دیابت کاهش وزن بدون علت است

چگونه از دیابت پیشگیری و آن را کنترل نماییم
کاهش وزن عمدی با  رژیم غذایی و ورزش امکانپذیر است و خواسته خود فرد  است اما  برخی موارد وجود دارد که شخص بدوت هیچ تغییر در سبک زندگی خودبخود لاغر می شود یعنی همان مقدار غذا را  میخورد و همان فعالیت فیزیکی معمولی را انجام میدهد ولی لاغر می شود در واقع، از دست دادن  بیش از ۵ درصد از وزن بدن  در کمتر از یک سال ممکن است یک بیماری زمینه ای را نشان دهد.

کاهش وزن سریع باید به عنوان یک علامت جدی در نظر گرفته شود  و  باید فورا برای علت آن به پزشک مراجعه کنید. همیشه به یاد داشته باشید که درمان زود هنگام بسیار موثرتر است.

دیابت یکی از این بیماریهاست.دیابت  کاهش وزن بدون علت است. این یک اختلال سوخت و ساز بدن است که باعث  بالا بودن سطح قند خون شده یا به دلیل تولید نشدن انسولین کافی در بدن و یا عدم توانایی بدن برای پاسخ مناسب به انسولین بوجود می آید.کاهش آب زیاد بدن به علت تکرر ادرار و  هم اینکه به دلیل بیماری دیابت بدن قادر به جذب کالری نمی شود و همین باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به دیابت رخ میدهد.به علاوه،چون  انسولین کافی وجود ندارد، بدن شروع به سوزاندن چربی و عضله برای تولید انرژی، میکند که  باعث کاهش وزن در شخص دیابتی میشود.

همراه با کاهش ناخواسته وزن، برخی از علائم دیگر بیماری دیابت شامل تکرر ادرار، تشنگی بیش از حد، گرسنگی شدید، خستگی بیش از حد، بریدگی و کبودی که خوب نمی شود و احساس سوزش در دست یا پا.

علاوه بر این داروهایی مانند متفورمین،آنالوگ های  GLP۱ و مهار کننده های SGLT۲ باعث کاهش وزن می شود. در حالی که  داروهایی مانند پیوگلیتازون، سولفونیل اوره و انسولین باعث افزایش وزن می شوند.
تشنگی بیش از حد ( پرنوشی) و افزایش ادرار ( پلی اوری ) علائم کلاسیک دیابت هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *