عوامل نشان دهنده در تجدید نظر کردن دوستی ها

اشتباه رایج در صحبت کردن

دوست

طبق یک مطالعه ۱۰ ساله در استرالیا که در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، عمر افراد مسن‌تری که ارتباطات اجتماعی قوی‌تری دارند بیش از آن دسته افرادیست که این روابط را ندارند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۰ توسط (یو سی ال ای) انجام شد محققان در یافتند که محافل اجتماعی زنان به آنان کمک میکند تا به استرس‌هایشان، واکنش بهتری نشان دهند. و مطالعه‌ای که در مجله سلامت عمومی‌آمریکا در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان داد که روابط اجتماعی ممکن است از دست دادن حافظه در افراد مسن را به تأخیر بیندازد. اما به همان اندازه که روابط دوستی مهم هستند، می‌توانند منبع استرس و تعارض نیز باشند. گاهی اوقات این روابط مایوس کننده‌اند. اگر شما در رابطه‌تان دچار تردید شده‌اید، پس به خواندن این مطلب ادامه دهید تا مشخص شود زمان متوقف کردن این رابطه فرا رسیده یا نه.

۱. دوست‌تان غیرقابل اعتماد است

آیا دوستتان در قرارهایش تاخیر دارد یا هرگز نداشته؟ آیا پیش آمده که برنامه‌ای بگذارد و در لحظه آخر نظرش عوض شود؟ اگر پاسختان مثبت است، این، نشانه آنست که باید در دوستی‌تان تجدید نظر کنید. دکتر ایرنه لوین، متخصص دوستی و استاد روانشناسی در دانشکده پزشکی نیویورک میگوید ” شاید دوست شما واقعا دچار مشکل مدیریت زمان است و کارهایش، بیش از حد زیاد است. اگر این، یک صفت دائمی‌ است، لازم است که بطور واضح با او صحبت کنید، برایش توضیح دهید که اینکارش چه حسی را در شما ایجاد میکند و برایش محدودیت‌هایی تعیین کنید و سر حرفتان بایستید” برای مثال لوینه توصیه می‌کند که به دوستتان بگویید که در رستوران بیش از ۱۵ دقیقه منتظرش نمی‌مانید. اگر مشکلتان همچنان پابرجا بود بهتر است به دنبال دوستی باشید که به شما و وقتتان احترام بگذارد.

۲. احساس می‌کنید که دوستتان موجب تضعیف روحیه‌تان می‌شود

دانا کرفورد، متخصص دوستی و موسس گرل پاور، دوستی سالم را با غذای سالم مقایسه می‌کند “همانطور که غذای سالم به شما انرژی می‌دهد و کمکتان می‌کند تا رشد کرده و قوی شوید، دوستان سالم هم همانطورند. آنها نیازهای ما را برطرف می‌کنند، موجب رشد و پیشرفت ما می‌شوند. اما ممکن است بعضی از دوستان مانند غذاهای بی‌ارزش باشند، تا حدی سیرمان کنند اما انرژی‌مان را کم کنند. “دوستی‌های ناسالم موجب تضعیف روحیه ما می‌شوند، آنها حس خوبی را در ما ایجاد نمی‌کنند و احتیاجات ما را برطرف نمی‌کنند”. اگر دوست شما تمایل دارد که به نیازهای شما گوش کند و روشش را عوض کند این رابطه ارزش نگه داشتن را دارد. اگر نه، به سرعت این رابطه را تمام کنید و در جای دیگری به دنبال یک دوست خوب بگردید.

۳. دوستتان نمی‌تواند کشمکش‌های بین‌تان را حل کند

کارشناس دوستی دانا فورد می‌گوید: در همه دوستی‌ها و روابط کشمکش وجود دارد. مهم این است که شما چگونه با کشمکش‌هایی که در دوستی‌تان پیش می‌آید برخورد کنید. اگر با دوستتان، ناسازگاری دارید و در مقابلتان حالت تدافعی به خود می‌گیرد، بر سرتان فریاد میزند، به شخصیتتان توهین می‌کند، در مورد اتفاقات بد، اغراق می‌کند، به حرف‌هایتان گوش نمی‌کند، از صحبت کردن با شما خودداری می‌کند یا از نظر فیزیکی، خشن می‌شود اینها نشانگر این است که او دارای قدرت مصالحه‌ی ضعیفی است. کرفورد می‌گوید: در یک دوستی سالم تضادها به روشی محترمانه، مدیریت می‌شوند طوریکه حرف هر دو طرف شنیده شود” هیچکس کامل نیست اما اگر دوستتان حداقل به حرف‌هایتان گوش می‌کند، آرام می‌ماند و در صورت لزوم عذرخواهی می‌کند پس امید اندکی برای داشتن یک دوستی سالم و کامل وجود دارد.

۴. دوستتان، خیلی صحبت میکند

دوستتان دائما در مورد زندگی و مشکلاتش صحبت می‌کند و شما کوچکترین فرصتی برای حرف زدن ندارید. حتی وقتی موضوع مهمی‌ برای بحث کردن دارید، دوستتان به اندازه کافی، ساکت نمی‌ماند تا به حرف شما گوش کند. این احتمالا نشانگر این است که دوستتان خود محور است و به شما اهمیت نمی‌دهد، اما این قضیه ممکن است معنای روانشناسی عمیق‌تری داشته باشد. مددکار اجتماعی و در مانگر دیانا بارث در وب سایت PsychologyToday.com می‌نویسدافرادی که زیاد صحبت می‌کنند احتمالا زیاد هم کار می‌کنند زیرا هنگام گوش کردن به صحبت‌های دیگران کنترل احساساتشان برایشان دشوار است. توصیه بارث این است که زمان محدودی را برای گوش کردن به حرف‌های دوستتان اختصاص دهید و در هنگام گوش دادن، جدی‌تر باشید. اگر دوستتان همچنان به صحبت کردنش ادامه داد به دنبال فردی بگردید که تعادل بیشتری داشته باشد.

۵. سبک زندگی دوستتان ناسالم است

شما سال‌هاست که با او دوستید اما اخیرا بیشتر به سلامتی‌تان اهمیت می‌دهید، اما انگار دوستتان قصد ترک عادات ناسالمش را ندارد. او اغلب دوست دارد که فست بخورد در حالیکه شما تمایل به خوردن سالاد دارید. شما ترجیح می‌دهید که وقتتان را در باشگاه ورزشی بگذرانید اما دوستتان به تماشای تلویزیون اعتیاد دارد. گاهی اوقات کمی‌ تشویق به او کمک می‌کند تا روش‌های ناسالمش را تغییر دهد وگرنه مراقب باشید عادات بد او به شما سرایت نکند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ در مجله پزشکی نیواینگلند منتشر شد مشاهد شده که چاقی می‌تواند در جامعه، مسری باشد. محققان در مطالعه ۲۳ساله‌شان کشف کردند افرادی که دوستان چاقی داشته‌اند ۵۷ در صد بیشتر از سایر افراد در معرض چاقی قرار دارند و این تاوان سنگینی برای رابطه دوستی است.

۶. دوستی‌تان نامتعادل است

از۱۰ بار ۹ بارش را شما تماس گرفته و به دوستتان پیشنهاد می‌دهید که وقتتان را باهم بگذرانید. معمولا شما برای کنسرت یا نمایش بلیط می‌خرید. شما چندین بار برای او شام درست کرده‌اید اما او هرگز شما را دعوت نکرده. دانا کرفورد متخصص دوستی می‌گوید: مساله تعداد دفعات دعوت‌های شما در برابر یکدیگر نیست. بلکه باید این حس در شما ایجاد شود که دوستی‌تان عادلانه است و هر دویتان به یک اندازه فداکاری می‌کنید. زمانی که در رابطه‌تان تعادل نباشد احتمالا به شما حس ناراحتی و بی‌میلی دست می‌دهد که حس خوبی نیست . اگر دوستتان در برابر ابراز نگرانی شما تلاشی برای بهبود اوضاع نکرد بهتر است که انرژی تان را برای یک دوستی با روابط متقابل بیشتر، نگه دارید.

۷. دوستتان در جمع شما را شرمنده میکند

ممکن است دوستتان بر روی حرف‌هایی که میزند کنترل نداشته باشد. در مهمانی‌ها یا بی ادبی کند یا صدایش بیش از حد بلند شود و شما به خاطر او از محافل اجتماعی طرد شوید. اگر چه ممکن است او صفات خوب دیگری داشته باشد اما باعث می‌شود نتوانید دوستی‌های دیگرتان را حفظ کنید. شما از او می‌خواهید که دست از این کارها بردارد اما او تمایلی نشان نم‌یدهد یا قادر به این کار نیست. دکتر ایرنه لوینه، استاد روانشناسی می‌گوید: به احتمال زیاد شما نمی‌توانید شخصیت و تربیت دوستتان را تغییر دهید. شاید رشد عقلی شما زودتر از او بوده و لازم باشد که را‌بطه‌تان فقط در حد تماس‌های گاه و بی گاه باشد. طوری برنامه ریزی کنید که بیرون از جمع دیگر دوستانتان و دوتایی به گردش بروید و باهم به مهمانی‌هایی که کمتر احساس خجالت می‌کنید بروید. اگر امکان انجام این کارها نیست پس دوستی‌تان تنها با بردباری شما دوام نخواهد آورد.

۸. دوستتان خیلی نیازمند است

هفته گذشته ماشین دوستتان خراب شد و ماشین شما را قرض گرفت. سپس با دوست پسرش دعوا کرد و تمام شب با شما تلفنی در این باره صحبت کرد. هفته قبل او جلسه داشت و از شما خواست که سگش را به گردش ببرید. دکتر ایرنه لوینه، استاد روانشناسی می‌گوید: هرکسی گاهی اوقات به کمک احتیاج دارد و در یک رابطه دوستی همیشه این مسائل وجود دارد اما اگر دوستتان شما را خسته و درمانده کرده، پس لازم است که یاد بگیرید در برابر خواسته‌های او نه بگویید. لوینه همچنین توصیه می‌کند که رابطه‌تان را با او کمتر کنید چرا که شما تنها کسی نیستید که او به آن وابسته است.

۹. دیگر به او علاقه‌ای ندارید

اگر کسی از شما بخواهد که ۵ ویژگی خوب دوستتان را نام ببرید چه خواهید گفت؟ اصلا ۵ ویژگی خوب در او هست؟ دو تا چه؟ اگر پاسختان منفی است احتمالا زمان آن رسیده که به این رابطه پایان دهید. گاهی اوقات افراد روابط نادرستی را به خاطر حس وفاداری یا ترس از دست دادن، تا مدت‌ها ادامه می‌دهند. اما احساسات در یک رابطه رمانتیک تغییر میکند. اگر دیگر به اوعلاقه‌ای ندارید علتش را از خودتان بپرسید. لیستی از چیزهایی که در مورد دوستتان دوست دارید و چیزهایی که در مورد او دوست ندارید تهیه کنید، اگر لیست “دوست نداشتن”‌ هایتان طولانی‌تر از “دوست داشتن”‌ها بود به خودتان این اجازه را بدهید که او را رها کنید.

باید بمانید یا بروید؟

در نهایت، چه رابطه‌تان را حفظ کنید یا برهم بزنید باید ببینید که آیا این دوستی در شما حس خوبی ایجاد میکند یا نه. دانا کرفورد کارشناس دوستی می‌گوید ” اگر حس می‌کنید چیزی درست نیست، همین دلیل کافیست. لزومی ندارد که توانایی توضیح دادن و بیان کردن را داشته باشید، داشتن حسی بد، بهترین دلیل است. به این حستان اعتماد کنید”.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *