استرالیا؛ بهشت دانشجویان خارجی

اگر به ادامه تحصیل در کشور استرالیا علاقه‌مندید، خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود.
در سال ۲۰۱۶، ثبت‌نام‌ها دانشجویان خارجی در استرالیا، بالغ بر ۱۰.۹ درصد رشد داشته است و به تعداد ۵۵۴،۱۷۹ نفر رسیده است. این تعداد رکورد جدیدی برای استرالیا محسوب می‌شود و در مقایسه با رشد جهانی ۶.۵ درصدی در ده ساله‌ی اخیر، رشد بسیار خوبی به حساب می‌آید.
ثبت‌نام خارجی‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی در استرالیا به عدد ۵۵۴،۱۷۹ نفر رسیده است. مطابق آخرین اطلاعات وزارت آموزش استرالیا این عدد به معنی رشد ۱۰.۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ است. متوسط رشد ثبت‌نام دانشجویان در دهه‌ی اخیر در دنیا ۶.۵ درصد بوده است.
بالای ۴۰ درصد از دانشجویانی که در استرالیا ثبت‌نام کرده‌اند در مقاطع تحصیلات تکمیلی شروع به تحصیل کرده‌اند که این نشان از رشد ۱۳ درصدی در این دسته دارد. رتبه‌ی بعدی بیشترین ثبت‌نام‌ها در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بوده است که ۲۶ درصد تعداد دانشجویان را شامل شده است و رشد ۱۲ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. ثبت‌نام در دوره‌ی فشرده‌ی زبان انگلیسی (ELICOS) نیز ۲۱ درصد از ثبت‌نام‌های دانشجویان خارجی را شامل شده است که رشد ۴ درصدی را تجربه کرده است.

تعداد دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل در دسته‌های مختلف در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ طبق آمار وزارت آموزش استرالیا
سیمون بیرمنگام، وزیر وقت آموزش استرالیا می‌گوید: «با در نظر گرفتن تعداد دانشجویان خارجی ثبت‌نام شده و سطح رضایت‌مندی آن‌ها، می‌توان سال ۲۰۱۶ را سال کامیابی برای دانشجویان خارجی که نقشی حیاتی در موفقیت اقتصادی و اجتماعی ما دارند، به حساب آورد. داده‌های آماری سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که بخش آموزش، درآمد صادراتی در حدود ۲۱.۸ میلیارد دلار استرالیا داشته است که سومین منبع درآمد خارجی استرالیا بعد از صادرات سنگ آهن و زغال سنگ بوده است.
در جدول زیر ۵ کشوری که بیشترین دانشجویان را در استرالیا دارند مشاهده می‌شوند. این ۵ کشور به طور کل ۵۱.۳ درصد کل دانشجویان ثبت‌نام شده در سال ۲۰۱۶ را شامل شده‌اند. کشورهایی که بیشترین دانشجو را به استرالیا فرستاده‌اند چین و هند هستند که حدود ۴۰ درصد کل دانشجویان خارجی در استرالیا را تشکیل داده‌اند.

۵ مبدأ اصلی دانشجویان خارجی در استرالیا طبق آمار وزارت آموزش استرالیا.
چینی‌ها در سال ۲۰۱۶ نیز رشد خوبی در فرستادن دانشجو به استرالیا تجربه کردند و نشان دادند که این کشور پتانسیل خوبی برای حضور بیشتر در استرالیا و جذب دانشجویان آن را دارد. پس از این ۵ کشور، برزیل و مالزی قرار دارند که جمعیت ثبت‌نامی آن‌ها به نسبت سال ۲۰۱۵ از رشدهای به ترتیب ۱۹.۶ و ۱۸.۲ درصدی برخوردار بوده است. دو کشور دیگر نیز در سال ۲۰۱۶ رشد بسیار خوبی را تجربه کرده‌اند؛ نپال که رشدی در حدود ۱۵.۹ درصد داشته است و حدود ۲۳،۰۰۰ دانشجو به استرالیا فرستاده است و کلمبیا که ۲۲.۴ درصد رشد را تجربه کرده است و ۱۷،۱۹۰ دانشجو به استرالیا فرستاده است.
بلیندا رابینسون مدیر اجرایی دانشگاه‌های استرالیا می‌گوید: «دانشجویان خارجی سیستم آموزش، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و روابط بین‌المللی ما را قدرت می‌بخشند. همچنان که اقتصاد ما در حال پیشرفت است تا صنایع دانش‌بنیان را گسترش دهد، دانشجویان خارجی می‌توانند در این زمینه کمک خوبی به حساب آیند.»

۹۰ درصد رضایت

دولت استرالیا هر دو سال یک بار مطالعات ویژه‌ای روی دانشجویان خارجی انجام می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ تعداد ۶۵،۶۹۶ دانشجوی خارجی در این تحقیق شرکت کرده‌اند. یافته‌های اصلی در این سال این است که از هر ۱۰ دانشجو، ۹ نفر (۸۹ درصد) گفته‌اند که از زندگی و تحصیل در استرالیا راضی و یا خیلی راضی هستند.
حدود ۷۴ درصد گفته‌اند که استرالیا انتخاب اول آن‌ها برای تحصیل در خارج از کشور خودشان بوده است و دلیل این انتخاب در وهله‌ی اول کیفیت مناسب سیستم آموزش استرالیا بوده است و همچنین این‌که ایمنی و امنیت در این کشور بالا است.
دو نکته در تحقیق انجام شده حائز اهمیت است. اول اینکه نتایج سال ۲۰۱۶ سازگاری خوبی با نتایج مطالعه‌ی سال ۲۰۱۴ داشته است و دوم اینکه همان‌طور که در شکل زیر نیز مشاهده می‌شود رضایت‌مندی دانشجویان در سال ۲۰۱۶ بالاتر از سال ۲۰۱۴ بوده است.

سطح رضایت‌مندی دانشجویان در سال ۲۰۱۶ و مقایسه‌ی آن با سال ۲۰۱۴ بر طبق آمار وزارت آموزش استرالیا
بر اساس اطلاعات موسسه‌ی International Student Barometer، نتایج یافته‌های مطالعه‌ی اخیر همچنین با نتایج مربوطه در کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا و نیوزلند نیز سازگاری دارد. بررسی اطلاعات موجود نشان می‌دهد که سطح رضایت‌مندی دانشجویان خارجی از زندگی و تحصیل در دیگر کشورهای انگلیسی زبان نیز مانند استرالیا بوده است. این آمار در استرالیا حدود ۸۷.۴ درصد بوده است و میانگین مقاصد تحصیلی دیگر ۸۷.۳ درصد بوده است. به هر حال سطح رضایت‌مندی دانشجویان در استرالیا کمی بالاتر از میانگین کشورهای دیگر است به‌طوری که دانشجویان خارجی در استرالیا رضایت ۸۹ درصدی دارند ولی میانگین رضایت‌مندی در کشورهای دیگر ۸۷.۳ درصد است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *