نمایشگاهی منحصر به فرد از یافته های مصر باستان از Abusir در پراگ

سارکوفاگ از مقبره کشیش یوفا

سارکوفاگ از مقبره کشیش یوفا

Od ۳۱ آگوست خواهد بود در موزه ملی پراگ اتفاق بی نظیر نمایشگاه ارائه منحصر به فردترین یافته ها از سایت مصر ابوسیر، که از اواخر دهه ۵۰ و ۶۰ توسط مصر شناسان چک مورد مطالعه قرار گرفته است. آنها در اینجا بسیاری از کشف های مهم را انجام داده اند ، مانند مقبره کشف نشده کشیش ایوفا ، که موجودی آن نیز بخشی از نمایشگاه خواهد بود. تا ۷ فوریه ادامه خواهد داشت و به دلیل منحصر به فرد بودن اقلام وام گرفته شده ، به احتمال زیاد تمدید نخواهد شد.

نمایشگاه منتظر مدتها

این نمایشگاه سالها آماده شده بود و تحقق آن نه تنها با شیوع ویروس کرونا ، که به دلیل آن افتتاح آن باید ۲ ماه به تعویق افتاد ، بلکه همچنین انقلاب در مصر در سال ۲۰۱۱ قطع شد. تعداد اشیائی که برای تحقق آن از مجموعه های مصر قرض گرفته شده بی نظیر است. البته این امر امنیت و حفاظت از این آثار منحصر به فرد را نیز تقاضای زیادی می کند.

طبق سرور idnes.cz ، تقریباً صد مورد از مصر آورده شده است که با مجموعه هایی از مجموعه موزه Náprstek نیز تکمیل می شود. این وام ها از موزه های آلمان نیز گرفته می شوند که این سایت مهم را نیز کاوش کرده اند. در مصاحبه ای با سرور idnes.cz ، میشال لوکائه ، مدیر موزه ملی ، گفت که هدف از این نمایشگاه آوردن بازدید کننده به ابوسیر ۴,۵ هزار سال پیش است ، نه تنها با مصنوعات بلکه با ابزارهای چندرسانه ای مدرن مانند انیمیشن ها ، مدل های هرمی و پیش بینی های سه بعدی. .

جو با یافتن مکان واقعی یافته ها ، همانطور که باستان شناسان آنها را در مقبره ها پیدا کردند ، بهبود می یابد. آقای Lukeš همچنین در مصاحبه با idnes.cz تأکید کرد که او و همه مصرشناسان تأیید می کنند که این نمایشگاه از نظر طراحی و صدا با سایر نمایشگاه های مصرشناسی که تاکنون در موزه های بزرگ جهان برگزار شده اند ، هم از نظر معنی ابوسیر و هم از اشیایی که می آوریم قابل مقایسه است.

تعداد زیادی اشیای قرض گرفته شده که در تاریخ مصرشناسی بی نظیر است و به لطف اعتماد و روابط خوب مصری شناسان چک با دفتر آثار تاریخی مصر بدست آمده بی نظیر است.

پادشاهان خورشید

کل این نمایشگاه معطوف به پادشاهان به اصطلاح خورشیدی ، یعنی حکام سلسله ۵ در قرن ۲۵ و ۲۴ است. Sun Sun به دلیل ظهور قابل توجه در آیین پرستش خدای خورشید Rea لقب گرفته است. اثبات احترام آنها به Reo ساخت معابد خورشید بود که یکی از آنها در ابوسیر قرار داشت. این ساختمانها بدون سقف بودند و تحت سلطه یک ابلیسک اصلی عظیم بودند.

طبق افسانه “داستان جدی و جادوگران” از پادشاهی میانه ، اولین پادشاهان سلسله پنجم سه قلو و از فرزندان مستقیم خدای را بودند. در این داستان یک حقیقت مشهور وجود دارد ، زیرا پادشاهان دوم و سوم خاندان پنجم برادر بودند و علاوه بر این ، به شدت به کیش خدای Ra اختصاص داشتند.

آقای Lukeš تأکید کرد:

“با نمایشگاه ، ما واقعاً به ریشه های تمدن مصر برمی گردیم.”

آقای لوکا همچنین تأکید کرد که در زمان پادشاهان سلسله پنجم ، دوره قابل توجهی از رونق تمدن مصر باستان وجود داشته است. در طول سلطنت آنها ، از جمله ، یک اثر مهم ادبی “آموزه های پتاهوتپ” ایجاد شد که نمونه ای از فرم کلاسیک درسی است که پدر به فرزندش می آموزد. پتاهوتپ وزیر وزیر فرعون جدکاره ایسیسی ، حاکم سلسله ۵ در مصر بود که در حدود ۲۳۵۰ قبل از میلاد حاکم بود. در متن ، پتاهوتپ به پسر خود توصیه می کند که پس از او منصب وزیر را بدست بگیرد. خدایان مصری نیز در طول این سلسله به طور قابل توجهی تغییر کردند. علاوه بر ظهور قبیله Ra ، قدیمی ترین نسخه های طلسم های تشییع جنازه معروف به متن های هرمی ظاهر می شود. بعداً ، بعداً ، در پایان سلسله پنجم ، توجه اصلی به آیین Usir معطوف شد ، همانطور که به عنوان مثال ، توسط کتیبه هایی که در مقبره Unas ، آخرین پادشاه این سلسله یافت شده است ، نشان داده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *