اتریش به صرف یک گاز خوشمزه

اگر به اتریش سفر کرده باشین چه در فرودگاه و چه در مغازه ها و سطح شهر حتما بیسکوئیت های ویفری منر Manner به چشمتون خورده و شاید خریداری هم کرده باشید، البته اگر در اخذ ویزای شنگن برای یک سفر رویایی به اتریش موفق بوده باشید! اگر هم به اتریش سفر نکردین باید به شما بگیم که این بیسکوئیت های خوشمزه یکی از معروفترین و پرطرفدارترین سوغات کشور اتریش هستند که محال است کسی به این کشور سفر کند و طعم این ویفرهای متنوع را امتحان نکند. پیشنهاد میکنیم که بعد از کرونا حتماً یک سفر به سرزمین اتریش داشته باشید، در شرکت گردشگری ژِیوار سفیر نوین که خدمات ویزا  و تور ارائه می‌شود، میتوانید یک تور اتریش برای خانواده تهیه کنید . این ویفرهای ناب را در آنجا امتحان کنید. اما ایده تولید این ویفرهای خوشمزه چطور به ذهن آقای منر رسید؟

مغازه ای کوچک در قلب وین

در سال ۱۸۹۰ Josef Manner، یک مغازه کوچک در قلب وین افتتاح کرد، که تنها فاصله کمی از کلیسای جامع سنت استفان داشت و بطور عمده شکلات و قهوه انجیر میفروخت. ژوزف از همون اول قصد داشت تا محصولات شکلاتی با کیفیت بهتر و قیمت پایین تر عرضه کند. ژوزف منر میگفت: “هر بچه ای که Kreuzer برای خرید محصول من خرج کند نباید فقط اون رو به عنوان اسنک (میان وعده) بخورد، بلکه باید ارزش غذایی هم داشته باشد”

تاسیس شرکت CHOCOLADEN FABRIK JOSEF MANNER به عنوان یک برند تجاری

ژوزف در سن ۲۵ سالگی تصمیم گرفت خودش شکلات تولید کنه، چراکه از کیفیت محصولاتی که از دیگر تولید کننده ها خریداری میکرد راضی نبود. به همین علت اقدام به گرفتن license، مجوز و وسایل لازم برای راه اندازی یک کارگاه کوچک تولید شکلات در منطقه ۵ وین کرد.

از اول مارس سال ۱۸۹۰ او مالک جدید “Chocoladen fabrik Josef Manner” بود.

اتریش-شکلات-وافر

شکلات برای همه

شکلات برای همه شعاری بود که از همان ابتدا برای این شرکت انتخاب شد. از اوایل سال ۱۸۹۰، این شرکت به دلیل موفقیت بزرگش مجبور به گسترش شد. فروشگاه tephansplatz و ساختمان کارخانه موجود در Wildenmanngasse به سرعت خیلی کوچک شد و فروخته شد. تا سال ۱۸۹۷، فروشنده سابق شیرینی فروشی با تولید شکلات های خالص و واقعی و داشتن بیش از ۱۰۰ کارمند در دفتر مرکزی این شرکت در هرنسالر کالمگاسسه (Hernalser Kulmgasse) به یک تولیدکننده اصلی شکلات تبدیل شد.

فندقی که طعم ناپل می دهد

فندقی که برای پخش بین پنج لایه ویفر استفاده میشود، از ناحیه اطراف ناپل (ایتالیا) سرچشمه گرفته است.

شراکت منر و ریدل

موفقیت سریع این شرکت، ژوزف منر را متقاعد کرد که زودتر شریک تجاری پیدا کند. وی آلفرد تلر، حسابدار فعال و باپشتکار خود را که در سومین سال مالی خود به این شرکت پیوست و نیمی از سهام را در اختیار داشت، انتخاب کرد. اما در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۹۰۰، دو سال پس از ایجاد ویفر منر، تلر سهم خود را به برادرزاده خود یوهان رودل فروخت. این پایه و اساس همکاری موفق بین خانواده های منر و ریدل بود که تا امروز ادامه دارد. بنیانگذار این شرکت یعنی شخص ژوزف منردر ۵ مه ۱۹۴۷ در وین درگذشت.

 

نوار قرمز بسته بندی بیسکوئیت ها کار را راحت کرد

در سال ۱۹۶۰ سرانجام شرکت منر جهشی را به عصر فناوری تحمیل کرد. عامل تعیین کننده برای این جهش یک نوآوری بود که هنوز هم از نظر تاریخ طراحی صنعتی مورد توجه است. بسته بندی فویل دوتایی آلومینیومی ویفرهای Manner، با نوار پارگی قرمز معمولی برای حفظ طعم و عطر ویفر طراحی شد. بسته بندی جدید نه تنها ماندگاری بیشتری را تضمین می کند، بلکه باعث می شود که باز کردن بسته بندی آسان تر شود و از آن زمان تاکنون یک طراحی کلاسیک اتریشی بوده است.

گسترش شرکت

در سال ۱۹۷۰ این شرکت با دومین شرکت بزرگ شیرینی سازی اتریشی، Napoli ، Ragendorfer & Co. ادغام شد و با افزودن مارک های Casali و ناپولی، منر توانست به سرعت دامنه خود را گسترش دهد و چندین محصول شیرین محبوب دیگر مانند موزهای شکلاتی Casali و Napoli Dragee Keksi تولید کند.

این ویفرهای خوشمزه با کرم های لیمویی، کاکائویی، وانیلی، فندقی در ابعاد و اندازه های مختلف می فروش می رسند. البته این شرکت به جز ویفر اقدام به تولید محصولات دیگر نظیر لیدی فینگر و … در طعم های مختلف کرده است.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *