بالاخره اطلس قطب جنوب ماه تهیه شد

 گروهی از محققین موسسه‌ی ماه و سیارات «LPI» یک اطلس آنلاین تدوین کرده‌اند که می‌تواند به ناسا و جامعه‌ی جهانیِ علاقمند به ماه کمک کند. این اطلس از مجموعه‌ای از نقشه‌ها و تصاویر منطقه‌ی قطب جنوب ماه تشکیل شده است. تکیه‌‌ی اصلی این اطلس بر مجموعه‌ای از ۱۴ نقشه‌ی تهیه شده بر اساس داده‌های مدارگرد شناسایی ماه «LRO» است. گروه محققین موسسه‌ی LPI از این داده‌ها استفاده کرده و نقشه‌هایی از قطب جنوب ماه تولید کردند. از این نقشه‌ها می‌توان برای دیدن سطوح نزدیک قطب جنوب ماه استفاده کرد.
دانشمندان در این‌باره می‌گویند: «LRO یک مدارگرد قطبی است. به این معنی که این مدارگرد هر روزه چندین بار از نزدیکی قطب‌های ماه عبور می‌کند و طی ماموریت خود فرصت‌های متعددی برای مطالعه‌ی قطب جنوب ماه فراهم می‌کند. در نتیجه‌ی این حرکت مدارگرد، داده‌ها و تصاویر زیادی از قطب‌های ماه موجود است. این داده‌ها شامل مدل‌های دیجیتال با داده‌های مربوط به ارتفاع مکان‌ها است که توسط ابزار «LOLA» تهیه شده است.»
دما و میزان درخشندگی قطب‌های ماه بستگی به وضعیت نقشه‌ی محلی دارد. در قطب‌ها، خورشید نسبت به افق تا درجه‌های خاصی بالا می‌آید و باعث ایجاد سایه‌های بلند از ارتفاعات موجود در این منطقه می‌شود. در طول یک سال، به‌نظر می‌رسد که خورشید دور افق ماه می‌چرخد و زاویه‌ و میزان سایه‌ها تغییر می‌کند. به هر حال برخی از مناطق نزدیک به قطب، مخصوصاً مناطقی که در ارتفاعات پایین هستند و معمولاً همیشه در سایه هستند هیچ وقت نور مستقیم خورشید را دریافت نمی‌کنند. این نواحی همیشه در سایه و بسیار سرد هستند؛ آنقدر سرد که مواد فرار مانند یخ‌ آب در آن‌جا به دام می‌افتند.
یخ آب به دام افتاده در این نواحی در کاوش‌های آینده بسیار مورد توجه خواهند بود، زیرا می‌توان آن‌را به‌عنوان منبعی از هوای قابل تنفس، آب آشامیدنی و نیرومحرکه‌ی فضاپیماها در نظر گرفت. از روی نقشه‌های جدید قطب جنوب ماه می‌توان پستی و بلندی‌های موجود در این منطقه را شناسایی کرد. دکتر «جولی استوپار» به‌عنوان مدیر ارشد در موسسه‌ی LPI، می‌گوید: «مکان‌های هیجان‌انگیزی بر روی ماه وجود دارند که بتوان آن‌ها را کاوش کرد ولی قطب جنوب ماه جایی است که شاید بتوان انسان را به‌صورت پایدار ساکن کرد. برنامه‌ریزان ماموریت‌های بعدی ماه می‌توانند از مجموعه‌ی نقشه‌های ما استفاده کرده و عصر جدیدی از کاوش قطب جنوب را آغاز کنند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *