آیا متخصص طب سنتی یک پزشک است؟

ادویه

گیاهان دارویی

 

متخصص طب سنتی معتبر کیست و چه می کند؟

همه ما ممکن است در طول زندگی و هنگام بیمار شدن به فکر کمک گرفتن از متخصص طب سنتی افتاده باشیم. اما آیا شما به خوبی می دانید متخصص این طب چه کسی است و چه کارهایی انجام می دهد؟

آیا به هر کسی که در زمینه داروها و درمان های گیاهی اطلاعات دارد می توان متخصص طب سنتی گفت؟ برای اینکه پاسخ این سوالات و بسیاری دیگر از سوالات خود در این حوزه را بیابید این مطلب شما را با ویژگی های متخصص طب سنتی آشنا می کنیم.

متخصص طب سنتی کیست؟

متخصص طب سنتی کسی است که با استفاده از درمان های دارویی، روش های مداخله ای یا اعمال یداوی مانند زالو درمانی، هجامت، ماساژ و … به درمان و پیشگیری انواع بیماری ها می پردارد. متخصص طب سنتی بیماری ها را بر مبنای مزاج شناسی افراد تشخیص می دهد.

 

بر مبنای این طب هر فردی مزاج خاص خود را دارد و اگر مزاج او از حالت اعتدال خارج شود دچار بیماری می شود. پزشک با بررسی برخی اندام ها مانند پوست و مو، رنگ پوست و … مزاج را تشخیص می دهد.

 

برای تشخیص بیماری ها پزشک باید ابتدا یک شرح حال از بیمار بگیرد. این شرح حال می تواند شامل سابقه بیماری ها، سابقه مصرف داروها، سبک زندگی، محل زندگی، میزان استرس و اضطراب، وضعیت تعریق بدن، سوابق دردها، روحیه، وضعیت خواب، وضعیت دستگاه گوارش، غذاهای مصرفی و … باشد. ضمنا او به معاینه و بررسی بخش های مختلفی مانند پوست، مو، ناخن، فرم جمجمه، نبض و قلب می پردارد.

 

بعد از تشخیص بیماری ها حال متخصص از شما می پرسد که آیا برای بیماری فعلی نزد پزشک رفته اید یا خیر. اگر رفته اید چه داروها و درمان هایی برای شما تجویز شده. بعد از بررسی داروها پزشک متخصص طب سنتی برای شما روش های درمانی مختلف و داروهای گیاهی که تداخلی با داروهای شیمیایی مصرفی تان نداشته باشد تجویز می کند.

 

توجه داشته باشید معمولا برای درمان بیماری ها تنها استفاده از روش های درمانی سنتی پاسخگو نیست و بهتر است برای نتیجه گیری بهتر هر دو روش درمانی سنتی و مدرن را با هم پیش ببرید منتها زیر نظر هر دو پزشک و با تایید آنان.

 

وظایف متخصص طب سنتی

کار متخصصین طب سنتی هم مانند پزشکان دیگر تشخیص و درمان بیماری ها است. این پزشکان با روش هایی غیر از روش های پزشکان دیگر به تشخیص و درمان می پردارند. در واقع این طور که به نظر می رسد روش های درمانی و دارویی این دسته متخصصان عوارض کمتری نسبت به روش های مدرن دارد و به همین جهت است که خیلی از افراد ترجیح می دهند که برای درمان به سمت طب سنتی بروند.

 

با این حال پزشکی که این درمان ها را تجویز می کند باید به خوبی از تداخلات دارویی و تاثیر داروها بر هم آگاه باشد. از جمله کارها و وظایف متخصصین طب سنتی به شرح زیر است:

• بررسی مزاج و تشخیص مزاج بیماران

• گرفتن شرح حال از بیماران و سوابق بیماری، دردها، مصرف داروها و …

• در صورت نیاز بیمار تجویز و انجام درمان های یداوی مانند ماساژ، زالو درمانی، حجامت و …

• تجویز داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها

• تجویز برخی از روغن ها یا لوسیون ها، صابون ها و کرم ها و دیگر محصولات گیاهی برای درمان بیماری های پوستی و یا بیماری هایی مانند کمر درد، سردرد، درد مفاصل، زانو درد و …

• درصورتی که متخصص طب سنتی تشخیص دهد که بیمار برای درمان بیماری خود باید به پزشکان مدرن مراجعه کند لازم است بیمار مربوطه را به این پزشکان معرفی کند و از انجام درمان های خودسرانه و بدون اثر پرهیز کند.

 

 

ویژگی های بهترین متخصص طب سنتی

احتمالا همه شما می خواهید بدانید یک متخصص طب سنتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد که قابل اعتماد باشد. با توجه به اینکه در زمان حاضر هر کسی مدعی داشتن علم طب سنتی است و هر اطلاعات ناقصی را گواهی بر دانش کافی و تخصصی این علم می داند ما بر آن شدیم که به شما ویژگی های بهترین متخصص طب سنتی را گوشزد کنیم. در ادامه این ویژگی ها را بخوانید.

• اول از همه خوب است بدانید که متخصص طب سنتی کسی است که در دانشگاه های معتبر علوم پزشکی کشور در شاخه طب سنتی تحصیل کرده باشد. به این شکل که مانند تمامی پزشکان متخصص ۷ سال را برای اخذ مدرک پزشکی عمومی گذرانده باشد و ۵ تا ۶ سال را هم برای اخذ تخصص طب سنتی آن هم از دانشکده های پزشکی کشور. پس هر کسی که مدعی تخصص طب سنتی است لزوما قابل اعتماد نیست.

 

• دومین ویژگی آن است که پزشک شما وقت کافی برای شرح حال گیری، صحبت و شناخت مزاج شما بگذارد. بر خلاف طب مدرن در طب سنتی بسیاری از مشکلات و بیماری ها با شرح حال گیری دقیق و صحیح از بیماران است که قابل درمان است.

 

• متخصصی که با او ملاقات می کنید باید حس راحتی را به شما القا کند و در طول ملاقات سعی کند آرامش را به شما هدیه دهد.

 

• متخصص طب سنتی باید به طور کامل و دقیق به سوالات شما پاسخ دهد. این امر علاوه بر اینکه شما را به پاسخ سوالاتتان می رساند بلکه شبهه شما درباره میزان تخصص و اطلاعات او را از بین خواهد برد.

 

• متخصص طب سنتی باید به خوبی به آنچه شما در شرح حال خود ذکر می کنید گوش فرا دهد؛ زیرا بهترین سرنخ ها برای انتخاب روش درمانی و داروهای مورد نیازتان را از این راه بدست خواهد آورد.

 

چگونه بهترین متخصص طب سنتی را پیدا کنیم؟

همیشه ما برای پیدا کردن بهترین متخصصان برای انواع بیماری ها و مشکلات سردر گم می شویم. این سردرگمی در پیدا کردن متخصصین طب سنتی به اوج خود می رسد. علت هم آن است که متاسفانه در کشور ما این حوزه پزشکی به خوبی جا نیافتاده است و حتی از سوی برخی قابل قبول و قابل اعتماد نیست.

 

در رابطه با یافتن بهترین متخصص کافی است این را بدانید که هر کسی که عطاری دارد یا داروهای گیاهی می فروشد یا هر کسی که به شکل تجربی در این مسیر کار می کند متخصص طب سنتی نیست. اگرچه برخی از تجربه داران در این حوزه می توانند درمان های قابل قبولی ارائه دهند اما به جهت اینکه در رابطه با تداخلات داروهای گیاهی و شیمیایی چیز زیادی نمی دانند باز هم قابل اعتماد نیستند.

 

برای پیدا کردن بهترین متخصص طب سنتی می توانید از نظرات و تجربیات دوستان و آشنایان خود استفاده کنید. می توانید در اینترنت و فضای مجازی این پزشکان را دنبال کنید و در رابطه با مدارک پزشکی و مدارج آن ها تحقیق کنید. پس از انجام بررسی های لازمه و اطمینان از تخصص این افراد می توانید به پزشک مورد نظر مراجعه کنید.

 

 

کلام پایانی

طب سنتی یکی از شاخه های طب و پزشکی است که با روش هایی متفاوت از روش های مدرن پزشکی به درمان بیماری ها می پردازد. این حوزه طب که از زمان های قدیم توسط پزشکانی مانند ابوعلی سینا مورد استفاده قرار می گرفته تا به امروز نیز استفاده می شود.

 

طب سنتی امروزه تنها یک علم تجربی نیست و برای اینکه بتوانید در این حوزه طبابت کنید باید مانند سایر پزشکان، در دانشگاه های علوم پزشکی کشور پس از گذران دوره پزشکی عمومی در شاخه طب سنتی تحصیل خود را ادامه دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *