ابداع روشی جدید در تولید پلاستیک سازگار با محیط زیست

پلی لاکتیک اسید یک جایگزین برای مواد پتروشیمی برای تولید پلاستیک است. روش‌های فعلی تولید این ماده پرهزینه بوده و با ضایعات زیادی همراه است.

به گزارش رویترز، محققان در دانشگاه «لوون» بلژیک مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که روشی جدید برای ساده‌سازی تولید پلاستیک از پلی لاکتیک اسید و کاهش ضایعات ناشی از آن پیشنهاد می‌کند.

میشل دوسیلیه سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «به جای استفاده از فرآیند دو مرحله‌ای از فرآیند یک مرحله‌ای استفاده می‌شود. فرآیند جدید در ۱۰۰ درجه سانتیگراد پایین‌ترعمل میکند. میزان بهره‌وری …بسیار بالاتر است. محصول نیز بسیار پاک‌تر است به‌طوریکه محصولات جانبی تولید نمی‌شود زیرا دما بسیار پایینتر است».

پلی لاکتیک اسید از منابع تجدید پذیر شامل شکر موجود در ذرت و نیشکر به‌دست می آید. فرآیند تخمیر شکر را به اسید لاکتیک تبدیل می‌کند که ماده اولیه برای پلی لاکتیک اسید است. فرآیند تولید پلی لاکتیک اسید به دلیل مراحل میانی پرهزینه است اما دوسیلیه می گوید این مراحل را حذف کرده است. در روش سنتی تولید، لاکتیک اسید به داخل یک رآکتور تزریق شده و در دمای زیاد و در شرایط خلا به نوعی ماده تبدیل می‌شود که بلوک‌های تشکیل دهنده پلاستیک از پلی لاکتیک اسید هستند.

محققان دریافته‌اند با استفاده از زئولیت تولید پلی لاکتیک اسید با کیفیت و سرعت بالا و صرف هزینه به مراتب کمتری صورت می‌گیرد. زئولیت نوعی کاتالیست پرکاربرد است که پر از خلل و فرج است. پلی لاکتیک اسید در محیط های خاص پس از چند سال از بین می‌رود در حالیکه می توان آن را در صنایع بازیابی کرد. بنابراین برای مصارف پزشکی مناسب است. ضمنا، یکی از چند نوع پلاستیک مناسب برای چاپگرهای سه بعدی است.

دوسیلیه می‌گوید بازده این فرآیند ۸۵ درصد است درحالیکه این رقم برای دیگر انواع مواد بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است. او به رویترز گفت مواد باقیمانده در روش سنتی ضایعات محسوب میشود در حالیکه روش جدید می‌تواند ۱۵ درصد ضایعات را بازیافت کرده و دوباره به رآکتور بازگرداند.

امتیاز استفاده از این روش اخیرا به یک شرکت پتروشیمی فروخته شده است تا آن را در مقیاس صنعتی به‌کار ببرد. تیم تحقیقاتی دانشگاه لوون می گوید پلاستیک تولید شده از پلی لاکتیک اسید هیچوقت کاملا جای پلاستیک تولید شده پالایشگاهی را نمی‌گیرد. اما بازار برای پلاستیک پلی لاکتیک اسید وجود دارد و با کم کردن هزینه‌های تولید و انطباق بیشتر با استانداردهای زیست محیطی می‌توان به اقتصاد جهانی و کاهش آلودگی کمک کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *