آیا خطرات متافیزیک زندگی بشر را تهدید می‌کنند؟

متافیزیک

پیش از صحبت در مورد خطرات متافیزیک باید ابتدا خود کلمه متافیزیک را بشناسیم. متافیزیک یک کلمه‌ی یونانی است. متافیزیک ترکیبی از دو کلمه “ متا “ یعنی مابعد و کلمه‌ی “ فیزیک “ به معنای طبیعت تشکیل شده است. در واقع متافیزیک به معنای مابعدالطبیعه است. متافیزیک به چیستی، فلسفه و مفهوم جهان به عنوان کل می‌پردازد‌. به گفته‌ی ارسطو متافیزیک جست و جوی اولین علت‌ها در جهان هستی است.

متافیزیک به بررسی پدیده‌هایی می‌پردازد که فیزیک از توصیف آن‌ها عاجز است. می‌توان گفت پدیده‌هایی که بر خلاف اصول حاکم بر طبیعت رفتار می‌کنند، انسان را به متافیزیک جذب می‌کنند. برخی از پدیده‌ها، با قوانین حاکم بر جهان طبیعت قابل توصیف نیستند. مثلا آتش دست در حالت عادی دست انسان‌ها را می‌سوزاند. اما برخی از افراد می توانند آتش را بدون آن که پوست آن‌ها آسیبی ببیند، در دست بگیرند و یا از روی آن عبور کنند. این موضوعات و امثال آن‌ها به حوزه‌ی متافیزیک مربوط می‌شوند. فیزیک محدود به زمان و مکان است. در مقابل متافیزیک از زمان و مکان فراتر است. به همین دلیل برخی از دانشمندان خطرات متافیزیک را جدی می‌دانند!

آنچه در حوزه‌ی متافیزیک قرار دارد قابل درک توسط حواس ۵‌گانه نیست. اما این درک نشدن دلیل بر عدم وجود متافیزیک نیست. درست مثل اکسیژن موجود در هوا که وجود دارد اما حواس ما قادر به درک وجود آن نیستند.

همه‌ی انسان‌ها تا حدودی از برخی توانایی‌های متافیزیکی برخوردار هستند. این موضوع هم می‌تواند جزو خطرات متافیزیک باشد و هم جزو مزیت‌های آن. دیدن خواب‌های واضح یا رویاهای صادقه یا برقراری رابطه با حیوانات از این نوع توانایی‌ها هستند. بشر در حال پیشرفت و شناخت بیشتر متافیزیک است. این آشنایی بیشتر در عین جذاب بودن، می‌تواند خطراتی برای نسل بشر نیز به دنبال داشته باشد!

برخی از نشانه‌ها و مثال‌های متافیزیک

مراقبه یکی از کاربرد‌های متافیزیک است.

متافیزیک شامل سه شاخه اصلی هستی شناسی، علم جهانی و الهیات طبیعی است. هر کدام از این شاخه‌ها نشانه‌هایی دارند. در ادامه به برخی از توانایی‌های بشر که با استفاده از متافیزیک ثابت شده است، اشاره می‌کنیم.

  • تله‌ پاتی: تله ‌پاتی به معنای برقراری ارتباط میان دو یا چند فرد و بدون استفاده از حواس ۵‌گانه است. برای مثال این نوع از ارتباط به صورت ناخودآگاه در بین برخی از دوقلو‌ها وجود دارد. این ارتباط تا حدی قدرتمند است که در صورت اینکه یکی از دوقلو‌ها بیمار بشود، فرد دیگر هر چند از بیماری خواهر یا برادر دوقلوی خود اطلاعی نداشته باشد احساس درد و ناراحتی می‌کند. استفاده از تله ‌پاتی می‌تواند یکی از جذابیت‌ها و خطرات متافیزیک است.
  • حس ششم: حس ششم به معنای دریافت برخی از اطلاعات و احساس کردن برخی موضوعات بدون استفاده از حواس ۵‌گانه است‌. این اطلاعات در مورد اتفاقات آینده ‌و موضوعات دیگر به برخی از افراد الهام می‌شوند. در صورتی که این حس به صورت کامل در اختیار انسان قرار گیرد، می‌تواند جزو خطرات متافیزیک شمرده شود.
  • هیپنوتیزم: هیپنوتیزم به معنای قرار گرفتن یک فرد در حالتی است که در تمرکز ذهنی بالایی قرار می‌گیرد و ناخودآگاه ذهن او فعال می‌شود.

خطرات متافیزیک چیست؟

متافیزیک بعد بسیار قدرتمندی از جهان هستی است. تسلط افراد شرور بر توانایی‌های متافیزیکی می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بر بشریت و جهان هستی وارد کند. در صورتی که اهداف خوبی در پس تسلط و یادگیری متافیزیک وجود داشته باشد، می‌تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد. در این صورت نمی‌توان گفت خطرات متافیزیک بشر را تهدید می‌کنند. برای مثال استفاده هیپنوتیزم ،مدیتیشن و مراقبه و امثال آن روش‌هایی از استفاده‌های خوب و مفید از متافیزیک در درمان بیماری‌های روحی و روانی هستند. تعبیر خواب نیز نمونه‌ی دیگری از استفاده‌ی صحیح از این علم محسوب می‌شود. در مقابل کار‌هایی مانند تسخیر جن، احضار ارواح و آزار افراد دیگر با استفاده از این علوم ماورالطبیعی استفاده‌هایی نادرست و غیر اخلاقی از متافیزیک هستند. استفاده‌هایی که خطرات متافیزیک را به ما نشان می‌دهند. افراد شیادی مانند فالگیر‌ها و رمال‌ها با سو استفاده از ناآگاهی افراد در مورد اینگونه مسائل اقدام به کلاهبرداری‌های فراوانی می‌کنند‌. در حالت کلی می‌توان گفت که خطر استفاده نادرست از متافیزیک از بمب اتم هم بیشتر است. عدم آگاهی از خطرات متافیزیک می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری برای زندگی داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *