داروهای ضد درد و افزایش فشار خون

آنتی‌بیوتیک‌ها

در آقایانی که در بیشتر روزهای هفته از  داروهای ضد درد مصرف می‌کنند، نسبت به آقایانی که این داروها را استفاده نمی‌کنند، احتمال مبتلا شدن به  فشار خون بالا  بیشتر است.

پژوهش های انجام شده در سال ۲۰۰۲  نشان  داد که استفاده از داروهای ضد درد  با بالا رفتن فشار خون در خانمها  هم ارتباط  دارد.

محققان در این تحقیق فشار خون  را به مدت یک هفته بر روی آقایان مورد ارزیابی قرا ردارند آقایانی که  همه ایام هفته را استامینوفن استفاده می‌کردند  درمقایسه با آقایانی که این دارو را استفاده نمی‌کردند   ۳۴ درصد بیشتر به فشار خون بالا مبتلا بودند.

در مورد آسپیرین و ضد دردهایی شبیه آن  یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل داروهای  ایبوپروفن و ناپروکسن نیز به همین نتایج رسیدند.مقدار استفاده از داروهایی مانند  آسپیرین هم در بالا بردن فشار خون تاثیر  بسزایی داشت. آقایانی که بالاتر از ۱۵ عدد از این قرص‌ها در یک هفته  استفاده می‌کردند، ۴۸ درصد زیادتر فشار خون بالایی داشتند.درست است داروهایی مثل آسپرین منفعتهای زیادی د ارد مثلا  رگها را گشاد میکند و مانع سکته می شود ولی در  بالا بردن فشار خون هم تاثیر دارد

محققانی که روی این پژوهش مورد بررسی قرار دادند به این نتیجه رسیدند  که آقایانی که زیر نظر پزشک برای پیشگیری از خطر حمله قلبی و سکته مغزی  هر روز یک قرص آسپیرین  مصرف می کنند، نباید استفاده از  آن را قطع کنند، چرا که صدمات جبران ناپذیری برجای میگذارد.مردمان زیادی  برای درمان سردرد، آرتریت، دردهای عضلانی و …. از این داروهای ضد درد و مسکن ها  استفاده میکنند ولی پزشکان بر این باورند که بدون  دارو هم  می شود درد را درمان کرد مثل  فیزیوتراپی و ورزش، لاغر شدن برای  فشار نیامدن بر روی مفاصل، و گرما یا سرما درمانی ولی داروسازها برای اینکه داروهای خود را به فروش برسانند آنها را نفی میکنندو استفاده از د اروها را در اولویت قرار میدهند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *