۹ علامتی که نشان دهنده التهاب کبد است

کبد

علائم التهاب کبد: چطور متوجه شویم که کبدمان مشکل دارد؟

علائم التهاب کبد به نشانه‌ها و علائمی اطلاق می‌شود که نشان دهنده وجود التهاب در کبد است. این علائم می‌توانند شامل درد شکم، تهوع، استفراغ، خستگی ، تغییر رنگ پوست و… باشند.

کبد ملتهب، همچنین به عنوان هپاتومگالی یا التهاب کبد شناخته می شود، وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که کبد شما بزرگ می شود و با علائم مختلف ظاهر می شود.

این وضعیت امروزه بسیار رایج شده است. برای اینکه بدانید چگونه آن را تشخیص دهید، خواندن این مقاله را توصیه می کنیم.

 

کبد؛ اندام کلیدی

کبد عضوی است که وظیفه سم زدایی بدن را بر عهده دارد. به روش های زیر عمل می کند:

• سم زدایی می کند.

• خون را پاک می کند.

• عفونت های مختلف را درمان می کند.

• ویتامین ها و انرژی را ذخیره می کند.

• صفرا را ترشح می کند که یک ماده ضروری برای فعالیت های گوارشی است.

 

هپاتومگالی

هپاتومگالی بزرگ شدن پاتولوژیک کبد است. این به خودی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک مشکل اساسی است. بنابراین، این تظاهرات یک بیماری زمینه ای است.

هپاتومگالی یا التهاب کبد تنها به معنی بزرگ شدن کبد نیست. همچنین به این معنی است که از حد طبیعی خود فراتر رفته است که می تواند منجر به عوارض زیادی شود.

در همان زمان، اندام های اطراف آن طور که باید کار نمی کنند. بنابراین، هنگامی که کبد بیمار می شود، کل بدن شروع به بد کار می کند.

 

چگونه بفهمیم که آیا التهاب کبد دارید؟

اگرچه تشخیص کبد ملتهب کار آسانی نیست ، اما برخی علائم هشدار دهنده می توانند به شما بگویند که زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است.

 

۱٫ درد

اگر چه درد در ابتدا می تواند بسیار ظریف باشد، اما با گذشت روزها بدتر می شود. چیزی که این درد را مشخص می کند محل آن است: همیشه در ناحیه سمت راست بالای شکم است. در همان زمان، شکم ممکن است ملتهب یا متورم شود. این تورم در روزهای بعد به تدریج تشدید خواهد شد.

 

۲٫ تب

تب نشانه تغییر در سلامت بدن به دلیل عفونت، ویروس یا باکتری است. با این وجود، می تواند به کبد نیز مربوط باشد. اگر تب مداوم دارید ، چیزی در بدن شما درست نیست. اگر کبد ملتهب دارید، طبیعی است که مرتب تب داشته باشید.

 

۳٫ زردی

زردی با سلامت کبد مرتبط است. اگر کبد شما بیمار باشد، متوجه زرد شدن پوست و چشمان خود خواهید شد. این علامت نتیجه سطح بالای بیلی روبین خون است که همیشه متخصصان پزشکی را به فکر نوعی اختلال کبدی می‌کشاند.

 

۴٫ حالت تهوع

به یاد داشته باشید که کبد مسئول دفع سموم و موادی است که بدن قادر به پردازش آنها نیست. این منجر به یک علامت مشخصه دیگر می شود: حالت تهوع.

اگر افراد از کار بیفتد، برخی از غذاها به سختی هضم می شوند و باعث تهوع و ضعف عمومی می شوند. به عنوان مثال، غذاهای غنی از آب، نمک و آرد و حتی غذاهایی که به شدت ادویه دار می شوند.

 

۵٫ مدفوع

شما همیشه می توانید وضعیت سلامت بدن خود را با بررسی مدفوع و ادرار تعیین کنید. اگرچه ممکن است منظره دلپذیری نباشد، اما ایده خوبی است که چند ثانیه توقف کرده و تماشا کنید. هنگامی که این اندام کار خود را انجام نمی دهد، مدفوع می تواند رنگ روشن تر، حتی سفید شود. در عین حال، ادرار می تواند بسیار تیره شود و قوام اسیدی داشته باشد.

 

۶٫ طعم بد در دهان

طعم بد در دهان نیز از علائم شایع التهاب کبد است. با این حال، آسیب شناسی های دیگر نیز می تواند این علامت را ایجاد کند. شما می توانید طعم بدی را در دهان خود تجربه کنید زیرا سموم و موادی که باید از بین می رفتند شروع به تجمع می کنند. در نتیجه، آنها بوهای بدی تولید می کنند که به سمت دهان شما هدایت می شود و باعث ایجاد طعم بد می شود.

 

۷٫ مشکلات گوارشی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، کبد در هضم چندین غذا، به ویژه چربی ها شرکت می کند. این، هضم از نظر برخی از غذاها ممکن است نشان دهنده این باشد که چیزی در غذا به درستی کار نمی کند. افراد ممکن است احساسی سنگین، گاز و ناراحتی شکمی را گزارش کنند.

 

۸٫ خستگی مفرط

یکی دیگر از علائم شایع بیماری کبد، خستگی یا خستگی مفرط بدون دلیل مشخص است. به گفته انجمن بیماران کبدی کاتالونیا، محققان علت دقیق این نشانه ها را نمی دانند. با این حال، اعتقاد بر این است که به دلیل تغییر هورمون ها و مواد شیمیایی مغز ظاهر می شود.

 

۹٫ تورم در شکم و اندام تحتانی

بیماری های کبدی می توانند باعث احتباس مایعات شوند که تجمع مایعات در اندام ها است. ادم شکم در مورد بیماری های کبدی بسیار شایع است، بنابراین اگر کبد ملتهب دارید، می توان آن را مشاهده کرد. این علامت به عنوان آسیت نیز شناخته می شود.

 

در همین حال، ادم می تواند پیشرفت کند و اندام تحتانی و حتی کل بدن را در شدیدترین موارد تحت تأثیر قرار دهد. این آخرین وضعیت به عنوان anasarca شناخته می شود و دلیلی برای مراجعه فوری به پزشک است.

 

آسیت می تواند شکم و معده را فشرده کند، بنابراین ممکن است افراد دچار کاهش اشتها و رفلاکس معده شده باشند. همچنین ممکن است متوجه افزایش وزن شوید که به دلیل تجمع مایعات ناشی از ادم است.

 

چه چیزی ممکن است باعث التهاب کبد شود؟

از آنجایی که عضوی است که با تمام پروسه های بدنی مرتبط است، عوامل زیادی می توانند بر آن تأثیر بگذارند، مانند:

– اضافه وزن

– چاقی

– اعتیاد به الکل

– بیماری های باکتریایی

– مسمومیت دارویی

– عفونت با ویروس های هپاتیت

 

آیا می توان از التهاب کبد جلوگیری کرد؟

همانطور که می بینید، دلایل متعددی وجود دارد که می تواند باعث التهاب کبد شود. از این نظر، هیچ اقدامی وجود ندارد که ۱۰۰ درصد در پیشگیری از همه این آسیب شناسی ها مؤثر باشد. با این حال، یک سبک زندگی سالم به حفظ سلامتی کمک می کند و از چندین بیماری از جمله بیماری های کبدی جلوگیری می کند.

به این ترتیب، برخی از نکاتی که می توانید برای جلوگیری از التهاب کبد رعایت کنید، عبارتند از:

• رژیم غذایی سالم و متعادل را حفظ کنید.

• مصرف الکل خود را تعدیل کنید.

• هنگام مصرف دارو دستورالعمل ها را دنبال کنید

• وزن مناسبی داشته باشید

• از دمنوش های گیاهی بخصوص در مورد کودکان خودداری کنید.

• ترک سیگار

• تماس با مواد شیمیایی مضر را محدود کنید.

 

سوالات متداول درباره التهاب کبد

۱٫ چه عواملی می‌تواند باعث التهاب کبد شود؟

 

التهاب کبد می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

– عفونت‌های ویروسی، مانند هپاتیت A، B، C، D، و E

– مصرف بیش از حد الکل

– مصرف برخی داروها، مانند استامینوفن

– بیماری‌های خودایمنی، مانند هپاتیت خودایمنی

– بیماری‌های کبدی چرب

– سرطان کبد

 

۲٫ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

اگر هر یک از علائم التهاب کبد را دارید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند آزمایش‌های لازم را برای تشخیص علت علائم شما انجام دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

 

۳٫ آیا التهاب کبد قابل درمان است؟

در بسیاری از موارد، التهاب کبد قابل درمان است. درمان به علت التهاب کبد بستگی دارد. اگر التهاب کبد ناشی از عفونت ویروسی باشد، ممکن است به درمان آنتی‌ویروسی نیاز داشته باشید. اگر التهاب کبد ناشی از مصرف بیش از حد الکل باشد، ممکن است به ترک الکل نیاز داشته باشید. اگر التهاب کبد ناشی از بیماری خودایمنی باشد، ممکن است به درمان دارویی نیاز داشته باشید.

 

۴٫ عوارض التهاب کبد چیست؟

 

اگر التهاب کبد درمان نشود، می‌تواند منجر به آسیب دائمی کبد شود. آسیب دائمی کبد می‌تواند منجر به سیروز کبد شود. سیروز کبد یک بیماری جدی است که می‌تواند منجر به نارسایی کبد شود.

 

۵٫ چگونه می‌توان از التهاب کبد پیشگیری کرد؟

برای پیشگیری از التهاب کبد، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

– از مصرف الکل بیش از حد خودداری کنید.

– واکسن هپاتیت A و هپاتیت B را دریافت کنید.

– از خوردن غذاهای آلوده خودداری کنید.

– از تماس با خون یا مایعات بدن افراد آلوده خودداری کنید.

 

سخن پایانی علایم التهاب کبد

التهاب کبد یک بیماری جدی است که می‌تواند به کبد آسیب برساند. علائم التهاب کبد می‌توانند شامل خستگی، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، زردی پوست و چشم، ادرار تیره، و… باشند. اگر هر یک از علائم التهاب کبد را دارید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند آزمایش‌های لازم را برای تشخیص علت علائم شما انجام دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

 

در بسیاری از موارد، التهاب کبد قابل درمان است. درمان به علت التهاب کبد بستگی دارد. اگر التهاب کبد ناشی از عفونت ویروسی باشد، ممکن است به درمان آنتی‌ویروسی نیاز داشته باشید. اگر التهاب کبد ناشی از مصرف بیش از حد الکل باشد، ممکن است به ترک الکل نیاز داشته باشید. اگر التهاب کبد ناشی از بیماری خودایمنی باشد، ممکن است به درمان دارویی نیاز داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *