آیا مریخ نیز زمانی مانند زمین دارای حیات بوده است؟

حقایقی درباره مریخ

محققین ناسا تصور می‌کنند مریخ نیز در عهد باستان مرطوب و گرم‌تر از حال حاضر بوده است و وضعیتی مشابه زمین کنونی داشته است. آن‌ها در تلاش هستند تا بفهمند چه اتفاقی افتاده که مریخ را به وضعیت کنونی رسانده است.

زمانی که منظومه‌ی شمسی در ۴ میلیارد سال پیش به شکل کنونی خود درآمد، مریخ و زمین از مواد مشابهی تشکیل شده و شباهت‌های زیادی با یکدیگر داشته‌اند. هر دوی این سیاره‌ها خاکی بوده‌ و هر دو دارای هسته‌ی مرکزی، جبه‌ی سنگی و پوسته‌ی سخت و جامد بوده‌اند. مدت‌ها است می‌دانیم که مریخ نیز در زمان‌های گذشته دارای دریاچه، رود و حتی احتمالاً یک اقیانوس شمالی بوده است.

به این ترتیب، اکنون می‌دانیم این دو سیاره که زمانی مشابه یکدیگر بوده‌اند، طی یک اتفاق ناشناخته از یکدیگر متفاوت شده‌اند و اکنون دو دنیای کاملاً متضاد هستند. هر چند محققین اذعان دارند که مریخ زمانی مرطوب و گرم بوده است، ولی اکنون یک مکان سرد و خشک است. همچنان که زمین با ایجاد صفحات تکتونیکی به پیش رفته است و روی آن حیات شکل گرفته است، فعالیت‌ها روی مریخ متوقف شدند و مریخ آب خود را از دست داد و تبدیل به سیاره‌ای خشک شد.

دانستن این واقعیات در مورد تاریخچه‌ی مریخ باعث می‌شود دانشمندان اشتیاق زیادی برای مطالعه‌ی سیاره‌‌ی سرخ داشته باشند. کاوش‌هایی که در حال حاضر در مریخ انجام می‌شود، به دانشمندان کمک می‌کند که آینده‌ و گذشته‌ی این سیاره را بهتر درک کنند و همچنین بتوانند درک بیشتری از زمین و همین‌طور تکامل سیاره‌های منظومه‌ی شمسی و سیارات خارج از آن داشته باشند.

بنابراین باید دانست که مریخ در زمان‌های بسیار بسیار دور مشابه زمین بوده است، ولی هنوز مشخص نیست چه اتفاقی باعث رسیدن آن به وضعیت کنونی شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *