رودراکشا چیست؟

رودراکشا

رودراکشا

تاریخچه رودراکشا

این دانه در اصل هسته میوه نوعی درخت خاص (شبیه بلوبری) است که معمولا در ارتفاع خاصی در کوه رشد می کند معمولا در رشته کوه هیمالایا.

متاسفانه بخش عمده ای از این درختان بدلیل داشتن تنه مستحکم و سفت در زمینه زیر سازی خطوط راه آهن استفاده میشوند. به طوری که تعداد بسیار کمی از آنها در هندوستان باقی مانده.

امروزه اکثرا درختان رودراکشا در نپال، برمه، تایلند و اندونزی و قسمت های جنوبی و غربی هندوستان یافت می شوند. اما بهترین و با کیفیترین رودراکشا متعلق به بخشی از کوه های هیمالایا است که بدلیل اتمسفر و رطوبت مناسب در آنجا می روید.

با کاشتن دانه رودراکشا درخت آن رشد میکند (۱۵ ت ۱۶ سال) که میوه هایی شبیه بلوبری دارد به رنگ آبی.سپس میوه های این درخت را چند روز در آب قرار می دهند تا بتوانند به راحتی هسته آن را جدا کنند ,هسته ی این میوه همان دانه رودراکشا است. این هسته از عناصر ۵۰٫۰۳۱ % کربن ۰٫۹۵% , نیتروژن ۱۷٫۸۹۷% , هیدروژن و ۳۰٫۵۳% اکسیژن تشکیل شده است. خود این هسته در انواع و شکل های مختلف در طبیعت رشد پیدا میکند که علاوه بر تقاوت ظاهری در خلل و فرج سطح دانه و اندازه آن به تعداد تخم های داخل دانه هم مربوط میگردد که از یک تخم تا ۲۳ تخم متغییر است.

در زبان سانسکریت رودراکشا Rudraksha به معنی درخت خدا است. در افسانه ها آمده است وقتی اشک های شیوا از آسمان فرو می ریزد از دانه های اشک آن درختی میروید به نام رودراکشا که ثمره خوردن میوه آن رهایی از دردها و یکی شدن با ذات هستی است. به همین سبب به رودراکشا اشک شیوا هم میگویند.رودراکشا در کشور هند و نپال در ساخت زیورآلات و مالا (تسبیح ذکر) کاربرد دارد و جزو سنگ های نیمه قیمتی حساب می شود همچنین دانه رودراکشا بدلیل داشتن یک فرکانس منحصر به فرد بر اساس برخی باورها دارد خاصیت درمانی و ماورایی میباشد. و امروزه در یوگا و مدیتیشن کاربرد زیادی دارد.

خواص رودراکشا

یکی دیگر از خاصیت های رودراکشا اینست که خیلی خوب انرژى را در خود حفظ میکند. براى همین از رودراکشا براى ذکر خوانی ( خواندن مانترا ) و جاپا که همان مانترای فردی است، استفاده میشود. صاحب مالاى رودراکشا باید آنرا در کیسه پارچه اى ( نخ یا ابریشم ) نگهدارى کند و فقط براى ذکر خوانى از آن استفاده کند ، و نباید توسط شخصى غیر از صاحبش لمس شود تا انرژى یکدست و صاف آن حفظ گردد. صاحب مالا به محض بدست گرفتن آن جریان انرژى را حس خواهد کرد.

برای تشخیص رودراکشای اصل از تقلبی کافیست آن را با چاقو یا انبر دست یا چکش بشکافید و درون آن را که شبیه میوه درخت هسته دارد مشاهده کنید. نمونه تقلبی موجود در بازار که پلاستیکی میباشد به راحتی با چاقو نصف می شود.

چگونه رودراکشا را پاکسازی و شارژ کنیم

اگر به تازگی رودراکشا تهیه کرده اید، باید آن را ابتدا پاکسازی و سپس شارژ کنید در غیر این صورت اثربخشی چندانی نخواهد داشت. دقت کنید که هر فرد باید خودش رودراکشای خود را پاکسازی و شارژ کند و از قرض دادن رودراکشای خود به دیگران و حتی تماس فیزیکی خودداری کنید.

برای پاکسازی رودراکشا ابتدا حدود یک ساعت آن را در شیر بخوابانید. سپس آن را از شیر خارج کنید اگر در این مدت رودراکشای شما رنگ داد دلیل بر تقلبی بودن آن نیست چون در بعضی از نقاط هند رسم است که رودراکشا را برای زیبایی بیشتر در زردچوبه می خوابانند (آن رنگ زرد پس داده شده از رودراکشا رنگ زرد چوبه است) سپس بروی هر کدام از دانه های گردنبند خود یک مانترا یا نیتی که دارید را بیان کنید. می توانید هر ذکری که خودتان میخواهید را هم انتخاب کنید یا حتی قصد و هدفتان از تهیه رودراکشا را در یک جمله ساده و کوتاه بروی هر دانه بیان کنید مثلا اینطور: “من از تو اعتماد به نفس” یا “من از تو ثروت می خواهم” یا “می خواهم در زندگی مرا راهنمایی کنی”.

پس از پایان این مرحله رودراکشا را با آب روان شسته و ترجیحا در زیر نور خورشید خشک کنید و داخل کیسه مخصوص بگذارید. آن را در دست گرفته و تصور کنید انرژی سبز رنگی از قلب شما به رودراکشا جاری میشود با این روش رودراکشای شما شارژ میشود. همچنین با استفاده از ارتعاش کاسه تبتی نیز رودراکشا شارژ میشود.

از این به بعد این رودراکشا متعلق به شماست و باید از قرض دادن آن به دیگران خودرای کنید و همیشه آن را همراه خود داشته باشید تا انرژی آن را دریافت کنید. تمام این مراحل را هر ۴ تا ۶ ماه برای شارژ و پاکسازی مجدد طی کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud