آیا طب سوزنی می تواند به تقویت میل جنسی کمک کند؟

غلبه بر درد

طب سوزنی

 طب سوزنی برای افزایش میل جنسی

 

میل جنسی کم، ناتوانی جنسی، یا مشکل در رسیدن به ارگاسم همیشه به طور دقیق به عملکرد جنسی یا اندام های جنسی مربوط نمی شود – آنها همچنین می توانند تحت تأثیر وضعیت روحی و عاطفی ما یا یک مشکل اساسی سلامتی قرار گیرند.

به همین دلیل، بسیاری از مردم به طب سوزنی، یک روش طب سنتی چینی برای نفوذ به پوست با سوزن‌های ریز فولادی ضد زنگ، به دلیل رویکرد کلی آن به سلامت جنسی روی می‌آورند.

 

طب سوزنی یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی است که در طب سنتی چینی برای کمک به بهبود سلامت جنسی افراد استفاده می‌شود و تعداد زیادی از شواهد نشان می‌دهد که ممکن است به بهبود میل جنسی، اختلال عملکرد جنسی و برخی مسائل اساسی که می‌توانند رابطه جنسی را کمتر لذت بخش کنند، کمک کند.

 

 

جوزف آلبان، دکتر طب سوزنی و متخصص طب سوزنی دارای مجوز از ایالت نیویورک که نزدیک به دو دهه است در طب سوزنی آلبان در شهر نیویورک تمرین می کند، می گوید: «اغلب افرادی برای مشکلی که به سلامت جنسی مرتبط است به ما مراجعه می کنند.

 

 

او می‌گوید: «این می‌تواند برای یک مشکل اولیه، مانند میل جنسی ضعیف یا انزال زودرس، یا مربوط به یک مشکل زمینه‌ای سلامتی مانند درد لگن یا اندومتریوز باشد.

 

 

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

در حالی که طب غربی بدن را مجموعه‌ای از مدارهای مکانیکی، شیمیایی و الکتریکی می‌داند، در سیستم سنتی چینی، بدن به‌عنوان کلی تر دیده می‌شود.

 

 

طب سوزنی در درمان بسیاری از شرایط مختلف مفید است تا به افراد کمک کند به سلامتی مطلوب خود برسند. دکتر آلبان می گوید: سلامت جنسی یکی از اجزای مهم آن است.

 

 

Qi را می توان به عنوان “نیروی حیاتی زندگی” ترجمه کرد و به انرژی زندگی اشاره دارد که پزشکان چینی معتقدند سلامت و میل جنسی را افزایش می دهد. ما از چی برای رشد، هضم غذا، تولید مثل، التیام بدن، ورزش، انجام فعالیت های روزانه و سم زدایی استفاده می کنیم. آلبان می‌گوید: «تمام عملکردهای بدن به نوعی از چی ناشی می‌شوند.

 

 

آلبان می‌گوید: طبق باورهای طب سنتی چینی، «چی وجود دارد که ما با آن متولد شده‌ایم، چیزی که مردم در غرب ممکن است آن را قانون اساسی یک فرد بخوانند، و سپس از غذایی که می‌خوریم و هوایی که تنفس می‌کنیم، چی دریافت می‌کنیم».

 

 

او توضیح می دهد که سیستم سنتی از طب سوزنی برای رفع کمبودها یا عدم تعادل این نیروی حیاتی استفاده می کند. او می‌گوید: «وقتی شخصی به دیدن ما می‌آید، ما از طریق معاینه به دنبال عدم تعادل اساسی می‌گردیم و سپس درمان را برای هدف قرار دادن جنبه‌های مختلف آن عدم تعادل اساسی سفارشی می‌کنیم.

 

 

 

علت کمبود چی چیست؟ آلبان معتقد است که چی از طریق مدیریت استرس و حرکت بدن شما تنظیم می شود. فرد عمدتاً به دلیل رژیم غذایی نامناسب، استرس زیاد، نوشیدن زیاد الکل، ورزش نکردن کافی و بیماری دچار کمبود چی می شود. طب سوزنی به تحریک بدن برای بهبود تولید و جریان چی کمک می کند، که به بدن اجازه می دهد چی را دوباره پر کند.»

 

 

این تمرین از سوزن‌ها برای رفع انسداد یا عدم تعادل در انرژی چی استفاده می‌کند که اندام‌های مختلف را به هم متصل می‌کند و به جریان نیروی حیات و انرژی کمک می‌کند، طبق StatPearls.

 

 

یک مثال، کمبود چی کلیه است، که گفته می شود با توجه به درمان ناباروری با طب چینی (ویرایش دوم) با میل جنسی کم مرتبط است. اما برای ایجاد این ارتباط به شواهد بیشتری نیاز است. آلبان می‌گوید: «در کمبود چی کلیه، انرژی کلیه‌ها ضعیف است و ما باید روی تقویت آن کار کنیم تا این مشکل برطرف شود.

 

 

آلبان انتخاب و ترکیب نقاط خاص طب سوزنی مانند کلیه ۳ (تای xi یا دره بزرگ) یا مثانه ۲۳ (شنشو یا کلیه شو) را به همراه سایر نقاط طب سوزنی که به حرکت چی کمک می کنند، توصیه می کند.

 

 

او می‌گوید: «ما همچنین ممکن است از انواع مختلف تحریک همراه با طب سوزنی استفاده کنیم، مانند moxabustion، که سوزاندن گیاه ماگورت نزدیک به پوست است.

 

 

در تجربه آلبان، طب سوزنی معمولاً طی چند هفته انجام می شود. مردم اغلب برای بازدیدهای هفتگی به مدت دو تا چهار ماه وارد می شوند. در حالی که برخی به تنهایی و بدون نگهداری طب سوزنی خوب عمل می کنند، برای سایر بیماران، او برنامه ای را طراحی می کند که به یک بار در ماه ویزیت یا یک سری از سه یا چهار ویزیت متوالی یک یا دو بار در سال نیاز دارد.

 

آنچه پژوهش می گوید:

یک مطالعه آزمایشی که در آگوست ۲۰۲۲ در Sexual Medicine منتشر شد، نشان داد که طب سوزنی با بهبود قابل توجهی در اختلال عملکرد جنسی زنان مرتبط است. در مجموع ۲۴ زن از اکتبر ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۲۲ طب سوزنی دریافت کردند و تغییرات در عملکرد جنسی قبل و بعد از درمان از طریق یک پرسشنامه ارزیابی شد. میل جنسی، برانگیختگی جنسی، روانکاری واژن، ارگاسم، رضایت جنسی و دیسپارونی (درد در حین مقاربت) همه پس از درمان به طور قابل توجهی بهبود یافتند.

 

 

در یک بررسی سیستماتیک که در اکتبر ۲۰۲۱ در مجله پزشکی مکمل و یکپارچه منتشر شد، با هدف ارزیابی تأثیر طب فشاری بر اختلال عملکرد جنسی، محققان ۱۳ مقاله را بررسی کردند و شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد طب سوزنی تأثیر مثبتی بر اختلال عملکرد جنسی دارد بدون اینکه جنبه جدی داشته باشد. اثرات فواید در میل، میل جنسی، اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی مشاهده شد.

 

 

پرداختن به مسائل اساسی که ممکن است به مشکلات جنسی کمک کند

اگر بیمار شرایطی داشته باشد که بر میل جنسی، لذت از رابطه جنسی یا توانایی ارگاسم تأثیر بگذارد – چه به دلیل مسائل هورمونی، آندومتریوز، افسردگی، سردرد، خستگی یا علل دیگر باشد – متخصص طب سوزنی به دنبال تشخیص اساسی می‌شود و از سوزن‌ها برای درمان استفاده می‌کند. نقاط مناسب برای آن تشخیص

 

 

آلبان می گوید، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد طب سوزنی می تواند به بهبود برخی از این مشکلات اساسی کمک کند.

 

 

یک کارآزمایی تصادفی‌سازی شده و کنترل‌شده بر روی ۱۰۶ زن مبتلا به اندومتریوز که در می ۲۰۲۳ در باروری و عقیمی منتشر شد، نشان داد که طب سوزنی دردهای قاعدگی را بهبود می‌بخشد، مدت درد را کوتاه می‌کند و رفاه و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد، اگرچه اثربخشی پس از قطع درمان کم‌رنگ شد.

 

 

طب سوزنی نیز می تواند به مردان با مشکلات اساسی کمک کند. یک متاآنالیز منتشر شده در دسامبر ۲۰۲۲ در European Urology Open Science نشان داد که “شواهد فعلی از طب سوزنی به عنوان یک درمان موثر برای علائم سندرم پروستاتیت مزمن/ درد مزمن لگن، به ویژه در کاهش درد، حمایت می کند.”

 

 

انجام طب سوزنی برای استرس مفید است – که به رابطه جنسی کمک می کند

دکتر آنیتا ساداتی، متخصص زنان و زایمان و پزشک عملکردی در روزلین، نیویورک، همچنین از طرفداران طب سوزنی برای تقویت سلامت جنسی است. از نظر او، یکی از قوی ترین اثرات آن از طریق مسیر استرس-هورمون است.

 

 

او می گوید: «طب سوزنی یک تکنیک شگفت انگیز برای کاهش و متعادل کردن سطح هورمون استرس است که به نوبه خود بر وضعیت ذهنی، آرامش و در نتیجه میل تأثیر می گذارد. او می‌افزاید، اگرچه هر فردی که اختلال عملکرد جنسی دارد باید توسط پزشک معاینه شود تا شرایط فیزیکی یا داروهایی که مصرف می‌کنند مانع میل یا لذت جنسی شوند را بررسی کند.

 

یک متخصص طب سوزنی مجرب در نزدیکی خود پیدا کنید

آلبان خاطرنشان می کند که اکثر متخصصان طب سوزنی قادر خواهند بود به هر شرایطی که مربوط به سلامت جنسی باشد از نظر یافتن الگو و تعادل و رفع آن با نقاط طب سوزنی رسیدگی کنند. او می‌گوید: «مسائل مربوط به سلامت جنسی و بهترین راه برخورد با آن با طب سوزنی و سایر روش‌های درمانی قرن‌هاست که در طب چینی با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال مورد بحث قرار گرفته است.

 

 

چندین نوع متخصص طب سوزنی مجاز وجود دارد:

برخی از پزشکان در این روش آموزش بیشتری می بینند. بسیاری از اعضای آکادمی طب سوزنی پزشکی آمریکا (AAMA) هستند. دایرکتوری ارجاع گروه را در وب سایت AAMA پیدا کنید.

 

 

سایر متخصصان طب سوزنی به طور خاص از طریق یک برنامه کارشناسی ارشد چند ساله در طب سوزنی یا طب سنتی چینی آموزش دیده اند. آنها سپس در آزمون صدور گواهینامه ملی توسط کمیسیون ملی صدور گواهینامه طب سوزنی و طب شرقی (NCCAOM) شرکت می کنند. می‌توانید یک پزشک دارای گواهینامه NCCAOM را در وب‌سایت آن پیدا کنید (روی «یافتن یک پزشک» کلیک کنید، سپس شهر و ایالت خود را وارد کنید).

 

پزشکان طبیعی برای انجام طب سوزنی آموزش دیده اند. می توانید یک پزشک را در انجمن پزشکان طبیعی آمریکا پیدا کنید. کد پستی خود را در دایرکتوری آنلاین گروه قرار دهید.

 

 

اگر ترس از سوزن دارید، می توانید با یک پزشک در مورد امکان استفاده از طب سوزنی بدون سوزن صحبت کنید، که در عوض از فشار روی نقاط استفاده می کند.

 

 

خوشبختانه، برای درمان علائم اختلال عملکرد جنسی و بهبود سلامت جنسی، معمولاً به تعداد محدودی جلسات نیاز است. علاوه بر این، ثابت شده است که طب سوزنی به تسکین مشکلات رایج مانند آلرژی، اضطراب و اختلالات خواب مانند بی خوابی کمک می کند – و بیش از یک بیماری را می توان به طور همزمان توسط یک متخصص طب سوزنی درمان کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *