علائم و نشانه های سرطان پروستات

سرطان

سرطان پروستات

بعضی اوقات مردان مبتلا به سرطان پروستات هیچ علایمی ندارند

علائم سرطان پروستات :

غالباً سرطان پروستات در مراحل اولیه علایم و نشانه ای ندارد. معمولاً از طریق تست PSA یا DRE ، فرایندی به نام غربالگری یافت می شود . اگر یک آزمایش PSA یا DRE نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات وجود داشته باشد ، برای تشخیص سرطان پروستات نیاز به نظارت و آزمایش بیشتری است.

هنگامی که سرطان پروستات علائمی ایجاد کند، معمولاً در مرحله بعد تشخیص داده می شود . این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تکرر ادرار

جریان ادرار ضعیف یا قطع شده یا نیاز به زور برای تخلیه مثانه

نیاز به ادرار کردن مکرر در شب

خون در ادرار

خون در مایع منی

اختلال نعوظ

درد یا سوزش هنگام ادرار ، که کمتر رایج است

ناراحتی یا درد هنگام نشستن ، ناشی از بزرگ شدن پروستات

بعضی اوقات مردان مبتلا به “سرطان پروستات” هیچ یک از این علایم را ندارند. سایر شرایط غیر سرطانی پروستات مانند BPH یا پروستات بزرگ شده می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. یا ، ممکن است علت علائم یک بیماری پزشکی متفاوت باشد که سرطان نیست. علائم ادراری همچنین می تواند در اثر عفونت مثانه یا سایر شرایط ایجاد شود.

اگر سرطان در خارج از غده پروستات گسترش یابد، یک مرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

درد در ناحیه کمر ، باسن ، ران ، شانه ها یا استخوان های دیگر

تورم یا ایجاد مایعات در پاها

کاهش وزن غیر قابل توضیح

خستگی

تغییر در عادات روده

اگر نگران تغییرات هستید، لطفا با پزشک خود صحبت کنید. علاوه بر سایر سؤالات ، پزشک از شما سؤال خواهد کرد که چه مدت علائم (ها) را تجربه کرده اید. این برای کمک به تشخیص علت این مشکل است.

در صورت تشخیص سرطان پروستات، تسکین علائم بخش مهمی از مراقبت و درمان سرطان پروستات باقی مانده است. این ممکن است به عنوان مدیریت علائم ، مراقبت تسکینی یا مراقبت حمایتی نیز خوانده شود. حتما با پزشک خود در مورد علائمی که تجربه می کنید ، از جمله هرگونه علائم جدید یا تغییر علائم صحبت کنید.

تشخیص سرطان پروستات :

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می کنند. آنها همچنین آزمایش هایی را انجام می دهند تا بدانند آیا سرطان به قسمت دیگری از بدن  شیوع یافته است با نه. اگر این اتفاق بیفتد ، به آن متاستاز گفته می شود. به عنوان مثال ، آزمایش های تصویربرداری می توانند نشان دهند که سرطان شیوع پیدا کرده است یا خیر. آزمایشات تصویربرداری تصاویری از قسمت داخلی بدن را نشان می دهد. پزشکان ممکن است آزمایشاتی را انجام دهند تا بفهمند که کدام روش درمانی می تواند به بهترین شکل ممکن عمل کند.

برای اکثر انواع سرطان ، بیوپسی تنها روش مطمئن برای پزشک است که بداند آیا یک ناحیه از بدن سرطان دارد یا خیر. در بیوپسی ، پزشک نمونه کمی از بافت را برای آزمایش در آزمایشگاه میگیرد. اگر بیوپسی امکان پذیر نباشد ، ممکن است پزشک آزمایش های دیگری را ارائه دهد که به تشخیص کمک می کند ، اما این وضعیت برای سرطان پروستات نادر است. به عنوان مثال ، ممکن است بیوپسی هنگامی انجام شود که بیمار مشکل پزشکی دیگری داشته باشد که انجام بیوپسی را دشوار می کند ، یا وقتی فرد PSA بسیار بالایی دارد و اسکن استخوانی سرطان را نشان می دهد.

در این لیست گزینه هایی برای تشخیص این نوع سرطان توضیح داده شده است. همه تست های ذکر شده در زیر معمولاً برای هر شخص استفاده نمی شود. پزشک شما ممکن است هنگام انتخاب تست تشخیصی این عوامل را در نظر بگیرد:

نوع سرطان مشکوک است

علائم و نشانه های شما

سن و وضعیت پزشکی شما

نتایج آزمایشات پزشکی قبلی

تست های مقدماتی برای تشخیص سرطان پروستات :

علاوه بر معاینه فیزیکی آزمایش های زیر برای تشخیص سرطان پروستات قابل استفاده است:

تست PSA : PSA نوعی پروتئین است که توسط بافت پروستات آزاد می شود و در خون یک مرد یافت می شود. هنگامی که فعالیت غیرطبیعی در پروستات وجود دارد ، از جمله سرطان پروستات ، BPH یا التهاب پروستات سطح آن بالا می رود . پزشکان می توانند ویژگی های PSA مانند سطح مطلق ، تغییر در طول زمان (که به آن “سرعت PSA” نیز گفته می شود) را بررسی کنند و در رابطه با اندازه پروستات ، سطح آن را بررسی کنند تا در مورد نیاز به بیوپسی تصمیم بگیرند.

DRE: پزشک با استفاده از انگشت برای پیدا کردن چیزی غیر طبیعی در پروستات معاینه انجام می دهد. این خیلی دقیق نیست و همه پزشکان در تکنیک تخصص ندارند. بنابراین ، DRE معمولاً سرطان اولیه پروستات را تشخیص نمی دهد.

آزمایشات بیومارکر: نشانگر زیستی ماده ای است که در خون ، ادرار یا بافت های بدن فرد مبتلا به سرطان یافت می شود. این بیماری توسط تومور یا بدن در پاسخ به سرطان ایجاد می شود.

تأیید تشخیص سرطان پروستات :

اگر نتایج تست PSA یا DRE غیر طبیعی باشد ، آزمایش های زیر می توانند به شما در تشخیص قطعی سرطان کمک کنند:

تست PCA3 : سنجش ژن (PCA3) به دنبال ژن PCA3 در ادرار مرد است. برخلاف PSA ، که در هرکسی که پروستات دارد ، یافت می شود ، ژن PCA3 در مردان مبتلا به سرطان پروستات بسیار دیده شده است. با استفاده از آزمایش ادرار ، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا این ژن در بدن وجود دارد یا خیر. این تست جایگزین PSA نیست. این همراه با تست PSA برای تصمیم گیری در مورد نیاز به بیوپسی پروستات استفاده می شود.

بیوپسی : بیوپسی گرفتن مقدار کمی از بافت برای معاینه در زیر میکروسکوپ است. آزمایش های دیگر می توانند نشان دهند که سرطان وجود دارد ، اما تنها بیوپسی می تواند یک تشخیص قطعی را ایجاد کند. برای گرفتن نمونه بافت ، جراح اغلب از TRUS و یک ابزار بیوپسی برای گرفتن قطعات بسیار کوچک از بافت پروستات استفاده می کند. نمونه های بیوپسی از چندین ناحیه پروستات گرفته می شود. این کار برای اطمینان از اینکه نمونه خوبی برای معاینه گرفته شده است ، انجام می شود. از بیشتر مردان ۱۲ تا ۱۴ قطعه بافت برداشته می شود و این عمل می تواند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.

معمولاً شخص می تواند این روش را در بیمارستان یا مطب پزشک بدون نیاز به بستری انجام دهد. از قبل بیهوشی موضعی به بیمار داده می شود تا بی حس شود و معمولاً قبل از عمل آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت دریافت می کند. سپس یک آسیب شناس نمونه ها را در زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می کند. آسیب شناس یک پزشک متخصص در تفسیر تست های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ها ، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری است.

بیوپسی فیوژن MRI: بیوپسی فیوژن MRI یک اسکن MRI  را با TRUS ترکیب می کند. ارزیابی با اسکن MRI پروستات به یک روش معمول در عمل بالینی تبدیل شده است. بیمار ابتدا اسکن MRI را برای شناسایی مناطق مشکوک پروستات که نیاز به ارزیابی بیشتر دارند دریافت می کند. سپس بیمار سونوگرافی از پروستات دارد. نرم افزار رایانه ای این تصاویر را برای تولید یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند که به پیدا کردن منطقه دقیق برای انجام بیوپسی کمک می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *