ابر ماه آبی خونین پس از ۱۵۲ سال

 

به گزارش پایگاه خبری اینفو به نقل از یورونیوز ، خسوف در اروپا و آفریقا قابل مشاهده نخواهد بود و ساکنان اقیانوسیه، آمریکای شمالی و خاور دور بهتر از دیگر مناطق کره زمین می توانند ماه گرفتگی و پدیده «ابر ماه خونین آبی» را مشاهده کنند.

گروهی از ساکنان کره زمین چهارشنبه شب شاهد نوع نادری از ماه گرفتگی خواهند بود. این ماه گرفتگی همزمان با دو پدیده «ابر ماه خونین» و «ماه آبی» روی خواهد داد. ترکیب این سه پدیده با یکدیگر طی ۱۵۲ سال گذشته سابقه نداشته است.

ابرماه

پدیده ابرماه (Supermoon) هنگامی روی می دهد که ماه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین می رسد و به این ترتیب قرص کامل آن درخشان تر و بزرگتر از همیشه به نظر می رسد.

12supermoon09

اداره کل ملی هوانواردی و فضا در آمریکا (ناسا) پیش بینی می کند که چهارشنبه شب درخشندگی ماه ۱۴ درصد بیشتر از معمول باشد.

ماه آبی

منظور از پدید ماه آبی (Blue moon) تکرار وقوع پدیده ابرماه در یک فصل یا یک ماه است. اگر پدیده ابرماه برای دومین بار در یک ماه رخ دهد به آن «ماه آبی» می گویند. اولین ابرماه سال ۲۰۱۸ میلادی در ابتدای ماه ژانویه روی داد. ناسا از آن ابرماه به عنوان بزرگترین و درخشنده ترین ابرماه سال یاد کرده بود.

blue-moon-3

وقوع دومین ابرماه در ماه ژانویه سبب می شود ابرماه روز ۳۱ ژانویه «ماه آبی» خوانده شود. این نام ارتباطی با رنگ ماه در آن شب ندارد.

دلیل اصلی وقوع پدیده «ماه آبی» ناهمخوانی تقویم های خورشیدی با تقویم قمری است.

ابرماه خونین

این پدیده هنگامی روی می دهد که پدیده ماه گرفتگی یا خسوف با پدیده «ابرماه» همزمان شود.

fe50b15c-d7d2-11e7-93d7-6d6fc14be448_1280x720_115100

هنگام خسوف کره زمین بین ماه و خورشید قرار می گیرد و سایه کره زمین به دلیل آن دسته از رنگ های طیف نور خورشید که موج بلندتری دارند همراه با رنگ آجری بر روی کره ماه دیده می شود. به همین دلیل همزمانی پدیده ابرماه با ماه گرفتگی به «ابرماه خونین» معروف شده است.

خسوف روز چهارشنبه در ایران

ماه گرفتگی روز چهارشنبه از ساعت ۱۵ و ۱۸ دقیقه آغاز می شود و با توجه به زمان طلوع ماه در حدود ساعت ۱۷ در ایران بهترین منطقه برای مشاهده خسوف در آسمان ایران شرق کشور این است. به گزارش خبرگزاری ایسنا هر چند خسوف کلی ساعت ۱۷ و ۲۷ دقیقه پایان می یابد اما ماه گرفتگی جزئی ساعت ۱۸ و ۴۱ دقیقه بار دیگر آغاز می شود.

2274920

این خسوف در اروپا و آفریقا قابل مشاهده نخواهد بود و ساکنان اقیانوسیه، آمریکای شمالی و خاور دور بهتر از دیگر مناطق کره زمین می توانند ماه گرفتگی و پدیده «ابر ماه خونین آبی» را مشاهده کنند.

این پدیده از سال ۱۸۶۶ تاکنون بی سابقه محسوب می شود.

فراموش نکنید که ما را دنبال کنید در  padenasite  کانال تلگرامی پادناسایت

منبع : یورونیوز 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *