استرس با بدن ما چکار می‌کند؟

درمان ترس و اضطراب

استرس

دانشمندان همگی توافق دارند که سیستم ایمنی بدن انسان به تناسب افزایش سن ضعیف می‌شود. یکی از نمونه‌های معروف این موضوع این روزها در زمان بروز همه‌گیری کرونا قابل مشاهده است، زیرا نرخ مرگ و میر افراد سالمند در اثر کرونا بیشتر از جوانان است.

فرآیند تضعیف سیستم ایمنی بدن با بالا رفتن سن «زوال سیستم ایمنی» نامیده می‌شود، ولی نکته‌ی جالب اینجاست که همیشه نمی‌تواند رخ دهد. می‌توان افراد مسن زیادی را دید که سیستم ایمنی بدن آن‌ها با پیر شدن رو به زوال نرفته است و از طرف دیگر می‌توان افراد جوانی را نیز دید که در عین جوانی، سیستم ایمنی بدن آن‌ها رو به زوال رفته است.

پرسش اینجاست که چه چیزی باعث تفاوت در سیستم ایمنی بدن افراد مختلف می‌شود؟ پاسخ این پرسش، در استرس نهفته است. استرس به صورت رویدادهای آسیب‌زا، فشارهای شغلی و استرس‌های روزمره می‌تواند باعث پیر شدن و رو به زوال رفتن سیستم ایمنی بدن انسان شود. در این وضعیت احتمال بروز سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های ناشی از ویروس‌هایی مانند کرونا ویروس در فرد بالا می‌رود.

همچنان که تعداد افراد مسن در جهان بالا می‌رود، درک مشکلات مرتبط با سن ضروری به نظر می‌رسد. تغییرات مرتبط با پیری در سیستم ایمنی نقش مهمی در افت سلامتی بدن دارند. در مطالعه‌ی جدیدی که در کنفرانس آکادمی ملی علوم آمریکا ارائه شده است، دانشمندان مکانیسم‌های مربوط به شتاب گرفتن پیری سیستم ایمنی بدن را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

زمانی که سن فرد بالا می‌رود، تعداد گلبول‌های سفیدی که ناکارآمد هستند و در بدن به گردش خود ادامه می‌دهند بیشتر می‌شود و تعداد گلبول‌های سفید تازه کمتر می‌شود.

دانشمندان برای کشف دلیل تفاوت سیستم ایمنی در افراد مختلف با سنین یکسان، وضعیت تعداد زیادی از افراد از نظر استرس را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. آن‌ها از ۵،۷۴۴ فرد بالای ۵۰ ساله پرسش‌های متعددی پرسیدند تا میزان استرس‌های اجتماعی وارد شده بر آن‌ها را تخمین بزنند. نمونه‌برداری از خون این افراد و شمارش گلبول‌های سفید خون آن‌ها به دانشمندان کمک کرد تا بتوانند ارتباط بین استرس و میزان فعالیت سیستم ایمنی بدن این افراد را کشف کنند.

همانطور که انتظار می‌رفت، نتایج این مطالعه نشان داده است که افراد با استرس بیشتر دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند و تعداد گلبول‌های ناکارآمد در بدن آن‌ها بیشتر است. پارامترهایی مانند میزان تحصیلات، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی، وزن و نژاد هیچکدام اثر هم‌وزن استرس بر روی سیستم ایمنی ندارند.

در این مطالعه دانشمندان نشان داده‌اند که رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می‌تواند تا حدودی باعث بهبود وضعیت سیستم ایمنی افراد پُراسترس شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *