در طراحی سایت به چه مواردی توجه کنیم؟

در طراحی سایت مسائل بسیاری وجود دارد که رعایت آنها به بهتر شدن سایت و کاربر پسند بودن کمک زیادی میکند. بسیاری از مدیران هستند که برای شرکتشان یک سایت پر بازدید و کاربر پسند میخواهند.

برای این کار نیاز به یک طراح سایت دارند تا کار را برایشان انجام دهد. اما چیزی که بدان توجه نمی کنند. استفاده از تجربه طراح در ظاهر سایت است و اغلب مدیران هستند که تصمیم گیرنده اند و نظرشان را تحمیل میکنند تا به همان سایت مد نظر برسند. و باید گفت مشکلات بعدی هم از اینجا شروع میشود.

بعنوان مثال وقتی رئیس مهد کودک به جای استفاده از رنگ های شاد و کودکانه در سایت از رنگ های تیره و مشکی استفاده میکند نباید انتظار داشته باشد تا کودکان وقت زیادی را در سایتش بگذرانند!

به هر حال بهتر است کسی که اقدام به استخدام طراح سایت وردپرس میکند. در رنگ بندی و ظاهر سایت هم کمی از او مشورت بگیرد. در ادامه چند مورد از نکاتی که به بهتر شدن سایت کمک میکند و عمومی هستند اشاره میکنیم.

طراحی واکنش گرا برای کامپیوتر و موبایل «ریسپانسیو» را بخشی از کار خود بدانید.

طراحی واکنش گرا نوعی از طراحی است که جدا از نوع پلاتفرم و ابزارهای استفاده شده، به سرعت و به خوبی پاسخ گوی کاربران است. با استفاده از پلاتفرم هائی که کار توسط خود شخص را امکان پذیر می کنند ( از جمله Wix و WordPress) ، طراحی واکنش گرا یا همان RD را در برنامه خود بگنجانید. ارائه یک وب سایت تعاملی و کاربر پسند می تواند نقش مهمی را ایفا کند. بدین منظور نیاز به ابزارهای عجیب و غریب ندارید.

منوی ناوبری ساده برای وب سایت در نظر بگیرید.

منوی ناوبری سایت یا همان nav bar مکانی است که تمامی آیکن های مورد نیاز کاربر از جمله “پشتیبانی” ، “درباره ما”، ” تماس با ما” و … بر روی آن قرار دارد. افراد برای دیدن منو به طور مشخص به مکان های خاصی در وب سایت نگاه می کنند. برای مثال اغلب در هدر و یا طرفین سایت می توان منو را یافت. در برخی وب سایت ها روش های خلاقانه ای استفاده می شود و منو را پنهان از چشم کاربر و یا شناور در نظر می گیرند که این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.

استفاده از تصاویر بزرگ

هرچند استفاده از تصاویر بزرگ در پس زمینه سایت باعث زیبا تر شدن آن میشود. اما باید گفت که همین تصاویر بزرگ و با کیفیت باعث میشوند تا سایت دیر بارگزاری شود و به اصطلاح لودش سنگین شود. با توجه به وضعیت اینترنت کشور باید گفت که کاربران هم چندان صبور نیستند تا سایت تان بارگزاری شود. پس بهتر است از تصاویر بزرگ و با کیفیت برای زیبا سازی استفاده نشود.

روزنامه New York Times نوشته است که محققان گوگل دریافته اند کاربران وب سایت ها بیش از یک چشم بر هم زدن نمی توانند در انتظار باز شدن یک صفحه بمانند!

رعایت نکات بالا در طراحی سایت تان میتواند کمک زیادی به جذب کاربر کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *