بازسازی چهره‌ی مردی ۷۰۰ ساله

چهره‌ی مردی بریتانیایی که حدود ۷۰۰ سال پیش مرده است، با استفاده از تکنولوژی بازسازی، مجدداً به زندگی بازگشته است. مرد قرون وسطایی در کنار صدها فرد دیگر در قبرستانی که اکنون مدرسه‌ی الهیات دانشکده‌ی سنت جونز دانشگاه کمبریج بریتانیا است، دفن شده بود. با مطالعه‌ی بقایای او و کنار هم قرار دادن متعلقات چهره‌ و بررسی تاریخچه‌ی زیستی وی، باستان‌شناسان می‌گویند که امیدوارند بتوانند زندگی افراد فقیر و بی‌نام و نشان قرن سیزدهم را بهتر درک کنند.
«جان راب»، رهبر محققین و پروفسور باستان‌شناسی دانشگاه کمبریج می‌گوید: «بیشتر اسناد تاریخی درباره‌ی مردم ثروتمند، مخصوصاً درباره‌ی مسائل مالی و حقوقی آنان است. اگر پول و امکانات کمتری داشته باشید، افراد کمتر تمایل دارند چیزی درباره‌ی شما بنویسند. بنابراین اسکلت‌هایی نظیر چیزی که اخیراً یافته شده است، این امکان را می‌دهد تا درباره‌ی مردم فقیر معمولی اطلاعاتی به دست آوریم.» بیشتر اسکلت‌هایی که زیر دانشکده‌ی سنت جونز یافته شده‌اند، مربوط به افراد بالغ و فقیر بوده و تاریخ دفن آن‌ها از قرن ۱۳ تا قرن ۱۵ بوده است. بنا به گفته‌ی محققین، این قبرستان در آن زمان به یک بیمارستان و مؤسسه‌ی خیریه برای افراد فقیر و ناتوان متصل بوده است.
دانشمندان اسکلت این مرد را با شماره مشخصه‌ی ۹۵۸ با جزئیات بیشتری بررسی کردند. اندازه‌گیری استخوان لگن مرد به باستان شناسان کمک کرد، تا نتیجه بگیرند که مرد قرون وسطایی در زمان مرگ بالای ۴۰ سال سن داشته است. بررسی فک، گونه و جمجمه نیز به محققین کمک کرد تا ساختار چهره‌ی مرد شماره ۹۵۸ را تخمین بزنند. دقت در استخوان کمر این اسکلت، مشخص کرد که او به کارهای کارگری سخت مشغول بوده است که باعث شده مهره‌های کمر او مشکل داشته باشد و احتمالاً از درد مزمن کمر رنج ‌برده است. هر چند که گروه محققین نمی‌تواند دقیقاً مشخص کند که حرفه‌ی این مرد چه چیزی بوده و چه چیزی نهایتاً باعث مرگ وی شده است، با این حال اذعان دارند که شواهد مرتبط با اسکلت و قبر تنگ و محقر وی، نشان می‌دهد که این مرد کارگر و یا صنعت‌گر بوده است.
راب می‌گوید: «یکی از مسائل جالب درباره‌ی این اسکلت، این است که رژیم غذایی وی غنی از گوشت و ماهی بوده است که نشان دهنده‌ی این موضوع است که این مرد تاجر یا کارمند بوده است که باعث می‌شده به نسبت افراد فقیر، دسترسی بیشتری به این مواد داشته باشد. احتمالاً او در زمان‌هایی سخت، به دلیل بیماری از کار افتاده است و توانایی ادامه‌ی کار خود را از دست داده و احتمالاً خانواده‌ای نیز توان مالی نداشته است تا در زمان تنگدستی از وی مراقبت کنند.» شواهد یک بیماری به‌صورت فرورفتگی در قسمت پشتی سر مرد شماره ۹۵۸ باقی مانده است و همچنین پوسیدگی شدید دندان‌ها نشان می‌دهد که احتمالاً این مرد زندگی سختی داشته است. گروه راب، امیدوار است که بتواند بیوگرافی بازسازی شده‌ی این مرد که توسط دانشگاه کمبریج انجام شده است را با اسکلت‌هایی که در کنار وی دفن شده‌اند و همچنین بقایای اسکلت‌های دیگری که در قبرستان کمبریج در همان زمان یافته شده‌اند، مقایسه کند. راب اعتقاد دارد که این مقایسه ممکن است کمک کند تا شهروندان قرون وسطایی را به‌عنوان مردمی که تجارب زندگی و داستان‌های مختلفی داشته‌اند، بهتر بشناسیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *