احتمال کشف اولین زمین بیگانه در سال ۲۰۱۳

 اولین زمین بیگانه

ستاره‌شناسان از امکان شناسایی اولین سیاره بیگانه شبیه به زمین در سال آینده خبر دادند که می‌تواند منجر به ارزیابی مجدد جایگاه انسان در جهان شود.در حالیکه از چند سال پیش تاکنون ستاره‌شناسان توانسته‌اند چند سیاره فراخورشیدی را شناسایی کنند که از یک یا دو ویژگی مشترک با زمین مانند اندازه یا دمای احتمالی سطح برخوردار بوده‌اند، هنوز چیزی به اسم یک زمین بیگانه کشف نشده است. اما به گفته دانشمندان این امر در سال ۲۰۱۳ محقق خواهد شد.

 اولین سیاره فراخورشیدی شبه زمینی در سال ۱۹۹۵ کشف شد که در اطراف یک ستاره شبه خورشیدی می‌چرخید. از آن زمان بیش از ۸۰۰ جهان در ورای منظومه شمسی شناسایی شده و کاندیدهای بسیار دیگری نیز منتظر کسب تائیدیه با مشاهدات بیشتر هستند.برای مثال تلسکوپ فضایی هابل ناسا بیش از ۲۳۰۰ سیاره احتمالی را از مارس ۲۰۰۹ شناسایی کرده است. فقط ۱۰۰ سیاره یا بیشتر تا به امروز تائید شده اما دانشمندان این ماموریت تخمین زده‌اند که حداقل ۸۰ درصد آنها واقعی هستند.

اولین یافته‌های سیارات فراخورشیدی شامل جهانهای شبه مشتری بودند که از مدار نزدیک به ستاره میزبان خود برخوردار بودند چرا که شناسایی این سیارات بسیار ساده‌تر است. اما با گذشت زمان و ورود تجهیزات بهتر، کشف سیارات کوچکتر و دورتر که بیشتر شبیه به زمین هستند، ممکن شد.برای مثال در ماه دسامبر، کپلر توانست یک سیاره با اندازه ۲٫۴ برابر زمین در منطقه قابل سکونت یک ستاره مشاهده کند که می‌تواند از شرایط مناسب برای برخورداری از آب مایع و حتی حیات به شکل زمینی برخوردار باشد.

تیم کپلر و سایر ستاره‌شناسان چندین سیاره دیگر با این شرایط را تاکنون شناسایی کرده و تعداد کنونی این سیارات با امکان سکونت را به ۹ رسانده است.اگرچه هیچ کدام از این سیارات به کوچکی زمین نبوده و سیارات با جرم و اندازه مشابه کشف شده تاکنون بیشتر در مدارهای نزدیک به ستاره خود بوده‌اند.اما با گذشت زمان حتما یک سیاره کوچک صخره‌ای در منطقه قابل سکونت یک سیاره شناسایی خواهد شد که به گفته ستاره‌شناسان زمان دوری نخواهد بود.به عقیده آنها، این دستاورد بزرگ به احتمال زیاد توسط تلسکوپ کپلر محقق خواهد شد.

به گفته ستاره‌شناسان، حداقل حدود ۲۰۰ میلیارد ستاره وجود داشته که میزبان حداقل ۵۰ میلیارد ستاره هستند. با فرض اینکه یک ۱۰ هزارم این سیارات شبیه به زمین باشند، اکنون باید پنج میلیون سیاره شبه زمینی در فضا وجود داشته بود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *