برنامه‌ی‌ خصوصی سفر به ماه، برای بازدید مجدد از محل فرود آپولو ۱۷

یک مأموریت فضایی خصوصی قصد دارد مجدداً از همان محلی که فضانوردان برای آخرین بار درکره‌ی ماه فرود آمده بودند بازدید نماید. گروهی از دانشمندان آلمانی معروف به PTScientists می‌گویند که دو ماه‌نورد که با کمک شرکت خودروسازی آئودی طراحی شده‌اند در نزدیکی محل فرود آپولو ۱۷ فرود خواهند آمد  و «باگی» – ماهنوردِ ناسا – که از آخرین مأموریتش در سال ۱۹۷۲ در آنجا بجا مانده را بررسی خواهند کرد.
کارن بکر، هدایت‌گر این ماه‌نورد می‌گوید: «سوال اینجاست که آیا ماه‌نورد ناسا، در این سال‌ها بوسیله‌ی خورده شهاب‌سنگ‌ها تکه‌تکه شده یا هنوز مثل همان روز اول در ماه باقی مانده است؟ این مکان از نظرعلمی برای ما بسیار جالب است.»
گروه PTScientists در جایزه ی Google Lunar XPrize  شرکت کرده است، این جایزه برای مسابقه‌ی رساندنِ اولین ماه‌نورد با بودجه‌ی خصوصی بر روی ماه اعطا می‌گردد. در حال حاضر ۱۶ تیم در مسابقه شرکت کرده‌اند که بعضی از آنها از جمله PTScientists قصد دارند تا ماه‌نوردهای خود را قبل از تاریخ اتمام رقابت یعنی تا اواخر سال ۲۰۱۷ روی سطح ماه فرود بیاورند. به گفته‌ی بِکِر، گروهش از طریق صنایع پروازهای هوایی قصد پرواز به ماه را دارد و امیدوار است دو ماه‌نوردش تا اواخر سال ۲۰۱۷ یا اوایل سال ۲۰۱۸ از طریق موشک SpaceXFalcon9 به سمت ماه پرتاب شوند.
مطالعه‌ی وضعیت فعلی ماه باید اطلاعات بیشتری درباره‌ی تأثیر قرارگیری طولانی‌مدت در معرض شرایط خشنِ ماه به ما بدهد. دستورالعمل‌های ناسا نشان می‌دهد که مأموریت‌های جدید به ماه باید حداقل ۲ کیلومتر دورتر از هر تکه‌ای از میراث آپولو فرود آمده و ماه‌نوردها نیز حداکثر تا ۲۰۰ متری به آن نزدیک شوند. بکر می گوید که در فاصله‌ی ۳ تا ۴ کیلومتری فرود خواهند آمد و تا ۲۰۰ متری پیش می‌روند تا باگیِ ماهنورد را از دور بررسی نمایند.
ماه‌نوردها دوربینی دارند که مجهز به سه لنز است و به آنها اجازه می‌دهد تا زوم کرده و از باگی در طول‌موج‌های مختلف عکس‌برداری کنند. بکر می‌گوید که این گروه همچنین قصد دارد اندازه‌گیری‌های جاذبه که فضانوردانِ آپولو ۱۷ انجام دادند را مجدداً تکرار کند. به گفته‌ی او: «بعضی از داده‌ها کمی مشکوک هستند و هیچ‌کس نمی‌داند که آیا اشتباهی در خوانش داده‌ها رخ داده یا واقعاً داده‌های صحیحی هستند؟». تأییدِ خوانش‌ها می‌تواند حضور تونل با دهانه‌ی گدازه در زیر سطح ماه را نشان دهد.
دیگر آزمایشاتِ برنامه‌ریزی شده عبارت‌اند از، شلیک لیزر به خاک ماه و تلفیق آن با آزمایش تکنولوژی چاپ سه بعدی روی ماه و همچنین تلاش برای رویاندن یک گیاه در یک ظرفِ متصل به ماه‌نورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *