بهترین قسمت گوشت برای خورشت

گوشت

 

بهترین گوشت خورشتی کدام قسمت است؟

یکی از دوست داشتنی ترین غذاهای ایرانی، خورشت می باشد. خورشت ها در ایران در هر منطقه و شهری به نوع ویژه آن شهر و منطقه پخته می شوند اما بیشتر آن ها به گوشت نیاز دارند و شما باید بدانید برای درست کردن هر خورشت از چه گوشتی باید استفاده کنید. گوشت گوسفندی برای خورشت یکی از مناسب ترین گوشت های قرمز می باشد.

در غذاهای سنتی می توان به یک فهرست طولانی از اسم های خورشت های گوناگون رسید. مانند خورشت اسفناج، بادمجان، قیمه، بامیه، قورمه سبزی، فسنجان و غیره که هر کدام دستور پخت و مزه مخصوص خود را دارد.

 

خورشت به غذای آبداری می گویند که از ترکیب آب با مواد گوناگون که می تواند از حبوبات و سبزیجات و گوشت باشد تشکیل شده است که همه با آب پخته می شود. کلمه خورشت ریشه در ایران کهن دارد. در ایران قدیم به هر چیزی که همراه نان خورده می شد خورشت می گفتند.

 

خورشت می تواند شامل سبزیجات گوناگون از جمله هویج ، سیب زمینی ، پیاز ، لوبیا ، فلفل ، قارچ و گوجه فرنگی باشد. این غذا اغلب با دمای پایین پخته می شود. خوردن آن در زمان های قدیم نیز شایع بوده است حتی طرز تهیه خورشت گوسفند و ماهی در کتاب آشپزی رومی باستان وجود دارد.

 

بهترین قسمت گوشت برای خورشت ها

گوشت ران

گوشت ران سفت، بی چربی و تقریبا خشک می باشد و یکی از بهترین قسمت ها برای تهیه خورشت هایی مثل خورش قورمه سبزی، خورشت بادمجان و خورشت قیمه است. گوشت ران گوسفندی به علت اینکه آب نمی شود برای خورشت خیلی مناسب می باشد ولی چنانچه از گوشت ران بره استفاده کنید، خیلی زود این قسمت آب می شود و مناسب استفاده در خورشت نیست.

 

گوشت سردست

گوشت سردست گوسفندی تشکیل شده از یک سوم گردن، دست و دنده ها. گوشت سردست گوسفندی هم یک انتخاب خیلی خوب برای استفاده در خورشت می باشد.

 

ماهیچه

در پخت خورشت ‌هایی مثل خورشت بامیه، کرفس، به و آلو، استفاده از ماهیچه توصیه می ‌شود. ماهیچه گوشت لخم بدون چربی عضلات است، لعاب دار، و دیرپز است و باید در آب پخته شود و برای تهیه خورشت خیلی مناسب است.

 

قسمت کتف

برای تهیه انواع خورشت می توانید از قسمت کتف گوسفند که مناسب تر از دیگر قسمت ها است و شامل نیمه ی پایینی تنه ی گوسفند می باشد، استفاده کنید.

 

گوشت سرسینه

گوشت سر سینه که اغلب شامل دنده و استخوان است، برای انواع خورشت خیلی مناسب است و مزه خوبی را به غذا می بخشد. این قسمت از گوسفند از زیر شکم بریده و جدا می شود و مربوط به قسمت جلویی قفسه سینه می باشد.

 

نکات مهم درباره گوشت خورشتی

– برخی از افراد گوشت تیکه شده دوست ندارند، این اشخاص می توانند گوشت گوساله یا گوسفندی را چرخ کرده و از آن در تهیه خورشت استفاده کنند.

 

– راسته، پشت کمر، یا فیله گوسفند یا گوساله بیشتر برای کباب کردن استفاده می شوند و برای تهیه خورشت مناسب نیستند. به طور مثال چنانچه برای تهیه خورش از راسته استفاده کنید، زود له می شود.

 

– گوشت گوساله برای استفاده در خورش مناسب تر و مزه بهتری دارد.

 

– گوشت خورشتی گوساله از طبع سرد و گوشت گوسفند از طبع گرم برخوردار است، برای تهیه خورشت بهتر است گوشت گوسفندی و گوشت گوساله را مخلوط کنیم، با این ترکیب مزه غذا را بهتر می کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *