آیا کاهش جدی گازهای گلخانه‌ای در دنیا امکان‌پذیر است؟

کاهش گازهای گلخانه‌ای

حدود ۲۵ درصد برق مصرفی دنیا توسط نیروگاه‌هایی تولید می‌شود که از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند. این نیروگاه‌ها نقش مهمی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند و بر اساس داده‌های مربوط به سال ۲۰۱۷، حدود ۱۰ درصد گازهای گلخانه‌ای مربوط به تولید انرژی، از این طریق وارد اتمسفر می‌شود. این میزان گاز گلخانه‌های تاثیر زیادی در تغییرات اقلیمی کنونی دارد.

 

محققین تخمین زده‌اند که نیروگاه‌های گازی سالانه ۳.۶ میلیارد تُن دی‌اکسیدکربن وارد اتمسفر می‌کنند. این تخمین با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از ۱۰۸ کشور به‌دست آمده است. آن‌ها اذعان دارند که ورود این گاز به اتمسفر را می‌توان به کمک روش‌های مختلف تا ۷۱ درصد کاهش داد. جزئیات این محاسبات در مجله‌ی Nature Climate Change منتشر شده است.

 

نویسندگان مقاله نشان داده‌اند که امکان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ یا حتی سال ۲۰۳۰ کاملاً وجود دارد. گاز طبیعی نقش مهمی در کم کردن انتشار کربن به اتمسفر دارد؛ بنابراین برای کم کردن انتشار کربن به اتمسفر باید بازدهی نیروگاه‌های گازی را بالا برد و انتشار متان در نتیجه تولید گاز طبیعی را نیز با جذب و ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن قطع کرد.

 

محققین با بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین راه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، جذب و ذخیره‌سازی کربن و همچنین ساخت نیروگاه‌هایی است که بازدهی بالاتری داشته باشند.

 

موفقیت گزینه‌های مربوط به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، بستگی به کشور و منطقه‌ی مورد بررسی دارد. زیرا زیرساخت‌هایی که در هر کشور و در هر منطقه وجود دارد، متفاوت است.

 

محققین اذعان دارند که ۳۹ درصد از کاهشی که می‌توان در انتشار گازهای گلخانه‌ای داشت، مربوط به پنج کشور آمریکا، روسیه، ایران، عربستان و ژاپن است. به‌جز ژاپن همه‌ی این کشورها در دسته‌ی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان گاز طبیعی دنیا قرار دارند. به نظر می‌رسد دولت‌های این کشورها می‌توانند اقدامات استراتژیک خاصی را برای کاهش انتشار کرین به اتمسفر انجام دهند و به این ترتیب، دنیا را نجات دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *