دلایل صبح زود بیدار شدن

* از همان لحظه که صبح بیدار می­‌شوید ، برای رفتن به سرکار یا دانشگاه در اضطراب و شتاب خواهید بود.

* از صبحانه صرف‌نظر می­‌کنید چون مجبورید زمانی را که بیشتر خوابیده‌اید جبران کنید.

* تمام کارها و فعالیت‌های آن روزتان با چند ساعت تاخیر انجام خواهد شد.

* برنامه غذایی­تان مختل می­‌شود.

* دیر به خانه می‌­رسید و دیر هم می­‌خوابید.

* وقتی برای خانواده و دوستان­تان نخواهید داشت.

* احساس کمبود خواب خواهید داشت.

* زیاد می­‌خوابید و روزبعد هم دیر بیدار خواهید شد.

تا زمانی­که عادت دیر بیدار شدن را داشته باشید این چرخه همچنان ادامه داشته و باعث استرس فیزیکی و ذهنی می­‌شود.فقط با دو ساعت زودتر بیدار شدن ،نه تنها این چرخه را از بین می­‌برید بلکه روزتان را به شیوه بهتری نیز مدیریت می‌­کنید.

 پرانرژی خواهید بود

در طب سنتی هندی توصیه شده که یک ساعت صبح زودتر از طلوع خورشید بیدار شوید تا چرخه بدن­تان با ریتم خورشید هماهنگ شود.گفته­ می­‌شود این زمان ، زمانی خوب و نیک است که تغییر و تحولات خاصی در میزان انرژی بدن رخ می­‌دهد و در این هنگام محیط آرام و ساکت است. بنابراین ارتعاشات مثبت تولید شده و احساس آرامش بعد از یک خواب خوب را به شما می­‌دهد و به این ترتیب پرانرژی خواهید بود.

 برای ورزش وقت خواهید داشت

بسیاری از افرادی که به­‌دلیل دیر بیدار شدن ، تمام روز را در شتاب و عجله‌اند از این شاکی هستند که زمانی برای ورزش کردن ندارند. زود بیدار شدن و ورزش کردن یا تمرین یوگا ، بهترین شیوه آغاز کردن روز و شاداب شدن است.

 شادتر خواهید بود

هرچند احساس انرژی و طراوت بعد از ورزش صبح زود خودش به اندازه کافی شما را در طول روز شاداب نگه می­‌دارد اما شواهد نشان می­‌دهد افراد سحرخیز در کارشان هم احساس مثبت و اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت که منجر به شادی در دراز مدت می­‌شود.

 ریسک افسردگی را کم خواهید کرد

مطالعات نشان می­‌دهد شب زنده‌دارها , در مقایسه با سحرخیزها سه برابر بیشتر در معرض افسردگی هستند.به گفته پژوهشگران ،افکار منفی بیشتر به سراغ شب زنده‌دارها می­‌رود و در نتیجه نگرانی و افسردگی‌شان بیشتر است.اگر دیر بیدار شوید هیچ­گاه نمی­‌توانید زمانی را که از دست داده‌اید جبران کنید و این باعث می­‌شود احساس کنید کنترل زندگی­تان را از دست داده‌اید.آنهایی که دیر بیدار می­‌شوند همیشه اعتماد بنفس‌شان ضعیف­تر است چون برای برنامه‌ریزی بهتر، وقت ندارند.در نهایت هرگز وقتی که به رختخواب می‌­روید احساس رضایت ندارید و این موجب افسردگی خواهد شد.

خلاق‌تر خواهید بود

بیشترین خلاقیت در طول روز،صبح هنگام است.مغزتان به­‌خوبی استراحت کرده و ارتباطات و مسیرهای عصبی در طول شب بازسازی و شارژ شده‌اند ، از نظر ذهنی ، شما در صبح متمرکز تر هستید و می­‌توانید سریعتر فکر کنید.اگر تابع قانون “سحرخیز باش تا کامروا باشی” باشید ، نیمی از کارهای مهم­تان درنیمه اول روز انجام خواهد شد.

 خواب بهتری خواهید داشت

واضح است که اگر صبح­‌ها زودتر بیدار شوید و فعالیت‌های روزانه‌­تان را زودتر شروع کنید ، زودتر هم به رختخواب خواهید رفت چون درپایان روز ، زودتر احساس خستگی می‌کنید ،سریع­تر هم به خواب می­‌روید.این یعنی این­که ناخودآگاه برنامه خواب برای خودتان تنظیم کرده‌اید که در نتیجه کیفیت خواب‌تان را بالا می­‌برد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *