بهترین سن برای ترک سیگار چه سنی است؟

سیگار

یک مطالعه‌ی گسترده در آمریکا نشان داده است که سیگاری‌هایی که قبل از سن ۳۵ سالگی سیگار را ترک کرده‌اند، دارای نرخ مرگ و میر مشابه کسانی هستند که اصلاً سیگار نکشیده‌اند.

کسانی که بعد از سن ۳۵ سالگی سیگار را ترک کرده‌اند نیز به سلامتی خود کمک کرده‌اند، ولی نرخ مرگ و میر در آن‌ها بیش از کسانی است که قبل از ۳۵ سالگی سیگار کشیدن را ترک کرده‌اند.

به عنوان مثال، کسانی که بین ۳۵ تا ۴۴ سالگی سیگار را ترک کرده‌اند، ۲۱ درصد بیشتر از کسانی که اصلاً سیگاری نبوده‌اند دچار مرگ و میر به هر علتی شده‌اند و کسانی که بین ۴۵ تا ۵۴ سالگی سیگار را ترک کرده‌اند، ۴۷ درصد بیشتر از کسانی که سیگاری نبوده‌اند دچار مرگ و میر به هر علتی شده‌اند.

محققین می‌گویند که نژاد، جنسیت و گروه‌های قومی مختلف در زمینه اثر سیگار کشیدن بر مرگ و میر موثر نبوده‌اند و در همه‌ی گروه‌ها سیگار کشیدن باعث شده نرخ مرگ و میر تا دو برابر افزایش پیدا کند.

این مطالعه در واقع سومین مطالعه‌ی بزرگی است که نشان می‌دهد ترک سیگار در ۳۵ سالگی برای کسانی که در جوانی سیگاری شده‌اند، بهترین بازدهی را دارد. از قدیم همه می‌دانستند که هر چه زودتر سیگار ترک شود مزایای بیشتری دارد، ولی با انجام این مطالعات اکنون به‌صورت دقیق می‌توان دریافت که ترک سیگار در سنین پایین مزایای بسیار زیادی دارد.

در این مطالعه از روش پرسشنامه برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شده است. در کنار آن از بانک داده‌های مربوط به مرگ و میر آمریکایی‌ها نیز استفاده شده است. در مجموع برای انجام این مطالعه داده‌های مربوط به ۵۵۰ هزار نفر که پرسشنامه مربوطه را بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۸ تکمیل کرده بودند، مورد استفاده قرار گرفته است. این افراد بین ۲۵ تا ۸۴ سال سن داشته‌اند.

در این مطالعه کسانی که کمتر از ۱۰۰ نخ سیگار در زندگی خود کشیده‌اند به عنوان افراد غیرسیگاری در نظر گرفته شده‌اند. بر اساس داده‌های مرکز آمار آمریکا، تا سال ۲۰۱۹ حدود ۷۵۰۰۰ نفر از افراد تحت مطالعه فوت شده‌اند. در مقایسه با افراد غیرسیگاری، افرادی که در حال حاضر نیز سیگار کشیده‌اند، بیشترین آمار مرگ و میر را شامل می‌شوند.

این مطالعه در پایان پیشنهاد کرده است که ترک سیگار در هر سنی می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد و هیچ وقت برای این کار دیر نیست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *