در این مواقع سقط جنین الزامی است

جنین

علاوه بر سقط طبیعی و غیر عمد که در اثر اختلال ها و نارسایی های مادر و جنین پیش می آید گاهی سقط به طور عمدی صورت می گیرد و آن در صورتی است که انجام سقط و خارج کردن جنین برای نجات جان مادر و بنا به نظر پزشک لازم و ضروری است. کوتاهی کردن در این کار باعث مرگ مادر می گردد. و ضررهای جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. بنابراین پزشک موظف است که جنین را به کمک عمل جراحی و به وسیله ی وسایل مخصوصی قبل از اتمام موعد بارداری از رحم مادر خارج نماید.

انجام سقط های عمدی بیشتر به علت بیماریهای حاد کلیوی، نارساییهای قلبی، و حتی گاهی به علت بیماریهای مقاربتی که جان مادر در خطر است صورت می گیرد. ضروری است که به دوران بارداری خاتمه داده و جنین را خارج کرد. انجام این گونه سقط ها از نظر پزشکی و شرعی بلامانع و بلکه واجب است.

گاهی اوقات سقط به صورت عمدی اما نه به علل بیماریها و امراض و خطرات جانی که مادر را تهدید می کند بلکه بیشتر به علل اجتماعی و اقتصادی صورت می گیرد.

گاهی خانواده ها به علت فقر مالی، منازعات و کشمکش های خانوادگی و حتی گاهی به علت طلاق و متارکه ی والدین این سقط ها انجام می گیرند که این عمل بسیار ناپسند است و مورد نکوهش قرار گرفته است. لذا مادری که راضی به سقط می شود را مادری نامهربان و خودخواه می دانند. به هر حال عمل سط عملی مغبوض و ناپسند است و قباحت آن از آنجا معلوم می شود که بارداری و زایمان سیری طبیعی دارد و مغشوش کردن این روند به هر وسیله ای ناپسند است و چه بسا برای مادر باعث بروز بیماری ها و اختلال های هورمونی می شود.

اما باید متذکر شد که گاهی دکتر معالج سقط جنین را به خاطر سلامت مادر ضروری می داند و مادر نباید از انجام این عمل خودداری کند. ولی گاهی مواقع برخی از دختران، از ترس والدین و یا اجتماع برای انجام سقط دست به کارهای غلط و خطرناک می زنند و از داروها و قرص هایی استفاده می کنند که هیچ گونه تاخیری بر جنین نداشته و گاهی اوقات جان زن به خطر می افتد. اگر دارویی حتی بر جنین نیز تاثیر بگذارد و نتیجه ی دلخواه را بدهد باعث مسمومیت خود زن نیز می شود.

گاهی اوقات نیز برخی از خانم ها به خاطر سقط، کارهای سنگین انجام می دهند مثلا به ورزش های سخت می پردازند، از ارتفاع می پرند که ممکن است این کار منجر به شکستگی دست و پای آن ها شود. گاهی نیز برخی از خانم ها میله هایی را در داخل رحم خود فرو می کنند می خواهند به این وسیله جنین را در رحم از بین ببرند. این کارها منجر به بروز بیماریهای عفونی و گاهی باعث پارگی رحم و خونریزیهای شدید می شود و هیچ نتیجه ای در بر نداشته و باعث سقط جنین نیز نمی گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud