تد کزینسکی

تد کزینسکی یکی از مشهورترین بمب‌گذاران زنجیره‌ای تاریخ آمریکا

تئودور جان کزینسکی (Theodore John Kaczynski)، زاده ۱۹۴۲، که یونابامبر (Unabomber) نیز خوانده می‌شود، ریاضیدان، آنارشیست و قاتل زنجیره‌ای آمریکایی است. او به خاطر نقدهای اجتماعی گسترده‌اش که با صنعت‌گرایی، فناوری مدرن و چپگرایان سیاسی مخالفت می‌کند شناخته می‌شود. او از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۵ درگیر بمبگذاری در سرتاسر آمریکا علیه افراد مرتبط با فناوری مدرن بود، و بمب‌های متعددی را جاسازی یا پست کرد که نهایتاً منجر به کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۲۳ نفر دیگر شد.

 تد کزینسکی

تد کزینسکی

او در اورگرین پارک، ایلینوی زاده شد و به عنوان کودکی نابغه بزرگ شد. آی‌کیو او ۱۶۷ بود و چند سال را در مدرسه به صورت جهشی خواند. او از سنین پایین در مدارج دانشگاهی پیشرفت کرد. در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه هاروارد شد و از آنجا لیسانس گرفت. در هاروارد منطق‌دان معروف، «ویلارد کواین» به او درس داد و او با نمره ۹۸٫۹٪ بالاترین نمره را در کلاس «کواین» به دست آورد. او نهایتاً در ۲۱ سالگی PhD ریاضی را از دانشگاه میشیگان گرفت. در سال ۱۹۶۱ دانشجوی کارشناسی ارشد بود و در ۱۹۶۷ استادیار دانشگاه کالیفرنیا، برکلی شد و دو سال بعد استعفا داد. در ۱۹۷۱ به کلبه‌ای دوردست بدون برق و آب در لینکن، مونتانا نقل مکان کرد و در انزوا در حالی که مهارت‌های بقا را تمرین می‌کرد زندگی کرد تا بتواند خودکفا شود.
پس از دستگیر شدن، کزینسکی تلاش ناموفقی را برای اخراج وکلای منصوب شده توسط دادگاه صورت داد، زیرا آنان می‌خواستند دیوانگی وی را ثابت کنند تا از مجازات مرگ بگریزد، اما او خود را دیوانه نمی‌دانست. پس از این که معلوم شد طولانی شدن دادگاه به او فرصتی برای پوشش خبری ملی می‌دهد، در معامله‌ای به حبس ابد بدون امکان عفو محکوم شد و هم‌اکنون دوره زندان خود را می‌گذراند و همچنان در عرصه نوشتن فعال است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *