ثبت رکورد کوتاه‌ترین پالس لیزری

 گروهی بین‌المللی از فیزیکدانان و مهندسان به رهبری پروفسور «ژنگهو چانگ» از دانشگاه فلوریداى مرکزی، کوتاه‌ترین پالس لیزری را با فلش پرتو ایکس ۵۳ آتوثانیه‌ای تولید کرده‌اند. پروفسور چانگ و همکارانش رکورد کوتاه‌ترین پالس نوری را شکستند.
پالس‌های آتوثانیه‌ای برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ اثبات و ارائه شدند. از آن زمان به بعد، محققان از سراسر جهان درصدد ایجاد پالس‌هایی با مدت زمان کوتاه‌تری بوده‌اند، چرا که می‌تواند فهم آن‌ها را نسبت به دنیای زیر اتمی تا حد قابل توجهی افزایش بدهد.
به همان شیوه‌ای که دوربین‌های پُرسرعت می‌توانند ویدیوی صحنه‌ی آهسته از شلیک گلوله را ثبت کنند، پالس‌های نوری آتوثانیه‌ای به دانشمندان اجازه می‌دهند تا تصاویری با وضوح بی‌سابقه از الکترون‌های پُرسرعت در اتم‌ها و مولکول‌ها تهیه نمایند.
رکورد قبلی پالس ۶۷ آتوثانیه‌ای توسط همین گروه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۲ به‌دست آمد. پالس‌های شناسایی شده توسط پروفسور چانگ و همکارانش نه تنها به لحاظ مدت زمان، بلکه به لحاظ طول موج نیز کوتاه‌تر هستند. محققان اظهار داشتند: «پالس جدید به منطقه‌ی طیفی مهمی معروف به «پنجره‌ی آب» دست می‌یابد که در اینجا، اتم‌های کربن به شدت جذب می‌کنند، ولی آب نه.»
پروفسور چانگ افزود: «از چنین پرتوهای ایکس آتوثانیه‌ای می‌توان برای تهیه‌ی فیلم‌های صحنه آهسته از الکترون‌ها و اتم‌های مولکول‌های زیستی در سلول‌های زنده استفاده کرد تا با حصول درک بهتری از چگونگی کارکرد فتوسنتز، نسبت به ارتقای بازده‌ی صفحات خورشیدی اقدام نمود. پرتو ایکس با الکترون‌های به‌هم چسبیده در ماده برهم‌کنش کرده و نشان می‌دهد که الکترون‌ها به سمت کدام اتم‌ها حرکت می‌کنند. پس راهکار دیگری برای مطالعه فرایندهای سریع در مواد حاصل می‌آید. این قابلیت ارزش بسیار بالایی در توسعه‌ی تراشه‌های حافظه و منطق نسل بعدی گوشی‌های موبایل و کامپیوترها دارند.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *