منجر به اخذ اقامت دائم این کشور شود چرا که با داشتن سابقه کار کانادایی، افراد می توانند در یکی از برنامه های زیر مجموعه ی اکسپرس اینتری، به نام کلاس تجربه کار کانادایی یا Canadian Experience Class، شرکت کنند و اقامت دائم خود را در زمان کمتر از ۶ ماه دریافت کنند.

کانادا

کانادا

برنامه اکسپرس اینتری کانادا

بدون تردید در حال حاضر بهترین راه برای اخذ اقامت دائم کانادا برای هر فرد، استفاده از پروسه اکسپرس اینتری کانادا است. در این برنامه متقاضی می تواند حتی در کمتر از ۶ ماه اقامت دائم و PR کانادا را برای خود، همسر و همه فرزندان زیر ۲۲ سال خود اخذ کند.

این برنامه که در فارسی، ورود سریع ترجمه می شود، برنامه ای است که در پاسخ به کمبود نیروی کار متخصص این کشور به وجود آمده است. کشور کانادا در هر دو هفته از افراد واجد الشرایطی که در این پروسه ثبت نام کردند و پرونده تشکیل دادند، برای اعطاء اقامت دائم دعوت می کند.

اساس این برنامه، امتیاز دهی و رتبه بندی متقاضیان بر اساس جداول تعیین شده اداره مهاجرت کانادا ( سیستم CRS ) می باشد. متقاضیان بر اساس معیار هایی همچون سن، سطح تحصیلات، سابقه کار ( خارجی و کانادایی )، سطح زبان و دیگر موارد، امتیاز دهی می شوند.

چگونه واجد الشرایط اکسپرس اینتری می شویم؟

شما پس از اینکه امتیاز خود را توسط سیستم CRS محاسبه کردید بسته به امتیازتان، دو مسیر پیش روی خود دارید. ۱) اگر امتیاز شما از حداقل امتیاز مورد نیاز برنامه اکسپرس اینتری بالاتر بود، می توانید از این پروسه اقدام کنید. ۲) اگر امتیازتان از حداقل امتیاز مورد نیاز یا Cut-off score پایین تر بود، نیاز است که امتیاز خود را افزایش دهید.

در حال حاضر حداقل امتیاز برای انتخاب شدن در برنامه اکسپرس، حدود ۵۰۰ می باشد. برای مثال در آخرین قرعه کشی هدفمند یا دراو انجام شده، ۳۲۰۰ نفر برای دریافت اقامت دائم کانادا انتخاب شدند که حداقل امتیاز لازم در آن، ۵۳۱ بود.

برای اینکه شما بخواهید امتیاز خود را افزایش دهید، راه های بسیاری دارید. مثلا افزایش نمره آیلتس خود یا افزایش سابقه کار خود اما راحت ترین و سریع ترین روشی که می توانید تا ۲۰۰ امتیاز به امتیاز فعلیتان اضافه کنید، گرفتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی است.

سخن پایانی

کشور کانادا همواره از مهاجران ایرانی استقبال کرده و رابطه بسیار خوبی نیز با هموطنان مان دارد. دولت کانادا روش های متعددی را برای افرادی که به دنبال مهاجرت به این کشور جذاب و فوق العاده هستند، قرار داده است. برای مثال شرایط جدیدی که این کشور برای ایرانیان مهیا کرده، باعث شده تا بسیاری از ایرانیان بتوانند از طریق تبدیل ویزای توریستی خود به ویزای کاری، مسیر شان را برای اخذ اقامت دائم کانادا هموار کنند. اگر می خواهید از جدیدترین اخبار و قوانین مهاجرتی این کشور مطلع شوید، می توانید به وبسایت معتبر RoyalApply.com مراجعه کنید.

با مراجعه به وبسایت RoyalApply.com میتوانید از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکلای مجرب این موسسه بهره مند شوید .

تلفن های تماس

۲۲۴۰۹۱۹۱ – ۲۲۴۰۸۱۸۱ – ۲۲۴۰۷۱۷۱

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *