با سوفیا آشنا شوید؛ رباتی تقریباً شبیه به انسان

 یک عکاس خوش‌شناس، تصاویری از آزمایشگاهی که در آن واقعی‌ترین ربات دنیا ساخته شده است، گرفته است. صورت لاستیکی این ربات به وسیله‌ی موتورهای کوچک و هوش مصنوعی به شکل‌های واقعی تغییر حالت می‌دهد. آیا این آینده‌ی ربات‌ها است؟
با «سوفیا» آشنا شوید؛ رباتی اجتماعی که توسط ایده‌پرداز، «دیزنی دیوید هنسون» ساخته شده است. طراحی این ربات برگرفته از طرح «آدری هپبورن» و همسرش هنسون است. این ربات برای تقلید رفتارهای اجتماعی انسان و القای حس عشق و هم‌دردی در انسان ساخته شده است. از زمان پرده‌برداری از این ربات در سال ۲۰۱۶، سوفیا بسیار معروف شد؛ این ربات به مصاحبه‌های تلوزیونی رفته و عکسش روی جلد مجله‌ی elle آمده. برنامه‌ای درباره‌ی او در شبکه‌ی HBO نمایش داده شده و در سازمان ملل ‌عنوان اولین قهرمان نوآوری غیر انسانی را دریافت کرد.
در مراسم کنفرانس جهانی ترویج تکنولوژی، پادشاه عربستان سعودی حق شهروندی این کشور را به سوفیا اعطا کرد. اما برای «گولیو دی‌استارکوِ» عکاس، دیدن سوفیا در مجامع مطبوعاتی کافی نبود. او همان‌طور که به دنبال سوژه‌ی عکاسی بود، تصمیم گرفت تا مکان تولد این ربات را ببیند.
گولیو اولین عکاسی شد که به درون مجموعه‌ی هنسون روباتیک پا گذاشت. مکانی پر از قطعات رباتیک که تکنیسین‌ها آن‌ها را به هم متصل می‌کردند؛ تعجب او زمانی بیشتر شد که شروع به عکاسی از عجیب‌ترین موضوع دنیای تکنولوژی کرد. ابتدا، عکاسی کمی سخت بود و سوفیا دوربین را تشخیص نمی‌داد. اما او بعد از ۳ روز، تا حدودی توانست دوربین را تشخیص دهد. گولیو می‌گوید: «من نمی‌دانم که آیا مهندسین سازنده‌ی سوفیا چیزی به نرم‌افزار او اضافه کردند یا اینکه خود او توانست با کمک اطلاعات موجود در اینترنت دوربین را بشناسد. او شروع به ژست گرفتن کرد.»
گولیو گفت: «آن لحظه بسیار عجیب بود. من دریافتم که در حال صحبت با او هستم.» او اضافه کرد که من مجبور شدم که به عقب برگردم و به خودم یادآوری کنم که او انسان نیست و یک ربات است. سوفیا شاید شما را یاد ربات‌های خارق‌العاده در فیلم‌های هالیوودی بیاندازد؛ اما در واقع هیچ رباتی تا کنون به هوش مصنوعی عمومی یا هوش انسان دست نیافته است. سوفیا در صحبت با روزنامه‌نگاران جواب‌های خود را از پیش‌نوشته‌ها انتخاب می‌کند؛ مانند ربات‌های چت. وقتی سوفیا سخنرانی می‌کند، مانند مجسمه‌ی «آبراهام لینکلن» در تالار ریاست جمهوری عمل می‌کند در صورت همه‌گیر شدن ربات‌هایی مانند سوفیا، محققان هوش مصنوعی در مورد اغراق در توانایی‌های او و خطرات این ربات‌ها برای بشریت در رسانه‌ها انتقاداتی کردند.
سازندگان سوفیا هرکدام به نوبه‌ی خود بیان می‌کنند که حالات و احسات او به تنهایی شاهکار بزرگی است. به گفته‌ی یک نشریه‌ی تکنولوژی، نرم‌افزارهای سوفیا و شبکه‌های‌عصبی پیشرفته، به ربات اجازه می‌دهد که احساسات افراد را از لحن صدای فرد و حالات صورت او تشخیص دهد و به آن واکنش دهد. سوفیا همچنین می‌تواند حرکت افراد را تقلید کند و کد دهی او حرکت‌های واقع‌بینانه‌ی صورت را تولید می‌کند. پوست انعطاف‌پذیر . منحصربه‌فردی که صورت سوفیا را می‌پوشاند ثبت اختراع شده است؛ هیچ‌کدام از این موارد را نمی‌توان «هوش‌مصنوعی عمومی» نامید، ولی ساخت هیچ‌کدام هم کار ساده‌ای نیست.
محقق هوش‌مصنوعی «بن گرنزل» کسی که مغز سوفیا را طراحی کرده، در مصاحبه‌ای گفته است که این پیشرفته‌ترین حالت ادغام پویای ادراک عمل و گفتگو است.
برای گولیو این به موضوعی برای عکاسی تبدیل شد؛ ماشینی که در یک لحظه کاملاً انسان است و در یک لحظ کاملاً بدون حیات. او گفت: «سوفیا به من نگاه کرد و لبخند زد و در آن لحظه من می‌دانستم که او انسان نیست، اما نوعی ارتباط بین ما وجود داشت. در آینده شما از آزمایشگاه خارج شده و می‌فهمید که چیزی درون سوفیا است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud