احتمال انتقال حیات، از سیاره‌ای به سیاره‌ی دیگر

 بر اساس یافته‌های مطالعات اخیر، شاید حیات در سیاره‌ی ما از ذرات زیستی نشأت گرفته باشد که در قالب جریان‌هایی از گردوغبار فضایی به زمین نفوذ کرده‌اند. جریان‌های سریع گردوغبار میان سیاره‌ای که به‌طور مستمر بر جو سیاره‌ی ما سرازیر شدند، شاید موجودات زنده‌ی ریزی را از سیاره‌های خیلی دور با خود آورده‌اند یا این احتمال می‌رود که موجودات زنده‌ی زمینی به سیاره‌های دیگر راه یافته باشند.
جریان‌های گردوغبار می‌توانند با ذرات زیستی موجود در جو زمین برخورد کنند که البته از انرژی کافی هم برای فرستادن آن‌ها به فضا نیز برخوردار هستند. چنین رویدادی می‌تواند باعث شود تا باکتری‌ها و سایر اشکال حیات، در منظومه‌ی شمسی از سیاره‌ای به سایر سیارات راه یابند.
یافته‌ها حاکی از آن است که برخلاف آن‌چه که تصور می‌شود، برخورد شهاب‌سنگ‌های بزرگ نمی‌تواند تنها ساز وکاری باشد که حیات با استفاده از آن، بین سیارات منتقل شد. تحقیقات دانشگاه ادینبورگ میزان نیرومندیِ جریان‌های گردوغبار فضایی را که می‌توانند تا ۷۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت کنند، مورد محاسبه قرار داد و در نهایت مشخص شد که ذرات کوچک موجود در ۱۵۰ کیلومتری یا بالای سطح زمین، می‌توانند در اثر گردوغبارهای فضایی به فراتر از حدود گرانش زمین نفوذ کرده و خود را به سیاره‌های دیگر برسانند.
همین سازوکار می‌تواند زمینه را برای تبادل ذرات جوی میان سیاره‌های دور فراهم نماید. برخی باکتری‌ها، گیاهان و حیوانات کوچکی به‌نام «تاردیگردید»ها می‌توانند در فضا زنده بمانند. پس امکان دارد چنین ارگانیسم‌هایی با گردوغبار فضایی سریع برخورد کرده و در سفری، به سیاره‌ای دیگر راه یافته باشند. مقاله‌ی منتشر شده در مجله‌ی Astrobiology از جانب شورای تجهیزات فناوری و علوم مورد حمایت مالی قرار گرفت.
پروفسور «آرجون بررا» از دانشکده‌ی فیزیک و اخترشناسی دانشگاه ادینبورگ که رهبری مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «اینکه گفته می‌شود برخوردهای گردوغبار فضایی توانستند ارگانیسم‌ها را در فواصلی طولانی میان سیارات به پیش ببرند، به دیدگاه‌های هیجان‌انگیزی درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری حیات و جو سیاره‌ها ختم می‌شود.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *