نقش شیر در زندگی کودک

هنگامیکه کودکتان مقدار زیادی از جامدات را می خورد ممکن است شما بخواهید نوشیدنی های جدیدی که با غذاها بخورد برای او فراهم کنید، با وجود این نیازی نیست که چیز دیگری غیر از آب برای تمام یکسال اول زندگی به او بدهید. پوره، میوه بدون قند (شیرین نشده) و آب سبزیجات که خوب رقیق شده برای کودکان مناسب است. از دادن آب میوه زیاد و هر نوع گیاه دارویی یا نوشیدنیهای میوه ای که شامل شکر زیادی است خودداری کنید.

دادن شیر را از سینه مادر یا با شیشه باید ادامه داد چرا که مواد مغذی ضروری را برای  تمام یکسال زندگی کودک را فراهم می کند. هنگامی که مقدار جامدات افزایش می یابد به ندرت شیر از اهمیتش کم می شود اما حتی در یکسالگی کودک او هنوز باید نیمی از کالریهایی که از شیر نیاز دارد را بدست بیاورد. به کودکتان یک پانیت (۵۰۰ میلی لیتر) در روز شیر مادر یا شیر خشک بدهید.

معمولا شیر گاو را نباید به کودک زیر یک سال به عنوان یک نوشیدنی اصلی داد زیرا شامل آهن و ویتامین D کافی نیست. اگر شما می خواهید از شیر گاو پاستوریزه برای شیر برنج به عنوان سریال صبحانه استفاده کنید، شیر پر چربی را برای کودکان انتخاب کنید حتی اگر بقیه اعضای خانواده از آن استفاده نمی کنند.

شیر بدون چربی و شیر کم چربی همچنین در مقدار کالری پایین است و شامل ویتامین آ و د کافی برای کودکان و بچه های زیر ۲ سال نیست.

شیر بز و گوسفند به کودک زیر یک سال نباید داده شود. زیرا این شیرها دارای مواد مغذی لازم نیستند. شیر سویا و شیر دانه های روغنی برای بچه ها مناسب نیست، زیرا کلسیم یا پروتئین کافی را تامین نمی کنند. این نوع شیرها نسبت به سایر شیرها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی کمی هستند. اگر کودک شما تحمل لاکتوز را ندارد (یعنی قادر به هضم شکر یا شیر یا همان لاکتوز نیست) شیر خشک سویا ممکن است پیشنهاد شود. این نوع شیرها با ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز کودک شما غنی شده اند.

شما باید به استرلیزه کردن شیشه ها و فنجان های مورد استفاده برای شیر تا یک سالگی کودکان ادامه دهید. شیر گرم، بستر مناسبی برای رشد بالقوه میکرو ارگانیسم های مضر می باشد.

شیر کمکی:

شیر خشک کمکی می تواند یک نوشیدنی مغذی برای کودکان بزرگتر از شش ماه فراهم کند. این شیرها حاوی سطوح بالاتری از ویتامین D و آهن نسبت به شیر گاو یا شیر مادر می باشند. این شیرها معمولا بر کازئین که نوعی پروتئین موجود در شیر می باشند استوار هستند. اعتقاد بر این است که کودکان کازئین را نسبتا به آهستگی هضم می کنند. بنابراین کمتر گرسنه می شوند. در عین حال شیرهای کمکی غیر ضروری نیستند زیرا شیر مادر یا شیر خشک معمولی تمامی نیازهای غذایی کودک شما را تامین می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *