جایگزینی سیستم هوشمند تشخیص چهره بجای گذرنامه در استرالیا

به رغم تمام پیشرفت‌های تکنولوژی در حمل و نقل، امنیت و مسافرت، جای تعجب است که دنیا هنوز برای کنترل مرزی به تکه‌ای کاغذ متکی است. با این وجود، استرالیا در مورد فرآیند مسافرت بین‌المللی سنتی با سیستم «seamless traveler» در حال تجدید نظر است. مکان‌هایی که مسافران به صف می‌ایستند تا پاسپورت‌هایشان توسط مقامات رسمی مهاجرت مهر شود، به سیستم پیشرفته‌ی تشخیص اثر انگشت، عنبیه و چهره بیومتریک مجهز می‌شوند تا از یک سیستم خودپردازش اتوماتیک برای شناسایی ۹۰ درصد مسافران استفاده شود.
این پروژه بخشی از رویای بلند مدت مقامات ارشد مهاجرت است که می‌خواهند فرآیند ورود را کارآمدتر کنند به نحوی که مسافران بین‌المللی بتوانند «واقعا فقط شبیه یک فرودگاه داخلی با هم باشند.» با این حال باید آشکار شود که چه تکنولوژی‌های جدیدی به منظور جایگزینی سیستم جاری استفاده خواهد شد. استرالیا با داشتن این رویا، به طور جدی در جست و جوی شرکت‌هایی است که می‌توانند این نوآوری‌ها را معرفی کنند و تکنولوژی مورد نیاز برای تبدیل آن به واقعیت را آماده کنند.
جان کوین، رئیس اداره‌ی حافظت از مرزهای استرالیا می‌گوید نسخه‌های اولیه‌ی این سیستم جدید می‌تواند مسافران را در حالی که از یک راهرو عبور می‌کنند به جای گیت‌های فردی، ببیند و اطلاعات فردی‌شان را بررسی نماید. با فرض این‌که مسافران، خواهان ذخیره شدن اطلاعات بیومترک خود باشند، این سیستم به راستی کارا است و تمام مشکلات مربوط به سفرهای هوایی بین‌المللی را حذف خواهد کرد و از سوی دیگر، به مأموران حافظت از مرزها اجازه می‌دهد تا زمان خود را صرف افرادی با خطر بالاتر کنند.
این تکنولوژی همچنین نگرانی‌هایی را در رابطه با امور شخصی و امنیت افراد برمی‌انگیزد. ذخیره شدن تمام اطلاعات یک فرد در یک منبع آنلاین دولتی می‌تواند آن را در مقابل هکرها آسیب‌پذیر سازد. تصور کنید که هویت شما با اسکن‌های اثر انگشت و عنبیه ربوده شود. تشخیص چهره ممکن است همچنین مشکل‌ساز شود، تکنولوژی گاهی می‌تواند غیر قابل اعتماد باشد و منجر به مشکلاتی شود.
به نحو امیدوار کننده‌ای، دولت استرالیا قادر خواهد بود به این نگرانی ها بپردازد. در شرایط ایده‌آل تا جولای، یک برنامه آزمایشی در فرودگاه کانبرا و تا نوامبر در فرودگاه‌های بزرگتر در سیدنی و ملبورن انجام خواهد شد. هدف دولت این است که تا مارس ۲۰۱۹ برنامه را به طور کامل به اجرا در آورد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *