مزایای خندیدن

یوگای خنده

چرا امروزه اکثر افراد کم می خندند ؟

خندیدن یکی از بهترین ابزار شادی آور و همچنین یکی از بهترین راه ها برای رها شدن از افکار منفی است . امروزه به دلیل سخت شدن شرایط زندگی و مشغله های کاری سخت ، خیلی از افراد نه تنها از ته دل نمی خندند بلکه با خندیدن غریبه شده اند .

عبارات “خنده بر هر درد بی درمان دواست” و “بخند تا دنیا به رویت بخندد” را زیاد شنیده اید اما آیا تاکنون به ریشه و اساس این جملات فکرکرده اید؟

خیلی از افراد این عبارات را می شنوند و حتی گاهی به زبان می آورند اما نه تنها از ته دل به آن اعتقادی ندارند بلکه بی ثمر و بیهوده می خوانند، درحالی که اگر کمی دقیقتر نگاه کنید می بینید که آنچنان بیهوده هم چنین عباراتی در زبان ها نیفتاده است.

هرچند که اخیرا جامعه با خنده و خندیدن غریبه شده و دیگر مردم مانند گذشته شاد زندگی نمی کنند اما این ماجرا و غریبگی نباید بیش از این ادامه پیدا کند و همگن باید بدانند بسیاری از مشغله هایشان را به راحتی می توانند تنها با لحظاتی خندیدن کنار بگذارند و از زندگی لذت ببرند.

تاکنون افرادی را دیده اید که با وجود داشتن مشغله های کاری و زندگی همچون شما اما هرگز خم به ابرو نمی آورند و لحظه به لحظه لبخند به لب دارند؟ در مواجهه با چنین افرادی اولین سوالی که به ذهن شما می رسد بدون شک راز خوشحالی و به اصطلاح بیخیالی آن فرد نسبت به تمام مشکلات است که چرا شما نمی توانید اینگونه باشید؟

لذا ضمن مشاوره از روانشناسان راز این لبخند و شادی را به بحث و بررسی گذاشتیم تا شاید راهی برای لبخند بیشتر نسلهای مختلف جامعه باشد.

خنده آچار فرانسه شادی

از آنجا که عمدتا افراد شاد، خنده را به عنوان یکی از الگوهای رفتاری از خود بروز می دهند بنابراین خندیدن یکی از ابزارهای شادی است.

برای بررسی این مسئله باید ریشه شاد نبودن فرد را در زندگی جستجو کرد چرا که با پیشرفت روز به روز سیستم های مدرن و شهرنشینی، استرس های کاری و زندگی افراد بسیار بیشتر از گذشته شده و به دنبال آن وظایف و مسئولیت های هر فرد بیشتر شده است.

وظایف سنگین، مدیریت و سپری کردن زندگی روزمره را سخت می کند و این باعث می شود تا فرد حس شادی خود را از دست دهد و درعین ناراضی بودن همیشه کسل باشد و نخندد.

دنیای شما از تصویر ذهنیتان سرچشمه می گیرد

سیسستم زندگی فرد از جمله عوامل درونی و بیرونی در شاد زیستن فرد بسیار موثر است،  طبیعتا در اتفاقات منفی زندگی هرگز احساس شادی و خندیدن را نداریم اما این گونه هم نیست که زندگی سراسر اتفاق بد و ناراحت کننده باشد و عمدتا اتفاقات بد بسیار کمتر از اتفاقات خوب رخ می دهد و این تصویر ذهنی ما است که نمی تواند شادی را درک کند و حالت های مختلف را نشان دهد.

بنابراین یکسری از این علت ها به فرد و الگوی زندگی و یکسری دیگر به الگوهای رفتاری موجود در جامعه بر می گردد چرا که درجامعه ما با فرآیندی تحت اصطلاح سرایت خنده روبه رو هستیم و عبارت “افسرده دل افسرده کند انجمنی را ” کاملا درست است.

وقتی جایی می روید که همه افراد حاضر در آن مکان ناراحت و کسل هستند طبیعتا احساس بدی به شما دست می دهد و برعکس اگر جایی روید که همه خوشحال و شاد باشند احساس خوبی خواهید داشت بنابراین یکسری از این احساست را جامعه به ما منتقل می کند و این بحث کاملا علمی است.

وقتی خمیازه می کشید فرد مقابلتان هم خمیازه می کشد پس این نشان از سلولهای عصبی به نام نرون های آینه ای است که خاص رفتار شما را نشان می دهند.

کلاس هایی که این بار خنده آموزش می دهند

در این نوع کلاس ها افراد زیادی نشسته و یک فرد خوش خنده از ته دل خندیدن را شروع می کند و حرفهای بسیار خوشایندی را به زبان می آورد این کار باعث می شود که نرون های آینه ای فعال و فرد احساس هیجان و در نهایت خنده کند.

هرچند که خندیدن به این منوال موقتی است اما فرد یاد می گیرد که کم کم خود را عادت دهد و برای به زیستی بیشتر خود را بازسازی کند.

راز شادزیستن را در خود جستجو کنید

شادزیستی به دنبال به زیستی و به زیستی پیرو تغییر در الگوهای زندگی است،  وقتی از در خانه خارج می شوید اگر به جای دیدن بحران، فحاشی ها و بدبختی ها، احساسات مثبت را در خود القا کنید و آنها را بنگرید درواقع با تغییر الگوهای زیستی توانسته اید، احساس شادی را برای خود به ارمغان آورید.

بسیاری از افراد در اوج خوشبختی (داشتن خانواده سالم و امکانات مادی و معنوی مناسب) احساس شادی نمی کنند در حالیکه برخی دیگر با نداشتن چنین شرایطی بسیار از زندگی خود لذت می برند بنابراین این مسئله کاملا به عوامل درونی فرد بر می گردد که نمی دانند مشکل اصلیشان از کجا آب می خورد.

خنده بر هر درد بی درمان دواست؟

ضمن اینکه هرفردی باید بازسازی درون خود را آغاز کند جامعه هم باید حس مثبت را به شهروندان خود دهد البته هر جامعه شرایط مثبت و منفی فراوان دارد و مهم این است که یک فرد چه نگرشی نسبت به خود و جامعه اش را اشته باشد.

“خنده بر هر درد بی درمان دواست” : برای هر مشکل یک راه حل ذهنی و معنوی وجود دارد و وقتی فرد به بن بستی می رسد و حتی راه حلهای مادی پاسخگو نیستند، خنده به عنوان یکی از این راه حلهای ذهنی (حتی به صورت مصنوعی) می تواند موثر باشد.

اگر هر فردی حس خنده و شادی را درخود پرورش دهد هنگام رویارویی با مشکلات می تواند راحت تر با موضوعات کنار آید درواقع هم حالات روحی بر هیجانات اثرگذاری مستقیم دارد و هم هیجانات بر روی حالات روحی.

افراد برون گرا از آنجا که احساسات بیشتری را از خود بروز می دهند، شادتر هستند.اما علاوه بر تیپ شخصیتی، آموزش هایی که فرد بعنوان راهکارهایی برای مقابله با موارد مختلف دیده، در شاد بودن بسیار می تواند موثر باشد.

هرچه بیشتر یادبگیرید بیشتر مشکلات را شکست می دهید

هر فردی در شرایط متفاوت، هیجانات مختلفی را از خود بروز می دهد،  وقتی دو نفر را در موقعیت یکسانی قرار دهید طبیعتا به دلیل تیپ شخصیتی و مهارتهایی که هر یک برای مقابله با مسائل پیش می گیرند آن دو از یکدیگر متمایز خواهند شد و الگوهای رفتاری متفاوتی را از خود بروز می دهند.

در نهایت شاد زیستن بسیار مهم است و اساس زندگی بر این اصل قرار دارد، بسیاری از اوقات با زندگی افرادی روبه رو می شویم که هرچند خوشبختی آنها ملکه ذهن ما است اما مشکلاتی در زندگی دارند که حاضر نیستیم لحظه ای به جای آنها باشیم و بالعکس افرادی را که حس می کردیم بیچاره هستند بسیار خوشبخت و شاد زندگی می کنند بنابراین این مسائل همه شادزیستی نسبی است که فرد در درون خود آن را پیدا کرده و در عین تقویتش به بیرون توسعه می دهد.

تنها لبخند و شادی است که می تواند شرایط را به نفع ما در زندگی تغییر دهد و بسیار کوبنده جلوی تمام مشکلات بایستد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *