تجارت جهانی بچه فیل‌ برای نگهداری در باغ وحش ممنوع شد

ممنوعیت تقریبا کامل به دام انداختن بچه فیل های آفریقایی در حیات وحش و فروش آن به باغ وحش های جهان در نشستی در ژنو تصویب شده است.

اعضای کنوانسیون مربوط به تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (سایتس) پس از چند روز بحث تصمیم به تشدید مقررات گرفتند.

اتحادیه اروپا هم در اواخر روز تصمیم به حمایت از این طرح گرفت و مقررات تازه در نهایت با ۸۷ رای در مقابل ۲۹ رای تصویب شد.

زیمبابوه، صادر کننده اصلی بچه فیل، و همچنین آمریکا به این طرح رای منفی دادند.

زیمبابوه و بوتسوانا که نسبت به سایر کشورهای آفریقا میزبان جمعیت های سالم تر فیل ها هستند اجازه یافته اند فیل ها را به مقاصد “مناسب و قابل قبول” صادر کنند.

“انجمن بین المللی رفتار مهرآمیز” می گوید زیمبابوه بعد از سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۰۰ بچه فیل را گرفته و به باغ وحش هایی در چین صادر کرده است.

تصمیم روز سه شنبه محدودیت بر تجارت فیل را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

براساس مقررات تازه، به غیر از زیمبابوه و بوتسوانا، فیل ها را فقط در شرایط استثنایی می توان در طبیعت به دام انداخت و “در بند” کرد که آن هم باید با تایید اعضای کمیته سایتس باشد.

کمیته سایتس این ممنوعیت را هفته پیش تصویب کرده بود اما تصویب نهایی آن توسط اعضا در پایان این کنفرانس دو هفته ای به هیچ وجه قطعی نبود.

زیمبابوه شدیدا علیه این تصمیم تلاش کرده بود و اتحادیه اروپا هم ابتدا به دلیل نگرانی ها بر سر گونه گونی ژنتیکی در باغ های وحش اطراف جهان با آن مخالف بود.

ویل تراورس رئیس “بنیاد آزاد زاده شده” گفت: “معنی اش این نیست دیگر هیچ فیلی در حیات وحش اسیر و در مراکزی در خارج در بند نخواهد شد. اما مقررات آنقدر شدید خواهد بود که انتقال جمعی فیل ها به باغ وحش ها در شرق دور دیگر اتفاق نخواهد افتاد.”

انجمن بین المللی رفتار مهرآمیز گفت که یک “پیروزی مهم را جشن می گیرد.”

آدری دلسینک مدیر حیات وحش آفریقای این گروه گفت: “علیرغم زبان مصالحه جویانه ای که اتحادیه اروپا معرفی کرد، نفس راحتی از تصویب طرح کشیدیم.”

او گفت که جدا کردن این حیوانات کاملا اجتماعی از اعضای خانواده شان تجربه “واقعا تکان دهنده ای” برای آنهاست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *