تغییرات آب‌ و هوایی رشد بال پرندگان را افزایش داده است

آوازخوانی توسط پرندگان

 

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که تغییرات آب‌ و هوا نه تنها روی انقراض حیوانات کره زمین تاثیر گذاشته است، بلکه حتی وضعیت آناتومی بدن آنها را نیز تغییر داده است که البته این تغییر به دلیل سازگاری بیشتر حیوانات با وضعیت کنونی محیط زیست است.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رشد بال پرندگان در غرب استرالیا افزایش یافته است. به گفته دانشمندان این مساله می‌تواند واکنشی به تغییرات آب و هوایی باشد.
این موضوع به ویژه در میان طوطی‌ها بیش از دیگر پرندگان شایع است و طول بال این پرندگان در مقابل با اندازه آن در دهه هفتاد میلادی پنج میلی‌متر افزایش یافته است.
دیلن کورزینسکی، استاد دانشگاه نوتردام، با اعلام این خبر می‌گوید: «احتمالا با تغییرات آب و هوایی و افزایش دمای هوا، افزایش بال پرندگان به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند با محیط زیست‌سازگاری بیشتری داشته باشند و از خود محافظت کنند».
در این مطالعه، پرندگان امروزی همچنین با پرندگان نمونه قدیمی‌تر یعنی سال ۱۹۰۴ میلادی مقایسه شده‌اند و این مقایسه نشان داد که بزرگ‌ترین تغییرات در پرندگان طی چهل سال اخیر روی داده است.

بیشتر مطالعات بر اساس نمونه روی پرنده‌هایی انجام شده است که در موزه غرب استرالیا وجود دارند؛ جایی که حدود ۵۰ هزار نمونه از گونه‌های مختلف ذخیره شده است.
رون جوهانسون، از موزه غرب استرالیا، در این باره می‌گوید: «ما بسیاری از نمونه‌های موجود در این موزه را مورد مطالعه قرار دادیم. به ویژه نمونه‌هایی که از گونه شاه طوطی داشتیم.»
به گفته پژوهشگران، این تغییرات متناسب با یک قاعده بیولوژیکی با نام «قاعده آلن» است. بر اساس این قانون، در آب و هوای گرم‌تر، بخش‌هایی مانند بال برای کمک به دفع حرارت بزرگ‌تر می‌شود و دست و پا و دیگر زوائد بدن پرندگان در آب و هوای سرد کوتاه‌تر از اندام پرندگان در آب و هوای گرم است.
پروفسور کورزینسکی می‌گوید بنابر این تحقیقات، حتی کمترین تغییر درجه حرارت در کره زمین می‌تواند تغییرات بزرگ و عمیقی را در پرندگان به وجود آورد. مرحله بعدی در این پژوهش‌ها، مطالعه تغییرات احتمالی در رنگ پرندگان با توجه به تغییرات آب و هوایی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *