با ماساژ ریلکسی؛ ذهن و بدن خود را آرام کنید

 

ماساژ

ماساژ

ماساژ ریلکسی یکی از محبوب ترین ماساژها میان مردم است

 

ماساژ ریلکسی چه نوع ماساژی است و چه فوایدی دارد؟

یکی از راه های درمان و رسیدن به آرامش جسمی و روحی استفاده از انواع ماساژ های مختلف است. ماساژ ریلکسی ماساژی است که در آن از فشار و مالش پوست تمامی اعضای بدن استفاده می شود و سبک های مختلفی دارد. ماساژ ریلکسی بیشترین تأثیر را در ایجاد احساس آرامش و ریلکسیشن دارد

ماساژ ریلکسی چیست؟

ماساژ ریلکسی یکی از انواع مختلف ماساژ است که هدف آن رسیدن به آرامش روحی و جسمی و رفع خستگی از بدن می باشد. از این رو این نوع ماساژ یکی از بهترین و محبوب ترین ماساژ ها در بین مردم می باشد. در این ماساژ از حرکات طولانی و ملایم استفاده می شود به گونه ای که سیستم عصبی کلی را آرام می کند و باعث ایجاد حس آرامش در بدن و روح شما می شود. این نوع ماساژ استرس را کم می کند و سبب ایجاد آرامش و نشاط و سلامتی می شود.

 

ماساژ ریلکسی یک نوع روش درمان کل بدن است که تمرکز آن روی کل بدن می باشد. در این نوع ماساژ نیازی به درگیری با مفاصل و عضلات نیست و به همین علت برای انجام آن نیازی به اعمال فشار بر روی ماهیچه ها نمی باشد. در این نوع ماساژ، ماساژور با استفاده از فشار دست و مالش و ضربات ملایم بر روی پوست بدن باعث می شود تا شما در کل بدن احساس آرامش کنید.

 

مزایای ماساژ ریلکسی

زدودن تنش و خستگی از بدن یکی از مهمترین مزایای این نوع ماساژ است. ماساژ ریلکسی به گونه ای است که در آن بر روی نقطه خاصی از بدن تمرکز صورت نمی گیرد بلکه کل بدن تحت تأثیر یک ماساژ ملایم قرار گرفته و تنش و خستگی از تمام بدن رفع می شود. ماساژ ریلکسی به گونه ای است که شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد و به قدری آرامش بخش است که حتی ممکن است در طول ماساژ به خواب عمیق بروید.

 

از دیگر مزایای ماساژ ریلکسی کاهش استرس و رسیدن به آرامش روحی و نشاط می باشد.

یکی دیگر از مزایای این نوع ماساژ، بهبود گردش خون و تحریک سیستم لنفاوی بدن می باشد. این امر به معنی زدودن سموم از بدن بوده و دارای نتایج مثبتی می باشد. ماساژ ریلکسی به درمان بی خوابی کمک کرده و کیفیت خواب شما را بالا می برد. باعث آرامش ذهنی شده و تعادل عاطفی را بهبود می بخشد.

 

بهبود سیستم ایمنی بدن نیز یکی از تأثیرات مثبت ماساژ ریلکسی می باشد و در نتیجه بدن شما در مقابل بیماری ها ایمن تر و قوی تر می شود.

این نوع ماساژ تقریبا راحت بوده و نیازی به مراجعه به سالن های لوکس و پرداخت هزینه های بالا نخواهید داشت. شما می توانید هر زمان که اراده کردید که نیاز به رفع احساس خستگی و تجدد اعصاب داشتید از یکی از افراد خانواده بخواهید که شما را ماساژ دهد.

 

انواع ماساژ ریلکسی

ماساژ های ریلکسی دارای انواع مختلفی می باشد که نوع آن بستگی به سلیقه شخصی افراد دارد. اما مهم ترین انواع این ماساژ ها، ماساژ سوئدی، تایلندی، آروماتراپی و ماساژ سنگ داغ می باشد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

 

۱٫ ماساژ سوئدی

در این نوع ماساژ، از ضربات و مالش های آرام و طولانی استفاده می شود و با این نوع ضربات شروع شده و با همین نوع ضربات نیز پایان می پذیرد. این نوع ماساژ یک ماساژ ریلکسی و درمانگر عالی است که در آن ماساژ دهنده نقاط مختلف بدن را با استفاده از انگشتان خود ماساژ داده و با درگیر کردن و به چالش کشیدن ماهیچه ها، تنش و خستگی را از بدن دور می کند.

 

این نوع ماساژ علاوه بر اینکه شما را به آرامش می رساند سبب افزایش سطح اکسیژن در خون، کاهش سموم عضلات، بهبود گردش خون، انعطاف پذیری بدن و کاهش تنش و استرس می شود.

 

۲٫ ماساژ تایلندی

این نوع ماساژ یکی از انواع ماساژ های معروف دنیا است. در این نوع ماساژ عضلات بدن کشیده شده و مفاصل باز و بسته می شوند. بدن شما از حالت خشکی در آمده و انرژی بدن افزایش می یابد و شما را به آرامش می رساند. این نوع ماساژ برای افرادی که ساعت های طولانی پشت میز می نشینند توصیه می شود.

 

۳٫ ماساژ آروماتراپی

در این نوع ماساژ، از رایحه ها و اسانس های معطر و آرامش بخش استفاده می شود. این نوع ماساژ به دلیل اینکه همراه با رایحه های معطر و آرامش بخش می باشد سبب آرامش بیشتر می شود و نسبت به ماساژ های معمولی دارای فواید بیشتری است.

این نوع ماساژ برای کسانی که دارای اختلالات گوارشی، علائم قبل از قاعدگی، درد پشت، سردرد و بی خوابی می باشند می تواند بسیار مؤثر باشد. فقط باید مطمئن شوید که به اسانس ها و رایحه های معطر حساسیت ندارید.

 

۴٫ ماساژ سنگ داغ

در این نوع ماساژ از سنگ های مسطح و داغ که از جنس بازالت بوده و حاوی مقادیر زیادی آهن است استفاده می شود. عضلات و ماهیچه های سفت بر اثر حرارت گرمای این سنگ ها نرم شده و به آرامش می رسند.

این نوع ماساژ مناسب افرادی است که اغلب احساس سرما می کنند و به اصطلاح سرمایی هستند.

 

همچنین به کسانی که دارای گرفتگی عضلات هستند ولی ماساژ های سبک را ترجیح می دهند توصیه می شود از این نوع ماساژ بهره بگیرند. ماساژ سنگ داغ به طور مؤثر و در زمان کوتاهی خستگی و تنش را از بدن شما دفع می کند.

 

ماساژ ریلکسی برای قسمت های مختلف بدن

برای شروع شما نیاز به یک محیط آرام و بدون سر و صدا خواهید داشت تا تأثیر ماساژ ریلکسی بیشتر باشد. برای این کار تلفن همراه خود را خاموش و یا بی صدا کنید و صدای تلویزیون و هر نوع وسیله الکترونیکی و … را قطع کنید. نور اتاق را به گونه ای که دلخواه شماست و حس آرامش بیشتری به شما می دهد تنظیم کنید. در صورت تمایل می توانید از انواع روغن های التیام دهنده استفاده کنید. از یکی از افراد خانواده بخواهید که با شما همکاری کند.

 

قسمت هایی از بدن که باید ماساژ داده شوند شامل شانه ها، سر، پاها، دست ها و صورت می باشد که در ادامه به ترتیب نحوه صحیح ماساژ دادن آنها را به شما آموزش می دهیم.

 

ماساژ ریلکسی شانه ها

هدف ماساژ ریلکسی رسیدن به آرامش روحی و رفع خستگی است

 

شانه ها قسمتی از بدن هستند که بیشترین احساس گرفتگی عضلات مربوط به این قسمت می باشد. ماساژ دادن این قسمت سبب کاهش استرس شده و ماهیچه ها را رها می سازد.

نحوه ماساژ: دست ها را روی شانه ها قرار دهید. انگشتان شست و پشت شانه و چهار انگشت دیگر باید در کنار ترقوه قرار بگیرد.

با تمام دست حرکات دایره ای ایجاد کنید. سعی کنید بیشتر با انگشت های شست در دو طرف استخوان پشت دایره هایی بکشید.

برای ایجاد فشار و احساس آرامش بیشتر، از هر دو دست برای یک طرف شانه ها استفاده کنید و حرکات دایره ای انجام دهید.

 

ماساژ ریلکسی سر

در انجام ماساژ ریلکسی از هردو دست خود برای ایجاد فشار بیشتر استفاده کنید

 

دست ها را در حالی که انگشت ها را باز کرده اید در کناره های سر قرار دهید و به آرامی بالا بیاورید (مانند زمانی که شامپو می زنید). وقتی که به تاج سر رسیدید با انگشتان دست ضربات ملایمی بزنید. سپس دست ها را به سمت پایین بکشید و قسمت های دیگر سر را ماساژ دهید. این حرکت را در کل سر اجرا کنید و در نهایت با سر انگشت ها حرکات مالشی انجام دهید.

 

ماساژ ریلکسی پاها

از مزایای ماساژ ریلکسی کاهش استرس و افزایش ارامش است

 

ماساژ پاها برای افرادی که ساعت های طولانی سر پا هستند مفید می باشد و سبب کاهش سردرد، بی خوابی و استرس نیز می شود.

کمی روغن مسکن کف دست خود بریزید. دست ها را به آرامی از کف پا و به تدریج روی کل پا حرکت دهید. این حرکت را با هر دست و حداقل پنج بار پی درپی انجام دهید. سپس پا را با هر دو دست محکم بگیرید و با انگشت شست تان در تمام قسمت های کف پا فشار ایجاد کنید.

ماساژ ریلکسی دست ها

ماساژ دست های برای کسانی که فعالیت زیادی با دست دارند مناسب است

 

ماساژ دست ها برای افرادی که با دست ها فعالیت زیادی انجام می دهند بسیار آرامش بخش و لذت بخش است.

کف دست شما باید روبروی کف دست دریافت کننده ماساژ باشد. مچ دست او را گرفته و با انگشت شست خود فشار های ملایمی از کف دست به سمت هر انگشت او وارد کنید.

دست را بچرخانید و انگشت کوچک را مالش دهید و کمی آن را بکشید. همین کار را برای انگشتان دیگر نیز تکرار کنید.

در نهایت مچ دست او را بین دو مچ خود قرار دهید و آن را از یک سو به سوی دیگر تکان دهید.

 

ماساژ ریلکسی صورت

ماساژ صورت در ماساژ ریلکسی باعث شاداب شدن پوست می شود

 

ماساژ صورت باعث بهبود جریان خون شده و پوست صورت را شاداب و جوان می کند.

دست ها را روی پیشانی قرار دهید و کناره های دست را چند بار به سمت کناره های صورت حرکت دهید.

با انگشت اشاره هر دو دست از بالای بینی به طرف پایین حرکت کنید و تمام انگشت ها را به صورت دورانی روی گونه ها و فک حرکت دهید.

 

انگشتان شست را پشت لب ها قرار دهید و چند بار به آرامی به سمت پایین لب حرکت دهید. زیر لب ها را نیز به همین صورت ماساژ دهید.

برای ماساژ شقیقه ها نیز با انگشت وسط و اشاره روی شقیقه ها دایره هایی بکشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *