برخی ایرادات باستان شناسان بر اریک فون دانیکن

دانیکن مدعی است تعدادی تصاویرکه در مقبره ی اوزیریس در ابیداس وجود دارد به وسایل فوق پیشرفته مصر باستان اشاره میکند . این وسایل شامل هلیکوپتر ، زیردریایی ،جت پیشرفته و هاورکرافت یا یک بشقاب پرنده میباشد! مصریان باستان نیز بنا به تحلیل آقای دانیکن این دانش پیشرفته را از موجودات فرازمینی آموخته اند! در ظاهر ماجرا نیز همه چیز درست است ، ولی حقیقت این لوح مصری چیست؟

تصویر وسایل پیشرفته معبد اوزایرس

قابل توجه شما که باستان شناسان معروف دنیا و آنهایی که سالها وقت خودشان را در سایت های باستان شناسی گذرانده اند ومانند آقای دانیکن با ساعاتی گشت در معابد مصر به این کشفیات دست نیافته اند این لوح را اینچنین تعریف کرده اند:
این لوح بخشی از زندگی نامه ی رامسس دوم است که به عنوان “یکی از دو بانویی که نه کشور را فتح نمود” ترجمه شده است . این هیروگلیف بر اثر فرسایش سطح سنگ و فرآیند شکسته شدن بخش هایی از لوح به این شکل در آمده است . این یکی از نمونه هایی است که در سایر بخش های معبد نیز وجود دارد ویکی از سطح هایی است که چند بار در دوره های مختلف تصحیح شده است. اصلاح کتیبه های مصری در طول تاریخ رایج بوده است و مرمت و دوباره نویسی صفحه ابیداس نیز حداقل دوبار صورت گرفته است و همه ی این عوامل با یکدیگر چنین شکل عجیبی را به وجود آورده است.

اصلاحات انجام شده بر کنده کاری در طی دوران های مختلف به اعتقاد باستان شناسان

اگر مصریان قدیم نیز دارای وسایل ترددی پیشرفته مانند جت یا زیردریایی بوده اند انتظار میرود یک نفر برخی از این مستندات را در یک نسخه تاریخی پیدا کند. این ماشین آلات نیازمند تدارکات زیادی ازقبیل سوخت وحتی تعداد زیادی کارخانه برای ساخت آنها میباشند که البته اثر کوچکی از چنین جاهایی در سرتاسر مصر وجود ندارد! حتی نوشته های مصری از روی مبالغه نیز هیچ حرفی از چنین وسایلی نزده اند.

البته سایت های طرفدار فرضیه فضانوردان باستانی برای جذاب تر شدن ماجرا با استفاده از نرم افزار های گرافیکی به جذاب تر شدن تصویر نیز کمک کرده اند. استدلال هایی که هیچ حقیقتی در آنها وجود ندارد .

دانیکن در کتاب ارابه خدایان به ستون های آهنی دهلی اشاره میکند و مدعی است که انها هرگز زنگ نمیزنند و میگوید فضایی ها این آهن فوق العاده خالص را به ما داده اند . اما با کمی جستجو در اینترنت متوجه میشوید که این آهن یک آهن معمولی بوده و زنگ نیز میزند وطریقه ساخت آن نیز کاملا معمول بوده و چیز عجیبی در کار نبوده است .یا دیدگاهی که راجع به نقشه ی پیری ریز در اذهان بوجود آورد نیز کاملا غلط است . دیدگاهی که نشان از این میداد که این نقشه ها باید حتما از فضا گرفته شده باشند واین تنها دلیل درست بودن این نقشه ها است .اما این نقشه در سال ۱۵۱۳ میلادی توسط پیری ریز که یک دریاسالار عثمانی بود ترسیم شد و مشخصا از روی ده منبع عربی ، چهار نقشه هندی با واسطه ی پرتغالی و یک نقشه از کریستف کلمب ترسیم شده است.

فن دانیکن بارها هوش وپشتکار نیاکان ما را دست کم گرفته و فرضیاتی عجیب دربارهُ گذشته مطرح کرده است. پیشتر اشاره کردم که دلیل اول او برای انکار تواناییهای مردمان پیش از تاریخ ، نادانی اوست. دلیل دوم برای این امر اروپایی مداری اوست.اگر کتاب ارابه ی خدایان و سایر کتاب های وی را بخوانید به این امر پی می برید. فن دانیکن هر گاه که به آثار باستانی آفریقا, آسیا , آمریکای شمالی و امریکای جنوبی می پردازد, بلافاصله آماده است که فرضیات عجیب خود را مطرح کند, اما به آثار باستانی اروپا که می رسد سکوت اختیار می کند.من به این نکته چنان شک کردم که کتاب ارابهُ خدایان را بررسی و آمار آثاری را گردآوردم که به نظر فن دانیکن پیشرفته تر یا خارق العاده تر از آنند که ساختهُ دست انسان باشند. من توجه شدم که مثالهای فن دانیکن در کدام قارهُ جهان اند. نتیجه بررسی مرا در جدول ذیل می بینید.

بیشتر مثالهای فن دانیکن در مناطقی بجز اروپا قرار دارند. او چنان مبهوت آثار آفریقا, آسیا, آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است که فکر می کند مردمان سیاه , قهوه ای, زرد و سرخ فقط به کمک موجودات فضایی بود که می توانستند به آثاری دست بیابند که باستان شناسان در این قاره ها یافته اند. باید پرسید که چرا فن دانیکن ادعا نمی کند که موجودات فضایی مینوییهای باستانی را آموختند که معبد عظیم کنوسوس را بسازند, یا یونانیان پارتنونرا برپا کنند, یا رومیان کولوزیوم را بنا کنند.این یادمانها نیز از نظر عظمت دست کمی از آثاری که فن دانیکن یاد می کند ندارند, معبد کنوسوس بیش از ۳۵۰۰سال, پارتنون حدود۲۵۰۰سال و کولوزیوم حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد حتی در موارد استن هنج در انگلستان نیز فن دانیکن خاموش است و گذرا به آنها اشاره ای دارد (البته فن دانیکن در کتاب راهی به سوی خدایان به استن هنج هم می پردازد.

موفقیت چشمگیر فن دانیکن در همین نکته نهفته است. ارابهُ خدایان با فروشی بیش از هفت میلیون نسخه از جمله پرفروشترین کتابهاست.ما باید از خود بپرسیم که کتابی چنین احمقانه چرا به فروشی چنین بالاست یافته است.در پاسخ به این معما باید اشاره کرد که بسیاری از مردم با اهرم مصر, ویرانه های مکزیک, و تمدن باستانی چنین آشنایی سطحی دارند. شاید برای بسیاری از مردم این پرسش مطرح باشد که چگونه نیاکان مردمی که عقب افتاده و حتی از نظر ذهنی پایینتراز خود تلقی می کنند, موفق شده اند که در گذشته های دور به دستاوردهایی چنینن عظیم دست بیابند. مصر امروزه جزء کشورهای روبه توسعه است. بومیان مکزیک فقیر و بی سوادند, و چینیها رفته رفته خود را به فن آوری جهان امروز می رسانند. نیاکان این مردم چگونه می توانستند آنقدر پیشرفته باشند که هرم بسازند و نگارش, کشاورزی, ریاضیات و ستاره شناسی را ابداع کنند؟

در این هنگام فون دانیکن با جوابی ساده از راه می رسد: این مردم خود به این دستاوردها نائل نشده اند, بلکه موجودات فضایی از سیارات دیگر به آنها کمک کرده اند . اگر نظر من در این زمینه صائب باشد باید به حال فن دانیکن و هوادارانش تأسف خورد. پیش از تاریخ دورانی بس جالب است. تمامی مردم باید به گذشتهُ خود افتخار کنند و هیچ کس نباید برای توضیح گذشته ها به موجودات فضایی مراجعه کند.فن دانیکن کتاب زیاد فروخته است. نوشته های او به صورت فیلم و برنامه های تلویزیونی در آمده است.

او از سخنرانان پر هوادار در مجامع یوفو است و چندی پیش در گردهم آیی پنجاهمین سال سقوط فرضی یک سفینهُ فضایی در رازول در نیومکزیکو سخنرانی افتتاحی را ارائه کرد. در سال ۱۹۹۶, فن دانیکن نخستین کتاب انگلیسی خود را چاپ کرد (چشمان ابوالهول). پس از آن چند کتاب دیگر هم از او به چاپ رسید, از جمله باز گشت خدایان(۱۹۹۷).ادیسه خدایان (۲۰۰۰ ) و خدایان از راه می رسند(۱۹۹۸)که در واقع چیزی نیستند بیش از تکرار همان عقاید احمقانه. او همچنین به کمک یکی از شبکه های خصوصی برنامه ای برای تلویزیون تهیه کرد و در آن به فرضیهُ فضانوردان باستانی پرداخت (۱۹۹۷).جدیدا نیز برنامه ای در یکی از شبکه های ماهواره ای در حال پهش است که یکی از کارشناسان این برنامه همین آقای دانیکن است . مطالبی در این فیلم مستند برای مردم پخش میشود که ریشه های آنها دروغی بیش از سوی این کارشناسان نیست . دوستان عزیز هر مضخرفاتی که به عنوان علم در این جور مستند ها مشاهده میکنید را به دیده ی حقیقت نگاه نکنید .تردیدی نیست که نوشته های فون دانیکن پر هوادار بوده و بر افکار میلیونها نفر تأثیر گذاشته است. اما پر فروش ترین کتابهای او یا هوادار بودن ادعاهای او محلی از اعراب ندارد, در علم دموکراسی جایی ندارد, دانش بر روش و داده ها ی علمی استوار است, نه برتعداد هوادارانش.

 

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. ادیسه گفت:

  واقعافکرمیکنی اون تصاویر(هیلی کوپتروزیردریایی وبمب اتمو..)براثرفرسایش وبازسازی به اون شکل دراومدن؟؟یعنی قبول کردن حقیقت این قدسخته…

 2. Babak Rr گفت:

  سلام و درود ب همه دوستان..ازین نظر که أقای دنیکن چنددهسال زحمت پژوهش و تحقیق پیرامون فرضیه خود را بجان خریده جای تقدیر دارد.و ما راحت از بیرون گود داد میزنیم لنگش کن…از دیده انصاف اگر بنگریم صددرصد همه نظریات ایشان درست و علمی نیست و جای نقد و بحث دارد..اما این هم دلیل نمیشود که از نظریات درست و پیشروانه دیگر او چشمپوشی کنیم..دوستان گرامی برای روشنتر شدن ذهنتان درباره این موضوع حتما کتاب «تمدنهای ناشناخته پیش از نوح» و«اسرارآتلانتیس یا گنج ابولهول» هردو نوشته اندروتوماس و کتابهای چارلزبزلیتز را مطالعه نمایید و ببینید که هنوز هم بر عقاید خود پابرجایید یا نه…سپاس از توجهتان.بدرود .

 3. ص گفت:

  لطفا شما که این همه دارید توهین میکیند یه کم عاقلانه تر کتاب های دانیکن را بخونید خودتون هم غرق در تخیلات نشید

 4. کوکب گفت:

  احمق تویی الدنگ … گوساله

 5. Arash گفت:

  تو که واسه بازدید سایتت تبلیغ عکس لختی بازیگرارو میکنی لطفا مطالبتم در همون زمینه بزار که تخصصته،
  بیماری مثل تو رو چه به نقد آثار دانشمندان بزرگ
  حیف وقت و نتی که واسه دیدن این پیج تلف شد.

 6. kosnagoo گفت:

  فقط یه کلام باید به این احمقی که اینارو نوشته گفت. کس نگو زن.
  قرن بیست و یکیم عمو نه ۱۴۰۰ سال پیش هر جفنگی بگی ملت باور کنن.
  تو برو با کتاب آسمانیت حال کن.

 7. زئوس گفت:

  باعرض درود فراوان
  حالا من چند،تا سوال میپرسم اونایکه بلدن فقط نقد کنند جواب بدن
  ایا تاحالا هیچ کشوری باوجود این همه فیلم و عکس هایی که در دنیا توسط مردم دیده و پخش شده وجود سفینه فضایی رو تعیید کردن یا حاظر شدن بیان کنن و به مردم نشانش بدن؟؟؟

  چرا یاد گرفتیم برای هر چیزی یه دلیل خود خواهانه بیان کنیم در صورتیکه عجایب دنیا روز بروزم داره بیشتر میشه؟؟

  تا حالا کسی درمورد اتلانتیس و کشفیاته درون اون سرزمین غرق شده مطالعه کرده تا ببینه چیها دراوردن؟؟

  و اینکه چطور در داستانها وافسانه های ۲۰۰۰الی۳۰۰۰ساله یونانی حرف از غولهای پرنده فلزی شده ؟؟؟

  وسوال اصلی اینجاست
  اگه بشر به این همه پیشرفت دست پیدا کرده بود چرا هیچ اثارو نشانه ای ازش در طبیعت و سرزمینها وجود نداره ولی تصاویر و افسانه هاشون هست؟؟؟

  اگر میخواهید بگید که بشر در طول زندگی به اوج تکامل تکنو لوژی رسیده بعد باعث تنقراض خودش و پیشرفتهاش شده با این حساب خیلی از مساعل دینی رو زیر سوال میبرید اگر که نه
  پس چه توجیح منطقی برای این همه تصاویر و نقاشی های کشف شده دارید
  خواهشن نگید شاید این تصاویر مربوط به مراسم های مذهبی یا منبع های اب زیر زمینی و یا غیره…. بوده
  شاید واقعا این تصاویر گویای همون مطالبی بوده که نویسندش بعد تحقیقاتش تونسته کشف کنه؟؟؟

  خواهش داستان کشف کانگورو نباشید ماها دیگه اینقدرم بیسواد و بی اطلاعات نیستیم که هرچیزی رو میگید قبول کنیم

  با توجه به اینکه هرروزه یه اسراری در یه گوشه دنیا فاش میشه که میفهمیم این همه سال یا اشتباه حالیمون شده یا دروغ گفتن

 8. موریس گفت:

  اولا که احمق شمایین نه ایشان که چنگ زدین به کتاب های مثلا الهی و از اسمان امده . هنوز هم فکر و اندیشه تون اینه که خدا ادمو از بهشت انداخت پایین و ازین مزخرفات . فکراتونو اصلاح کنین و به چیز هایی واقعی تر که در فیزیک و ماده میگنجه فکر کنین.

  • AHOORA گفت:

   دانیکن نظر خودش رو میگه و چند احتمال رو در نظر میگیره،، ایشان زندانی هم شده، در کل به نظر من هر انسانی که به دنبال جواب برای سوالی که ذهنش رو مشغول و درگیر کرده،بگرده،تحقیق و تفحص کنه، زحمت بکشه و رنج ببینه برای فهمیدن جواب قابل احترام خواهد بود، آقای دانیکن واقعاً قابل احترام هستند چه نظر ایشان رو قبول داشته باشیم چه نداشته باشیم، مثل نظریه تکامل داروین ویا نظریه فرگشت، و به نظر من نباید به اعتقاد کسی توهین کرد،حتی خدای مسلمان ها درکتاب قرآن سوره بقره تاکید میکنند که به خدای کسی توهین نکنید مبادا از روی نادانی به خدای شما توهین بشه و در جایی میفرماید در دین هیچ اجباری نیست، پس دوست عزیز من به اعتقاد شما توهین نمیکتم و شما هم طبق دستور کتاب اسمانیت حق نداری به بی خدایی یا چند خدایی من توهین کنید،همین که انسانیت را رعایت کنیم کافی خواهد بود

 9. گابریل گفت:

  اخه شما بی سوادا دانیکن رو نقد میکنین !!! قطعا در گذشته اتفاقات عجیبی افتاده و این قضیه حتمیست و هیچ شکی نیست

 10. Majid گفت:

  مطلب شما سراسر توهین و افترا است.و ربطی به کار دانیکن ندارد.من کتابهای دانیکن را مطالعه کرده ام بار علمی پایینی دارند و بدون تخصص علم تاریخ _ زمین شناسی یا زبان شانسی نوشته شده اند. ولی شما با کمال وقاحت توهین میکنید.چون کتاب های زکریا سچین را مطالعه نکرده اید و یا جرات نقد آنها را ندارید.در ضمن کارشناسان برنامه Ancient alien همه بی سواد و بدون علم نیستند و بسیاری دانشمند تشریف دارند و گفته هایشان مزخرفات نیست.

 11. ناشناس گفت:

  حالا چرا انقد توهین میکنی به این بابا؟؟؟
  همچین بیراهم نمیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *