آیا مریخ سیاره‌ای زنده است؟

حیات مریخی

حیات مریخی

مطالعات اخیر نشان داده است که زلزله‌ها بر روی سیاره‌ی سرخ در اثر جابه‌جایی‌هایی است که در سنگ‌های مذاب زیرسطح سیاره سرخ وجود دارد.

از زمانی که مریخ‌نشین اینسایت ناسا در سال ۲۰۱۸ بر روی مریخ فرود آمده است، توانسته بالغ بر ۱۰۰۰ زلزله را در آنجا تشخیص دهد. سیستم تشخیص لرزش نصب‌شده بر روی این مریخ‌نشین به نحوی است که می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد شدت و مکان وقوع لرزه به‌دست دهد.

مطالعات گذشته در مورد یافته‌های اینسایت نشان داده است که منشاء تعداد زیادی از زلزله‌های شناسایی شده توسط این مریخ‌نشین ناحیه‌ای از مریخ است که حدود ۱۰۰۰ کیلومتر با محل فرود اینسایت فاصله دارد. این ناحیه «گودال سربروس» نامیده می‌شود. اکثر زلزله‌هایی که به گودال سربروس ارتباط دارند، شباهت زیادی با یکدیگر دارند. در واقع امواج لرزه‌ای آن‌ها که دارای فرکانس پایینی هستند، شبیه امواج لرزه‌ای زلزله‌های رخ داده بر روی زمین هستند.

اکنون محققین زلزله‌هایی که بر روی مریخ رخ داده‌اند و از نظر فرکانس امواج لرزه‌ای هیچ شباهتی با زلزله‌های زمینی ندارند را به‌صورت دقیق‌تر مورد مطالعه قرار داده‌اند. بررسی امواج لرزه‌ای نشان داده است که انرژی زیادی از سمت گودال سربروس وجود دارد. این حقیقت که زلزله‌هایی که با هم متفاوت هستند، همگی از یک ناحیه نشات می‌گیرند باعث حیرت دانشمندان شده است. دانشمندان با در نظر گرفتن این واقعیت حدس می‌زنند که زلزله‌های مریخ به سرمایش سطحی مریخ در طول زمان ارتباط داشته باشد.

مقایسه امواج لرزه‌ای که اینسایت در نواحی مختلف زمین اندازه‌گیری کرده است، نشان داده است، زلزله‌هایی که با فرکانس امواج پایین بر روی مریخ رخ داده‌اند، به خاطر جابه‌جایی سنگ‌های مذاب در اعماق ده‌ها کیلومتری سطح مریخ رخ می‌دهند. این یافته با داده‌هایی که از نواحی آتش‌فشانی زمین وجود دارد نیز مطابقت دارد.

نتیجه‌گیری دانشمندان از تحقیقات انجام شده این است که علی‌رغم تصور عمومی در مورد مُرده بودن مریخ از نظر سیاره‌شناسی، این سیاره می‌تواند هنوز درون خود فعالیت‌هایی داشته باشد. این نتیجه‌گیری باعث می‌شود درک بشر نسبت به مریخ دگرگون شود بنابراین باید تحقیقات بیشتری در مورد سیاره سرخ انجام شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *