آیا باید هر روز کامپیوتر را خاموش کرد؟

سازنده پردازنده‌های رایانه‌ای

آیا بهتر است هر شب قبل از خواب لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود را خاموش کنید یا همین که درب آن‌را ببندید کفایت می‌کند؟ مانند بسیاری از پرسش‌هایی که در طول زندگی با آن مواجه می‌شویم، این پرسش نیز پاسخ درست و همه جانبه‌ای ندارد، ولی در زیر می‌توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

طبق تخمین‌ها، تنها ۳۷ درصد مردم کامپیوترهای خود را هر شب خاموش می‌کنند. معمولاً این تصور وجود دارد که خاموش کردن کامپیوتر به‌صورت یک بار در روز بهترین نحوه‌ی کار با کامپیوتر است، زیرا کامپیوتر نیز نیاز دارد طول شب را به استراحت بپردازد. به هر حال همه می‌دانند که نیاز نیست کامپیوتر را در طول روز پس از هر بار استفاده خاموش کرد.

بیشتر کامپیوترها در زمانی که کاری با آن‌ها انجام نشود، به «حالت خواب» می‌روند. اکثر لپ‌تاپ‌ها نیز با بستن صفحه نمایش، وارد حالت خواب می‌شوند، ولی این عملکرد را می‌توان در تنظیمات لپ‌تاپ تعریف کرد. حالت خواب وضعیتی است که در آن انرژی نسبتاً کمی مصرف می‌شود، ولی همه‌ی فایل‌ها و برنامه‌ها در حال کار هستند و فقط به‌صورت موقت متوقف شده‌اند. بنابراین برای استفاده مجدد از کامپیوتر زمان کمی نیاز است تا کامپیوتر مجدداً راه‌اندازی شود و فایل‌ها و برنامه‌ها در دسترس قرار گیرند. این وضعیت برای نصب آپدیت‌ها و اسکن‌ویروس کلی کامپیوتر و دیگر فعالیت‌ها مناسب است.

البته حالت خواب نقایصی نیز دارد. به‌عنوان مثال اگر به شبکه‌ی محلی ناامنی وصل باشید، کار خوبی نیست کامپیوتر را برای مدت‌های طولانی در وضعیت حالت خواب نگهدارید، زیرا در معرض حمله‌های سایبری قرار خواهید گرفت. در ضمن حالت خواب در هر صورت نسبت به خاموش بودن کامپیوتر انرژی مصرف می‌کند و می‌تواند در قبض برق شما قابل توجه باشد.

خاموش کردن کلی کامپیوتر باعث می‌شود که RAM آن به‌طور کامل خالی شود و در نتیجه کامپیوتر در دفعات بعد بهتر و نرم‌تر کار کند.

عامل دیگری که باید در خاموش کردن یا روی حالت خواب گذاشتن کامپیوتر حالت نظر قرار گیرد، این است که بدانید چند بار در طول روز به کامپیوتر مراجعه می‌کنید. برخی از متخصصین ادعا می‌کنند که خاموش و روشن کردن مکرر کامپیوتر عمر آن‌را کاهش می‌دهد، بنابراین اغلب متخصصین توصیه می‌کنند که کامپیوتر را در طول روز تنها یک بار روشن و خاموش کنید.

در مجموع برای تصمیم‌گیری در مورد خاموش کردن یا روشن گذاشتن کامپیوتر در طول روز، هر فرد باید شرایط خود را در نظر بگیرد. با این حال شواهد نشان داده است که کاربران پُرکار کامپیوتر حتی می‌توانند بدون آسیب رسیدن به کامپیوتر برای روزهای متوالی بدون خاموش کردن از آن استفاده کنند و هیچ آسیبی نیز به کامپیوتر نرسد. البته خاموش کردن هفتگی کامپیوتر باعث می‌شود عملکرد بهتری بتوان از آن انتظار داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *