تنظیم دمای بدن با دستبند حرارتی الکتریکی

dastband-hararati2

Wristify اولین دستبند حرارتی – الکتریکی است که دمای بدن افراد را تغییر می‌دهد. این دستبند که توسط چهار دانشجوی مهندسی دانشگاه ام آی تی آمریکا ساخته شده است، با استفاده از قوانین فیزیک با قرار گرفتن بر روی یک قسمت از پوست بدن باعث گرم و سرد شدن کل بدن می‌شود.

 گروه طراح این دستبند امیدوارند با اختراع این دستبند بتوانند از میزان انرژی مصرفی برای گرم و سرد کردن کل ساختمان بکاهند و به این ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

dastband-hararati

در حال حاضر این دستبند مراحل اولیه تولید را طی می‌کند. از لحاظ ظاهری Wristify شبیه ساعت مچی است، با این تفاوت که این دستبند دارای مخزنی حرارتی از جنس آلیاژ مس است.

این دستبند به یک سیستم خودکار متصل است که به طور اتوماتیک مدت زمان و شدت پالس‌های گرمایی دریافتی مخزن حرارتی را تنظیم می‌کند. این پالس‌ها با استفاده از گرماسنجی که جهت اندازه‌گیری دمای محیط و بدن همراه دستگاه است، سنجیده می‌شوند. نمونه اولیه این دستبند به لطف یک باتری پلیمر لیتیومی می‌تواند تا هشت ساعت کار کند.

این گروه تحقیقاتی در طول تحقیقاتشان دریافتند تغییرات سریع دمای یک قسمت از بدن می‌تواند در درجه حرارت کل بدن تاثیر گذار باشد. آنها همچنین کشف کردند هنگامی که یک قسمت از بدن دچار تغییرات دمایی به میزان یک درجه سلسیوس در ثانیه شود، کل بدن چندین درجه بیشتر احساس خنکی یا گرما می‌کند. این میزان تغییرات دمایی حداقل مقدار ممکن برای انجام این فرآیند است. نمونه اولیه این دستبند توانسته این میزان را به چهار درجه سلسیوس در ثانیه برساند.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *