آیا خودآگاهی انسان صرفا یک توهم است؟

زن

دنیل دنت، فیلسوف و متخصص علوم شناختی می گوید که مغز انسان ماشینی متشکل از میلیاردها “روبات” کوچک است که همان نورون ها یا سلول های مغزی هستند. اما آیا مغز انسان واقعا یک اندام ویژه است؟

هوبرت دریفوس، فیلسوف آمریکایی، در یادداشت معروفی که در میان فلاسفه بدنام است، در سال ۱۹۶۵ ادعا کرد که انسان همیشه کامپیوتر را در بازی شطرنج شکست می دهد به این دلیل که ماشین ها شهود ندارند.

چند سال بعد، دریفوس در موقعیتی خجالت آور قرار گرفت و یک کامپیوتر او را در شطرنج مات کرد.

بعد از آن در سال ۱۹۹۷ کامپیوتر معروف شرکت آی بی ام به نام “دیپ بلو”، گری کاسپاروف، قهرمان شطرنج جهان را شکست داد.

بسیاری از آنهایی که از این نتیجه راضی نبودند، ادعا کردند که شطرنج یک بازی حوصله سربر منطقی است. از نظر این عده، کامپیوتر برای بردن بازی شطرنج نیازی به شهود ندارد.

دنیل دنت باور دارد که سلول‌های مغزی ما “روبات‌هایی” هستند که به سیگنال‌های شیمیایی پاسخ می‌دهند

دنیل دنت که آثار مهمی در فلسفه ذهن دارد، همواره بر این باور بوده که ذهن انسان یک ماشین است. برای او سوال این نیست که آیا کامپیوترها می توانند انسان شوند یا نه، بلکه مسئله اصلی برای دنت آن است که آیا انسان واقعا آنقدر که تصور می شود باهوش است؟

دنیل دنت با اشاره به اینکه هیچ چیز ویژه ای درباره شهود انسان وجود ندارد، می گوید: “شهود به سادگی یعنی دانستن چیزی بدون اینکه بدانیم چگونه آن را می دانیم.”

دنت رنه دکارت، فیلسوف فرانسوی را سرزنش می کند که برای همیشه اندیشه ما درباره چگونگی فکر کردن به ذهن انسان را مختل کرده است.

دکارت نمی توانست تصور کند که چگونه یک ماشین ممکن است قادر به تفکر، احساس و تخیل باشد. از نظر دکارت این موارد استعدادهایی “خدادادی” بودند. البته شاید بتوانیم دکارت را ببخشیم برای اینکه در قرن هفدهم زندگی می کرد، وقتی که ماشین ها از چرخ دنده و اهرم و قرقره درست شده بودند و خبری از سی پی یو و حافظه و رَم نبود.

روبات هایی ساخته شده از روبات

شکست قهرمان شطرنج جهان از کامپیوتر “دیپ‌ بلو” در سال ۱۹۹۷، خبری غیرمنتظره بود

مغز انسان از صدها میلیارد نورون ساخته شده است. اگر بخواهیم تعداد نورون های مغزمان را با نرخ یک نورون در هر ثانیه بشماریم، این کار بیش از سه هزار سال طول می کشد.

مغز ما از ماشین های مولکولی تشکیل شده است که همان سلول های مغزی هستند. دنت می گوید اگر این موضوع که مغز ما از ماشین ساخته شده آزارمان می دهد، به این معناست که قدرت تخیل کمی داریم.

دنیل دنت می پرسد: “آیا می دانید ماشینی که از صدها میلیارد بخش متحرک تشکیل شده باشد چه قدرتی دارد؟”

به گفته دنت “ما نه تنها روبات هستیم، بلکه روبات هایی هستیم که از روبات هایی ساخته شده از روبات ها تشکیل شده ایم.”

سلول های مغزی ما روبات هایی هستند که به سیگنال های شیمیایی پاسخ می دهند. موتورهای پروتئینی درون سلول ها هم که انرژی شیمیایی را به نیروی حرکتی یا پیغام عصبی تبدیل می کنند، خودشان روبات هستند. این زنجیره به همین ترتیب ادامه دارد.

صفحه نمایش موبایل یا “توهم کاربر”

وقتی صحبت از مغز و ذهن انسان می شود، بحث درباره خودآگاهی اجتناب ناپذیر است؛ به خصوص وقتی که دنیل دنت، فیلسوف صاحب نظر درباره خودآگاهی و ذهن انسان یک طرف بحث باشد.

خودآگاهی انسان یک پدیده واقعی است و ما هر روز خودآگاهی را تجربه می کنیم. اما برای دنت خودآگاهی به همان اندازه واقعی است که صفحه نمایش تبلت یا موبایل واقعی می نماید.

متخصصانی که ابزارهای الکترونیک ما را می سازند، آنچه که بر روی صفحه نمایش دیده می شود را “توهم کاربر” می نامند. ممکن است این یک نامگذاری از بالا به پایین به نظر برسد، اما نکته درستی در آن وجود دارد.

فشار دادن علامت های روی صفحه نمایش موبایل به ما این حس را می دهد که روی همه چیز کنترل داریم. ما حس می کنیم که بر سخت افزار داخلی ابزار مسلط هستیم. اما کاری که انگشتان ما با صفحه موبایل انجام می دهند، بیشتر یک مشارکت رقت انگیز در مقایسه با کل فعالیت های یک موبایل است و مسلما هیچ چیزی درباره اینکه موبایل چطور کار می کند به ما نمی گوید.

به عقیده دنیل دنت خودآگاهی ذهن انسان نیز در موقعیتی مشابه قرار دارد. به گفته دنت خودآگاهی “توهم کاربری” مغز درباره خودش است.

خودآگاهی برای بسیاری واقعی و مهم به نظر می رسد اما در واقع چندان مسئله بزرگی نیست. دنت می گوید “لزومی ندارد که مغز بفهمد، مغز چگونه کار می کند.”

‘چندان هم باهوش نیستیم’

 

شامپانزه ها از نظر ژنتیکی شباهت زیادی به انسان دارند

می دانیم که برخی از رفتارهای ما به دلیل طبیعت حیوانی ماست (که البته عموما آن جنبه ای نیست که اکثر ما به آن افتخار کنیم). ما تمایل داریم که فکر کنیم توانایی های ویژه ما، هوش ما، بینش و خلاقیت ما باید منشا ویژه و خاصی داشته باشد.

مغز ما مانند بدن ما در طول صدها میلیون سال تکامل یافته و حاصل میلیون ها و میلیون ها سال آزمون و خطای تکاملی است.

به گفته دنت توانایی ما برای فکر کردن از دیدگاه تکاملی تفاوت چندانی با توانایی ما برای هضم غذا ندارد. هر دوی این ها فعالیت هایی زیست شناختی هستند که با نظریه انتخاب طبیعی داروین قابل توضیح هستند.

آزمون و خطا

ما از باکتری هایی ناشناخته تکامل یافته ایم. ذهن ما با همه استعدادهای چشمگیر آن، حاصل آزمون های بی پایان زیست شناختی است.

دنت باور دارد که هوش و نبوغ ما “خدادادی” نیست، بلکه حاصل میلیون ها سال آزمون و خطاست.

وقتی باکتری ها به سوی منبع غذا حرکت می کنند، دانشمندان آنها را به خاطر باهوش بودن تحسین نمی کنند. چنین کاری کاملا غیرعلمی به نظر می رسد. اما وقتی دانشمندان فکر کردن را به عنوان یک فعالیت زیست شناختی توصیف می کنند، مورد تمسخر یا حتی خشم مخاطب خود قرار می گیرند.

این تقلیل گرایی شدید بسیاری را آزار می دهد. از نظر خیلی ها گفتن اینکه ذهن انسان صرفا از مشتی نورون تشکیل شده یک اندیشه خام است.

دکارت هم شدیدا ماشین ها را دست کم می گرفت اما آلن تورینگ، ریاضیدان و دانشمند علوم کامپیوتری در قرن بیستم کاستی او را جبران کرد.

تورینگ پیش بینی کرده بود که تا پایان قرن بیستم “انتخاب واژه ها و نظر عمومی تحصیل کرده ها آنقدر تغییر خواهد کرد که افراد می توانند به زبان ماشین فکر کنند بدون آنکه دچار تناقض شوند.”

کامپیوترها در دهه شصت میلادی چندان در شطرنج خوب نبودند، اما امروز می توانند مثل جان کولترین ساکسیفون بنوازند.

در دنیای دیجیتال امروز و در عصر ابرکامپیوترها و گوشی های تلفن هوشمند، اصلا تصور این موضوع سخت نیست که چطور یک ماشین ساخته شده از صدها میلیارد بخش کوچک که خودشان عملا روبات هستند، به سادگی می تواند یک انسان باشد.

دنیل دنت معتقد است که انسان یک چنین ماشینی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *