انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی + بررسی ۱۳ مدل رایج کسب و کار آنلاین

کسب درآمد از اینترنت

کسب درآمد از اینترنت

کسب و کار مدلهای زیادی دارد که باید بر اساس بیزنسی که دارید این مدل‌ها را یاد بگیرید. آشنایی با مدلهای مختلف بیزنس می‌تواند نقش مهمی در موفقیت شما و شرکت‌تان داشته باشد.

اصطلاح مدلهای کسب و کار اینترنتی قدمت زیادی ندارد و در اواخر قرن ۲۰ام وارد مباحث شد. البته اصطلاح طرح کسب و کار را با مدل کسب و کار اشتباه نگیرید چرا که این ۲ موضوع کاملا جدا از هم هستند.

­طرح کسب و کار به طور کلی متفاوت از مدل کسب و کار است و در یک مقاله جداگانه به آن پرداخته می‌شود. داشتن مدل کسب و کار مشخص کمک می‌کند تا هر شخصی که بوم کسب و کار شما را می‌بیند، متوجه جزییات کسب و کار شما بشود.

خیلی وقت نیست که اینترنت وارد زندگی انسان‌ها شده است، اما این دنیای گسترده زندگی انسان‌ها را طوری تحت‌الشعاع قرار داده است که دیگر زندگی بدون آن غیرممکن به نظر می‌رسد. اینترنت علاوه بر آسان کردن تمام کارها، باعث ایجاد شغل‌های جدیدی در سراسر جهان شده است.

کسب درآمد

کسب درآمد از اینترنت

امروزه دیگر برای راه‌ اندازی یک کسب‌وکار، ملزم به دریافت مجوزهای رنگارنگ نیستیم؛ اگر کسی مایل باشد در محیط‌ها و پلتفرم‌های مختلف آنلاین فعالیت کند، هزاران راه برای راه‌اندازی کسب‌وکار وجود دارد که هیچکدام از دردسرهای راه‌اندازی کسب ‌و کار فیزیکی را ندارند. می‌توان گفت مدلهای کسب و کار اینترنتی بسیار گسترده‌تر از مدلهای کسب‌وکار فیزیکی هستند.

در این مطلب به معرفی و بررسی مدل های رایج کسب و کار اینترنتی (انواع کسب و کارهای اینترنتی) می‌پردازیم تا در مسیر آشنایی با آن‌ها، خود بتوانیم کسب‌وکار آنلاین خود را بزودی استارت بزنیم. بوم کسب و کار آنلاین به چه صورتی است؟

چرا راه‌ اندازی کسب‌ و کار اینترنتی مهم است؟

خیلی‌ها معتقدند که: «اینترنت، ابزار عدالت خداوند روی زمین است!»، اگر تابه‌حال استخدام شدن در مرکزی خاص یا دریافت موقعیت شغلی خاصی را بخاطر نبود پارتی از دست داده‌اید، سرزمین اینترنت می‌تواند مکان ایده‌آلی برای فعالیت شما باشد. شاید در ادارات و سازمان‌ها موضوع رابطه فراتر از تخصص قرار بگیرد، اما در فعالیت‌های آنلاین تنها به تخصص یا شایستگی شما بها داده می‌شود.

از بین رفتن چنین محدودیت بزرگی می‌تواند بهترین خاصیت شغل‌های اینترنتی باشد؛ بنابراین هر حرفه، تخصص، اطلاعات یا شایستگی خاصی را در خود سراغ دارید، می‌توانید با آموزش یا اشتراک‌گذاری آن از طریق اینترنت به جایگاه و موقعیت ایده‌آل خود دست پیدا کنید. از دیگر مزایای مهم مدلهای کسب و کار اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بدون مرز بودن

یک مغازه یا حتی یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در نهایت می‌توانند نیازهای یک محله یا محدوده یک شهر را پوشش دهند اما فروشگاه‌های اینترنتی محدود به محله یا شهر خاصی نیستند.

حتی این فعالیت می‌تواند فراتر از یک کشور هم قرار بگیرد و برای تمام مردم جهان در دسترس باشد. از نمونه چنین فعالیت‌هایی می‌توان به سایت‌های فروشگاهی بزرگی چون آمازون و ایبِی اشاره کرد که محصولات خود را به سراسر جهان ارسال می‌کنند. کسب درآمد اینترنتی مطمئن به چه صورتی است؟

عدم محدودیت مکانی و زمانی

اکثر کسب‌وکارهای فیزیکی حداکثر تا ساعات خاصی از شب می‌توانند باز بمانند و پس از آن کار خود را تعطیل می‌کنند. اما در مدلهای کسب و کار اینترنتی اطلاعات آنلاین شما می‌تواند به‌صورت ۲۴ ساعته در دسترس مردمی قرار بگیرد که در جای‌جای مختلف یک سرزمین زندگی می‌کنند. در واقع مخاطبین شما هیچ محدویت مکانی یا زمانی برای استفاده از اطلاعات آنلاین شما نخواهند داشت.

بازار هدف بزرگ

بازار هدف مدلهای کسب و کار اینترنتی بسیار گسترده و وسیع است. حتی اگر شما یک شغل آنلاین کوچک هم راه‌اندازی کنید، باز هم می‌توانید خیل گسترده‌ای از مخاطبان را به سوی خود جذب کنید؛ چراکه صفحات آنلاین شما می‌توانند توسط هرکسی دیده شوند.

قابلیت ارتقای آسان

وقتی بخواهید یک کسب‌وکار غیرآنلاین را ارتقا دهید، به تجهیزات و نیروی کار زیادی نیاز خواهید داشت؛ اما در مدلهای کسب و کار اینترنتی نیاز به تجهیزات زیاد و نیروی انسانی زیاد هم نیست. اگرچه گستردگی برنامه‌ریزی شده شغل‌های آنلاین هم می‌تواند کارمندان بیشتر و تجهیزات آنلاین بیشتری را طلب کند، اما در حالت عادی قابلیت ارتقای کسب‌وکارهای اینترنتی به مراتب آسانتر از کسب‌وکارهای غیراینترنتی است.

عدم نیاز به سرمایه هنگفت

شما تنها با یک لپ‌تاپ یا پی‌سی و یک خط اینترنت می‌توانید شغل آنلاین خود را راه‌اندازی کرده و درآمدهای نامحدودی از آن کسب کنید. گاهاً تجهیزات راه‌اندازی یک شغل آنلاین می‌تواند محدود به یک گوشی هوشمند هم باشد.

و ……
گزینه‌هایی که عنوان شد، بهترین مزیت‌های کسب‌وکارهای اینترنتی هستند. علاوه بر این موارد، می‌توان ده‌ها مزیت دیگر را برای این نوع از مشاغل در نظر گرفت. اما عدم محدودیت زمانی و مکانی مدلهای کسب و کار اینترنتی عامل ایجاد ثروتمندترین مشاغل در دنیا شده‌اند و هنوز هم گسترش چنین مشاغلی همچنان ادامه داشته و روزبه‌روز بر گستردگی و قدرت آن‌ها افروده می‌شود.

مثلاً شرکت‌های بزرگ ارائه محصولات و خدمات آنلاین هر روز بیشتر از پیش مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند و هربار خدمت خود را به‌شیوه‌ای تازه ارائه می‌کنند.

 

چه کسانی می‌توانند به‌صورت اینترنتی فعالیت کنند؟

خوشبختانه همه افراد می‌توانند در دنیای مدلهای کسب و کار اینترنتی مختلف به فعالیت بپردازند و هیچ محدودتی در این زمینه وجود ندارد. افراد می‌توانند به کمک یک‌سری از آموزش‌های اولیه استفاده از اینترنت کار خود را شروع کرده و سپس گسترش دهند.

توسعه وبسایت‌ها هم حتی بدون دانش برنامه‌نویسی، به کمک سی‌ام‌اس‌هایی چون «وردپرس» به‌راحتی قابل مدیریت است. در ادامه این مطلب به معرفی تعدادی از مدلهای کسب و کار اینترنتی می‌پردازیم که در جریان بررسی آن‌ها می‌توانید به مقدار دانش کافی برای راه‌اندازی هریک از آن‌ها پی ببرید. بنابراین لطفاً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

اگر هدف شما تنها راه‌اندازی یک کسب‌وکار ساده است، فقط کامپیوتر خانگی‌تان و یک خط اینترنت می‌تواند ابزار اصلی کارتان باشد. اما اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان شامل تجهیزات بیشتری باشد، بسته به گستردگی آن ممکن است به چاپگر، هاب، سرور و …. نیز نیاز داشته باشید. تجهیزات موردنیاز کار شما به نوع کاری که انجام می‌دهید بستگی دارد.

اگر شما می‌خواهید تنها خدمات آنلاین و قابل دانلود ارائه دهید، به علاوه کامپیوتر شخصی و خط اینترنت، به نرم‌افزارهای ویرایشگر هم نیاز خواهید داشت. پس بهتر است برای پی بردن به تجهیزات کار آنلاین خود، ابتدا نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید را کاملاً مشخص کنید. آن‌گاه ابزارهای لازم برای پیاده‌سازی آن به‌راحتی مشخص خواهند شد.

شاید برای شما هم سوال شده باشد که مدلهای کسب و کار اینترنتی چیست؟!

مدلهای کسب و کار اینترنتی در حقیقت همان روش شما برای پول درآوردن است. شما اگر بتوانید روش‌ پول درآوردن‌تان را به صورت مشخص و منظم تدوین کنید توانسته‌اید مدل کسب و کار برندتان را مشخص کنید.

برای مثال شرکت آمازون را فرض کنید؛ آمازون یک فروشگاه اینترنتی است که به کمک فروش کالاهای‌اش کسب درآمد می‌کند، یا مثلا اسنپ از طریق کمیسیون دریافتی از راننده‌ها کسب درآمد می‌کند.

مدلهای کسب و کار اینترنتی زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که شما متناسب با کسب و کارتان باید بهترین آن را انتخاب کنید. در این مسیر پاسخ به سوالات زیر می‌تواند مسیر مدل کسب و کار شما را مشخص کند.

ارزش‌های خلق شده شما برای مشتری چیست؟
فرآیند جذب مشتریان به چه صورت است؟
حاشیه سود شما چقدر است؟
مخاطب و بازار هدف شما چه ویژگی‌هایی دارد؟
توزیع محصولات و خدمات شما چگونه است؟

در حقیقت پاسخ به این چند سوال کمک می‌کند تا مدل کسب و کار شما به شیوه بهتری مشخص شود. قبل از طراحی مدل کسب و کارتان بهتر است سعی کنید مدلهای کسب و کار اینترنتی را به خوبی بشناسید و تمام آن‌ها را با کسب و کار خودتان مقایسه کنید. معمولا ماهیت اصلی کسب و کارها در ۳ بخش مشخص می‌شوند. این ۳ بخش را در ادامه آورده‌ایم و توضیحات مختصری بابت هر کدام ارائه داده‌ایم.

هر چیزی که باعث تولید ارزش می‌شود مانند طرح‌ اولیه، مواد اولیه و…
هر چیزی که به فروش بیش‌تر کمک می‌کند مانند بازاریابی، توزیع خدمات و…
هر چیزی که به پرداخت مشتری ختم می‌شود مانند استراتژی قیمت گذاری و…

مدل کسب و کار در فضاهای آنلاین

مدل کسب و کار در فضای آنلاین و در فضای سنتی کمی متفاوت است اما این موضوع به این معنا نیست که مدلهای کسب و کار در فضای آنلاین و سنتی هیچ گونه هم‌پوشانی ندارند، بلکه به این معنا است که هر کدام از این فضاهای مدلهای خاص خود را دارند.

این روزها کسب و کارهای اینترنتی و کسب و کارهای خانگی زیادی به وجود آمده‌اند که هر کدام‌شان نیازمند یک مدل کسب و کار درست و اصولی هستند تا بهترین نتیجه را بگیرند. معمولا کسب و کار نیازمند بررسی‌های زیادی است و بهتر است از بوم ناب کمک بگیرید. بوم ناب (بوم مدل کسب و کار اینترنتی) یک نقشه کلی برای قسمت‌های مختلف کسب و کار است.

برای مثال شما می‌توانید مشخص کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند، در ازای چه خدمتی به شما پول پرداخت می‌کنند و به طور کلی مشخص می‌کنید که کسب و کار شما چه مشکلی را از مشتری برطرف می‌کند.

تفاوت بین مدل کسب و کار و طرح کسب و کار چیست؟

شاید شما هم به دفعات زیادی این دو اصطلاح را شنیده باشید. مدل کسب و کار و طرح کسب و کار ۲ مفهوم کاملا جدا از هم هستند که نباید آن‌ها را با هم اشتباه بگیرید. در مدل کسب و کار شما به دنبال پیدا کردن کانال‌های کسب درآمدتان هستید اما در طرح کسب و کار شما یم پرونده کامل از همه فعالیت‌هایی که می‌خواهید انجام دهید تنظیم می‌کنید.

همچنین دقت داشته باشید که طرح کسب و کار یک برنامه بلند مدت است اما مدل کسب و کار بیش‌تر برنامه‌های کوتاه مدت سازمان را مشخص می‌کند.

مدلهای تبلیغاتی مختلف

همان طور که در قسمت‌های قبل هم گفته شد مدل ‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که هر کدام‌شان برای کسب و کار خاصی به کار گرفته می‌شوند. شما به عنوان کسی که می‌خواهید مدل کسب و کار مناسب برای شرکت‌تان پیدا کنید باید با مدلهای مختلف کسب و کار آشنایی داشته باشید. آشنایی داشتن با مدلهای کسب و کار می‌تواند دید بازتری به شما ارائه کند.

۱ـ مدل تبلیغات

 

تبلیغات یکی از پراستفاده‌ترین مدل‌ های کسب و کار است. معمولا سایت‌های محتوایی بیش‌ترین استفاده را از مدلهای تبلیغاتی دارند. اگر می‌خواهید مدل تبلیغات را برای کسب و کارتان انتخاب کنید باید دقت زیادی به وضعیت بازدید سایت و کسب و کارتان داشته باشید.

کسانی که می‌خواهند به شما سفارش تبلیغ بدهند قطعا حساسیت زیادی روی این موضوع دارند و اگر شما بازدید روزانه مناسبی نداشته باشید بعید است که کسی به شما سفارش تبلیغ بدهد.

در مدل کسب و کار تبلیغات شما محتوای خود را به صورت رایگان به مشتری و کاربر ارائه می‌دهید اما از طرفی تبلیغات برای مخاطب نمایش داده می‌شود. این تبلیغات فقط در صورتی حذف می‌شوند که کاربر حق عضویت ویژه‌ای به شما پرداخت کند.

 

مدل کاری وابسته یا Affiliate2ـ مدل وابسته یا Affiliate

مدل بعدی کسب و کاری که قرار است آن را بررسی کنیم مدل وابسته است، در مدل وابسته یا همان Affiliate شما به یک فروشگاه یا شرکت کمک می‌کنید تا محصولات و خدمات بیش‌تری بفروشد.

این مدل ابتدا در اروپا و آمریکا رواج پیدا کرد اما چند سالی است که کسب‌وکارهای ایرانی هم از این مدل استفاده می‌کنند. برای مثال شما می‌توانید به عنوان همکار فروش در دیجی کالا ثبت نام کنید و به ازای هر کالایی که می‌فروشید درصد مشخصی سود بگیرید.

۳ـ مدل واسطه گری

مدلهای واسطه هم تا حد زیادی شبیه به مدل وابسته است. شما به می‌توانید خریداران را به فروشندگان وصل کنید و در ازای این کار مبلغ مشخصی دریافت کنید. میزان این مبلغی نیز تا حد زیادی بستگی به حوزه مورد نظر و حجم فروش دارد. مدل کسب و کار واسطه ‌گری در ایران هنوز جا نیفتاده است اما به هر حال یکی از مدلهای جدید کسب و کار است که می‌توانید از طریق آن کسب درآمد کنید.

۴ـ مدل سفارشی سازی در مدل های کسب و کار

مدل سفارشی سازی نیز یکی دیگر از مدل ‌های کسب و کار است که در آن خدمات یا محصولات را برای هر مشتری سفارشی سازی می‌کنند و به همین علت هزینه بیش‌تری از مشتری دریافت می‌کنند. برای مثال اگر به وب سایت کسب‌وکارهای بزرگ مانند اپل سر بزنید می‌توانید برخی از محصولات را به صورت سفارشی دریافت کنید، مثلا می‌توانید یک پیغام یا یک ایموجی روی ایرپادتان داشته باشید.

معمولا سفارشی کردن محصولات و خدمات هزینه زیادی برای شما دارد اما این خدمت بیش‌تر برای کسانی در نظر گرفته شده است که قیمت ارزش چندانی برای آن‌ها ندارند، به عبارت دیگر مدل سفارشی در کسب و کارها برای کاربران لوکس مشخص شده است.

 

۵ـ مدل منبع یابی جمعی

مدل منبع یابی جمعی یا Crowdsourcung یکی دیگر از مدلهای کسب و کار اینترنتی است که در آن شما باید تعداد افراد زیادی را پیدا کنید تا برای سایت شما محتوا تولید کنند. برای مثال سایت ویرگول از این روش استفاده می‌کند و شما می‌توانید در این سایت به رایگان محتوا تولید کنید. البته برای این که بتوانید مشتریان را به این کار تشویق کنید باید توجیه خوبی داشته باشید. مثلا باید بتوانید کاربران را قانع کنید که در صورت نوشتن در این سایت مطالب شما بازدید زیادی دریافت می‌کند.

۶ـ مدل اعطای امتیار

مدل اعطای امتیاز یکی دیگر از مدل‌های پرکاربرد در کسب و کارها است. برای مثال رستوران‌های مک دونالد یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در ایران یکی از بهترین نمونه‌های مدل اعطای امتیاز هستند. معمولا برندهای بزرگ امتیاز برندشان را به صورت اشتراکی می‌فروشند به این معنا که مثلا در یک ماه ۵ درصد از فروش کل را از شما دریافت می‌کنند.

۷ـ مدل فریمیوم

قطعا شما هم از کسب و کارهایی با مدل فریمیوم استفاده کرده‌اید. کسب و کارهایی که بخشی از محصول یا خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و برای دسترسی به امکانات کامل از شما هزینه ماهیانه دریافت می‌کنند. اسپاتیفای، ترلو، لینک‌داین و… از نمونه‌های این مدل هستند. در ایران هم چنین استارت آپ‌هایی ساخته شده‌اند. این مدل نقش مهمی در جلب اعتماد مشتریان و وفادارسازی مشتریان دارد.

 

مدل لیزینگ یکی از مدل‌های شبیه مدل تقسیم‌بندی است که در آن دسترسی دائمی به بخشی از یک محصول یا خدمت را می‌فروشید. البته لیزینگ شبیه اجاره کردن است اما تفاوت‌های اساسی با مدل اجاره تفاوت‌های اساسی دارد. لیزینگ معمولا برای محصولات گران قیمت استفاده می‌شود و زمانی خریدار از آن استفاده می‌کند که توانایی خرید محصول یا خدمت به صورت کامل را نداشته باشد.

۹ـ مدل ثبت نام

مدل ثبت نام یکی از پراستفاده‌ترین مدل ‌های کسب و کار است که امروز استفاده می‌شود. در این روش مخاطب به ازای خدماتی که پرداخت می‌کنید یک هزینه اولیه‌ای پرداخت می‌کنید و در ادامه مسیر می‌توانید تا سقف مشخصی خدمات دریافت کنید. البته این روش تا حدی شبیه مدل اشتراکی است ولی تفاوت‌هایی هم با روش اشتراکی دارد.

۱۰ـ مدل پرداخت به ازای مصرف

در این روش شما به اندازه مصرفی که دارید پول پرداخت می‌کنید. مثلا گوگل ادز را در نظر بگیرید. شما در استفاده از این خدمت درست به اندازه تعداد کلیک‌های ورودی که دریافت کرده‌اید پول پرداخت می‌کنید. این روش بسیار شفاف و به صرفه است ولی قبل از استفاده از این روش باید سعی کنید تحقیقات مناسبی برای بازگشت سرمایه داشته باشید.

۱۱ـ بلاگری و ولاگری

با بیشتر شدن تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و …… فعالیت‌های بلاگری و ولاگری محبوبیت زیادی در بین کاربران این برنامه‌ها پیدا کرده‌اند.

بلاگرها افرادی هستند که در صفحات شخصی مجازی، خود را به عنوان متخصص در یک زمینه خاص معرفی کرده و به صورت غیررسمی به فعالیت می‌پردازند که از جمله آن‌ها می‌توان به

صفحات گیمرها (افرادی که در بازهای رایانه‌ای خاص متخصص هستند و نوع بازی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند)، بیوتی‌بلاگرها (افرادی که در زمینه زیبایی و آرایشی تخصص خاصی داشته و به ارائه آن در پیج خود می‌پردازند)، استایل‌بلاگرها (افرادی که در زمینه مُد و فشن فعالیت می‌کنند)، بلاگرهای طنز و سرگرمی (افزادی که با تولید ویدئوها و پست‌های طنز و سرگرم‌کننده در صفحات خود فعالیت می‌کنند)، بلاگرهای لایف‌استایل (افرادی که اتفاقات روزمره زندگی خود را با مخاطبین‌شان به اشتراک می‌گذارند) و …… را نام برد.

این بلاگرها پس از پیدا کردن فالوور و طرفداران زیاد، به تبلیغ و کسب درآمد از تبلیغات می‌پردازند. در برابر بلاگرها، «ولاگر»ها وجود دارند که تنها به کمک اشتراک‌گذاری ویدئو فعالیت می‌کنند و به غیر از ویدئو، پست دیگری منتشر نمی‌کنند.

 

۱۲ـ آزادکاری یا فریلنسرینگ

ممکن است کسی تخصص خاصی داشته باشد اما نتواند آن را به‌صورت آموزشی ارائه دهد؛ یعنی شیوه کار به‌طوری باشد که آن فرد بتواند به‌صورت پروژه‌ای فعالیت کند. در دنیای اینترنت این افراد هم می‌توانند به کسب درآمد بپردازند.

سایت‌های آزادکاری و فریلنسری زیادی در جهان و کشورمان وجود دارند که این امکان را برای کاربران فراهم کرده‌اند. شیوه کار این سایت‌ها طوری است که در آن کارفرمایان کار خود را به‌صورت مناقصه‌ای براساس سریع‌ترین زمان تحویل یا به‌صرفه‌ترین قیمت پیشنهادی به یک فرد خاص واگذار کرده و در پی انجام شدن کار خود دستمزد آن شخص را پرداخت می‌کنند.

مثلاً اگر شما طراح کاتالوگ باشید، با ثبت‌نام در سایت‌های فریلنسری ایرانی و خارجی می‌توانید رزومه و نمونه کارهای خود را در آن‌ها ثبت کنید.

گاهی کارفرمایان با مطالعه رزومه شما، بدون مناقصه کار خود را به شما واگذار می‌کنند و گاهی هم در پی برنده شدن در مناقصه‌ی این سایت‌ها پروژه‌های مختلف را ازآن خود خواهید کرد.

آزادکاری یا دورکاری فقط منحصر به این روش نیست. فعالیت‌های کارمندانی که از راه دور کارهای شرکتی خود را به انجام می‌رسانند هم در زمره دورکاری‌های اینترنتی قرار می‌گیرند. افرادی هم که برای سایت‌های مختلف تولید محتوا می‌کنند، دورکار هستند.

۱۳- فروش مستقیم کالا و خدمات از طریق اینترنت

یکی از پرطرفداراترینمدلهای کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین و فروش محصولات و خدمات به‌صورت اینترنتی است. با یک گریز ساده به بزرگترین فروشگاه‌های جهان که در ابتدا به صورت فیزیکی راه‌اندازی شده و سپس به دنیای آنلاین راه پیدا کردند، می‌توان به مجموعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت (Walmart) اشاره کرد.

فروشگاه‌های آمازون (Amazon)، ایبِی (Ebay)، علی‌بابا (Alibaba)، ایتسِی (Etsy)، ایکیا (IKEA)، زارا (ZARA) و …. همگی در زمینه فروش کالا و خدمات آنلاین مشغول به کار بوده و دارای امپراطوری‌های کسب‌ و کار در جهان هستند. خوشبختانه در ایران نیز چنین فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه وبسایت دیجی‌کالا، دیجی‌ستایل، بانه‌دات‌کام، خانمی، تخفیفان و …. اشاره کرد.

تمام مواردی که عنوان شد محصولات فیزیکی خود از دفترچه و مداد گرفته تا ماشین، ابزارهای الکترونیکی، نرم‌افزارها و بازی‌های دانلودی، ماشین و حتی ملک را به کمک بستر اینترنت به فروش می‌رسانند.

توسعه این نوع از مدلهای کسب و کار اینترنتی مورد توجه و استقبال قرار گرفته‌اند که می‌توان گفت: «آمازون بزرگترین فروشگاه آنلاین جهان است که صاحب آن «جف بزوس» جزو ثروتمندترین مردان دنیاست. در ایران نیز دیجی‌کالا بزرگترین و بهترین فروشگاه آنلاین کشورمان است که پربازیدترین سایت خاورمیانه نیز هست!»

 

جمع‌بندی
انتخاب مدل‌ مناسب کسب و کار حساسیت زیادی دارد چرا که انتخاب اشتباه این روش می‌تواند مشکلات زیادی برای کسب و کار شما به وجود بیاورد. برای این که بتوانید یکی از بهترین مدل های کسب و کار را برای شرکت‌تان انتخاب کنید باید اطلاع درستی از هر روش داشته باشید و آشنایی مختصری با کسب و کارهای مشابه داشته باشید.

برای مثال اگر می‌خواهید یک سایت محتوایی راه‌اندازی کنید می‌توانید به سراغ سایت‌های مشابهی مانند چطور و متمم بروید و مدلهای درآمدی آن‌ها را به صورت کامل بررسی کنید.

 

 

منبع:دکترویز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *