نکات مفید برای یک زندگی سالم و طولان

نظام سلامت

اکثر مردم در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی دچار مشکلاتی چون استرس، کمبود خواب و اضافه وزن هستند.

بر اساس نتایج مطالعه‌ای که در ایالات متحده صورت گرفته، اضافه وزن یا چاقی در ابتلای ۵۰ درصد از بزرگسالان به فشار خون بالا، ۱۰ درصد به دیابت و ۳۵ درصد به پیش دیابت نقش دارد.

همچنین هزینه‌های درمان این عارضه ها، سنگین، غیر قابل تحمل و رو به رشد هستند.

حدود ۹۰ درصد از نزدیک به چهار تریلیون دلاری که سالانه برای مراقبت‌های بهداشتی در ایالات متحده هزینه می‌شود به بیماری‌های مزمن و مراقبت‌های سلامت روان اختصاص پیدا می‌کند.

این درحالیست که فاکتور‌هایی برای بهبود سبک زندگی وجود دارند که همچون دارو و درمان عمل می‌کند و پزشکان می‌توانند برای همه بیماران آن‌ها را تجویز کنند.

این فاکتور‌ها بکارگیری الگو‌های رفتاری سالم در پیشگیری، درمان و بهبود بیماری هستند.

سایت “ساینس الرت” در این مطلب به برخی از فاکتور‌های سبک زندگی سالم که همچون درمانی موثر عمل می‌کنند، اشاره کرده است:

– رژیم غذایی گیاه محور:

استفاده از رژیم‌های غذایی حاوی انواع میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار و کاهش مصرف فرآورده‌های حیوانی و غذا‌های کاملا فرآوری شده در پیشگیری از ابتلا به انواع بسیاری از بیماری‌ها موثر است. این رژیم‌ها همچنین باعث بهبود سلامتی و حتی درمان بیماری‌های شایع قلبی عروقی، متابولیک، مغزی، هورمونی، کلیوی و بیمار‌های خودایمنی و همچنین ۳۵ درصد از انواع سرطان‌ها می‌شود.

– مرتب ورزش کردن:

از دهه‌های گذشته تاکید شده است که فعالیت بدنی هوازی متوسط تا شدید در روز با فوائد آنی و طولانی مدت برای سلامتی همراه است. به طور مثال اینکه چرا ما فرسوده می‌شویم و نیز میزان پیری ما، یعنی سن تقویمی در مقابل سن بیولوژیکی، با چندین فرآیند مولکولی تعیین می‌شود که به طور مستقیما تحت تاثیر فعالیت بدنی قرار دارند.

– خواب با کیفیت:

خواب به عملکرد بهتر سلول ها، اندام‌ها و کل بدن کمک می‌کند. برای تمام افراد، خواب منظم و بدون وقفه ضرورت دارد که میزان آن برای بزرگسالان هفت ساعت در طول شب، هشت تا ۱۰ ساعت برای نوجوانان و ۱۰ ساعت یا بیشتر برای کودکان تعیین شده است. شواهدی وجود دارد مبنی بر این که خوابِ باکیفیت بالا می‌تواند میزان التهاب، اختلال عملکرد ایمنی و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و این درحالیست که تمامی این عوامل با بروز بیماری مزمن مرتبط هستند یا موجب بروز آن می‌شوند.

– مدیریت استرس:

اگرچه میزانی از استرس در زندگی روزمره مفید و کاربردی است، اما استرس طولانی مدت یا شدید می‌تواند مغز و بدن را تحت فشار قرار دهد. استرس مزمن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری روده تحریک پذیر، چاقی، افسردگی، آسم، آرتروز، بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان، دیابت، اختلالات عصبی و چاقی را افزایش می‌دهد. یکی از قدرتمندترین مکانیسم‌ها برای کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری، کسب آرامش با استفاده از روش‌های درمانی و آرام سازی ذهن و بدن و نیز رفتار درمانی شناختی است.

– خودداری از مصرف دخانیات و مواد مخدر:

در زندگی مدرن بسیاری از عوامل اجتماعی، اقتصادی و محیطی باعث افزایش مصرف مواد مخدر شده است. همچنین نگاه منفی به مصرف کنندگان مواد مخدر و عدم دسترسی کافی به خدمات مراقبتی و درمانی خود یک چالش است؛ بنابراین پزشکان و محققان لازم است چگونگی میزان آسیب پذیری افراد در برابر اعتیاد را شناسایی و راه‌های جلوگیری از آن را پیدا کنند و در اختیار افرادی که در این زمینه نیاز به کمک دارند، قرار دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *