آنچه که دستان شما می تواند درباره سلامت ریه به شما بگوید

ریه

ریه

دستان شما ممکن است چیزی در مورد ریه های شما به شما بگوید

دانستن علائم هشداردهنده بیماریهای ریوی می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه بیماری جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود، تحت درمان قرار بگیرید. اگر هر یک از علائم هشدار دهنده زیر را تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. تشخیص زودهنگام می تواند جان شما را نجات دهد.

علائم تنفسی سنتی، مانند سرفه، تنگی نفس، یا ناراحتی قفسه سینه، اغلب در اختلالات ریوی وجود دارد. با این حال، به گفته متخصصان، ریه های شما ممکن است بر سایر اندام های بدن شما نیز تاثیر بگذارد، که ممکن است متوجه برخی از آنها نباشید.

 

به عنوان مثال، دستان شما ممکن است علائم شگفت انگیزی در مورد سلامت ریوی شما نشان دهد. در ادامه بخوانید تا در مورد علائم ظریف دیگری که باید مراقب آنها باشید و همچنین اینکه چگونه دست‌های شما می‌توانند مشکل ریه‌ها را نشان دهند، آشنا شوید.

 

۱٫ آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (RA) نوعی بیماری خود ایمنی است که منجر به التهاب در مفاصل می شود. مبتلایان به آرتریت روماتوئید اغلب سفتی، درد و تورم در مچ دست و دست خود و همچنین سایر اعضای بدن مانند چشم ها، ریه ها و قلب دارند.

هیچ عامل مشخصی برای ایجاد RA وجود ندارد، اما دانشمندان چند ژن را شناسایی کرده اند که ممکن است مسئول این اختلال باشند.

 

به گفته متخصصان، ابتلا به آرتریت روماتوئید خطر ابتلا به برخی اختلالات ریوی را افزایش می دهد. بیماری بینابینی ریه، ندول‌های ریه، بیماری پلور و محدودیت جزئی راه هوایی شایع‌ترین اختلالات ریوی مرتبط با آرتریت روماتوئید هستند.

متخصصان توصیه می کنند اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید و مشکلات تنفسی غیرمنتظره ای را تجربه می کنید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان ممکن است بر روی آرتریت روماتوئید متمرکز شود. در برخی شرایط، سیستم ایمنی با دارو سرکوب می‌شود یا مایع اطراف ریه‌ها از طریق جراحی خارج می‌شود. اگر بیش از ۶۵ سال سن دارید، آسم یا مشکلات تنفسی ناشی از سیگار کشیدن دارید، پزشک ممکن است آزمایش های عملکرد ریه را نیز در نظر بگیرد.

 

۲٫ چماقی شدن انگشت ها

هنگامی که نوک انگشت در نتیجه بافت نرم اضافی زیر بستر ناخن متورم می شود، به آن انگشت چماقی گفته می شود. اکثر موارد چاق شدن انگشتان با سرطان ریه مرتبط است. سایر اختلالات ریوی مانند عفونت های مداوم ریه و بیماری بینابینی ریه نیز ممکن است باعث ایجاد انگشت چماقی شود.

 

اندوکاردیت عفونی (عفونت پوشش عضله قلب)، بیماری کبد یا تیروئید پرکار از علل غیر ریوی نادری هستند که ممکن است مسئول باشند. اگر متوجه شدید نوک انگشتانتان گرد و متورم شده اند یا اگر شکل ناخن هایتان تغییر کرده است، به پزشک مراجعه کنید.

 

۳٫ تخت ناخن آبی

فشار خون ریوی زمانی اتفاق می افتد که فشار خون در شریان های ریه به دلیل باریک شدن رگ های خونی افزایش می یابد. برخی از بیمارانی که فشار خون ریوی را تجربه می کنند با ضعیف شدن بطن راست قلب تحت فشار بالا، دچار نارسایی قلبی می شوند.

 

هنگامی که فشار خون در شریان های ریه به دلیل باریک شدن رگ های خونی افزایش می یابد، فشار خون ریوی رخ می دهد. بطن راست قلب تحت فشار بالا ضعیف می شود. برخی از بیماران مبتلا به فشار خون ریوی ممکن است به نارسایی قلبی پیشرفت کنند.

 

احتمال ابتلا به فشار خون ریوی را می توان با جستجوی یک رنگ آبی در بستر ناخن ارزیابی کرد. این تغییر رنگ با بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) مرتبط است و در صورت تشدید فشار خون ریوی ممکن است در نتیجه کاهش اکسیژن در جریان خون ایجاد شود.

 

بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) نوعی بیماری ریوی است که باعث محدودیت جریان هوا می شود. با بدتر شدن COPD، کیسه های هوایی در ریه ها ممکن است بیش از حد منبسط شده و در نهایت تجزیه شوند. این می تواند منجر به کمبود اکسیژن در جریان خون و افزایش خطر ابتلا به عوارضی مانند فشار خون ریوی شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

۴٫ قدرت گرفتن ضعیف

سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، خستگی و سفتی قفسه سینه تنها تعدادی از علائمی است که می تواند در COPD رخ دهد. در همین حال، برخی از پزشکان معتقدند که ممکن است نشانه دیگری را در دستان خود تشخیص دهید: کاهش قدرت گرفتن.

 

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است، حدود ۷۲ درصد از افراد مبتلا به COPD این علامت را تجربه می کنند، در حالی که ۲۸ درصد این علامت را تجربه نمی کنند.

 

در عرض یک سال پس از شروع مطالعه، کسانی که قدرت گرفتن آنها کاهش یافته است، ۳ برابر بیشتر از کسانی که قدرت گرفتن طبیعی داشتند، برای درمان علائم COPD خود در اورژانس مراجعه می کردند. این نشان می دهد که با پیشرفت COPD، قدرت گرفتن در بسیاری از بیماران کاهش می یابد.

 

۵٫ درد و تورم

سارکوئیدوز یک بیماری التهابی است که با دلایل ناشناخته ایجاد می شود. غدد لنفاوی به طور مداوم بزرگ می شوند، بنابراین مانند یک توده زیر پوست به نظر می رسند. بیماران مبتلا به سارکوئیدوز همچنین ممکن است مجموعه مشخصی از علائم مشابه آرتریت را تجربه کنند که در صورت عدم درمان بدتر می شوند.

 

در سارکوئیدوز، خوشه‌های میکروسکوپی از سلول‌های التهابی (گرانولوم‌ها) در هر ناحیه از بدن، به‌ویژه ریه‌ها و غدد لنفاوی ایجاد می‌شوند. سرفه خشک، تنگی نفس و احساس خستگی از شایع ترین علائم هستند.

 

سارکوئیدوز علاوه بر ریه ها، قسمت های مختلف بدن را نیز درگیر می کند. این با ایجاد کیست در دست ها، پاها و سایر نواحی استخوانی بدن مرتبط است که ممکن است باعث ناراحتی و تورم شود. اگر هر یک از علائم زیر یا مشابه را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *