انتخاب بازیهای پر تحرک برای کودکان

آموزش آداب معاشرت به کودکان

بازی کودکان

اگر فرزندتان به بازیهای ویدئویی علاقه مند است بازیهای پر تحرکی مثل وی فیت را در اختیارش بگذارید. این بازی ها در عین سرگم کننده بودن، سبب کالری سوزی و بهبود هماهنگی بدن هم می شوند.

به این ترتیب بچه ها ساعت ها و بدون آنکه خودشان بدانند تمرینات ورزشی انجام می دهند و سعی می کنند در حرکات بازیهای مهارت یابی کنند.فعالیت فیزیکی فرزندانتان را به بازیهای ویدئویی پر تحرک محدود نکنید. این فعالیت ها مناسب روزهای بارانی یا زمانی هستند که وقت پرداختن به آنها را ندارید. البته اگر خودتان هم اهل بازیهای ویدئویی باشید می دانید که تا چه اندازه جذاب و پرتکاپو هستند حتی برای گروه سنی بالای ۳۰ سال.

در حال حاضر در آمریکا بچه های بین ۸ تا ۱۸ سال روزانه به طور متوسط ۷ ساعت و ۳۸ دقیقه از وقتشان را صرف استفاده از رسانه های سرگرم کننده می کنند که بیشتر از ۵۳ ساعت در هفته (بدون در نظر گرفتن یک ساعت و ۳۰ دقیقه ارسال پیامک در بین بچه های دوره های راهنمایی و دبیرستان) است. بچه های بین ۶ تا ۱۱ سال، حدود ۲۸ ساعت در هفته را به تماشای تلویزیون می گذرانند یعنی دو برابر زمان مجاز تعیین شده از سوی آکادمی متخصصان کودکان آمریکا که ۲ ساعت در روز است. در ۵۱ درصد خانواده های آمریکایی تلویزیون تقریبا در اکثر اوقات روز روشن است.

حتی در خوش بینانه ترین حالت برنامه های آموزشی تلویزیون جایگزین فعالیت های فیزیکی فرزندان شما می شود. هنگام تماشای تلویزیون متابولیسم حتی کندتر از زمان استراحت است. انسان هنگام تماشای تلویزیون نسبت به زمانی که آرام و بدون هیچ فعالیتی نشسته است کالری کمتری می سوزاند. علاوه بر آن وقتی کودکان در مقابل تلویزیون هستند آگهی های بی وقفه ی چیپس، بستنی، شکلات و امثال آنها از جلو چشمانشان رژه می روند. بر اساس مطالعات کلینیک مایو کودکانی که به جای نشستن مقابل صفحه ی تلویزیون به بازیهای ویدئویی پر تحرکی مثل وی فیت می پرازند دو برابر بیشتر انرژی صرف می کنند.

زمان نشستن کودکان در مقابل صفحه های نمایش را محدود کنید. در اتاق فرزندتان تلویزیون نگذارید و رایانه را در محلی در دسترس همه ی افراد خانواده قرار دهید. تنها ۳۰ درصد بچه ها مشمول محدودیت زمانی برای تماشای تلویزیون، بازیهای ویدئویی یا استفاده از رایانه هستند. بر اساس مطالعات انجام شده با وضع چنین محدودیت هایی بچه ها در روز ۳ ساعت کمتر در مقابل صفحه ی نمایش می نشینند.

عادت تماشای بیش از اندازه ی تلویزیون راحت تر از آنچه که فکر کنید قابل ترک کردن است و کودکان هم از شما پیروی خواهند کرد. بدون شک تماشای تلویزیون و بازیهای ویدئویی بسیار سرگرم کننده است اما بازی بسکتبال، فوتبال، پیاده روی و دوچرخه سواری هم خالی از لطف نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *