جراحی چاقی چیست و چه مواقعی بایدانجام شود؟

اولین سوالی که ممکن است با این عنوان بپرسید این است که جراحی چاقی برای لاغری آیا امکان پذیر است؟ در این خصوص باید گفت که ورزش و رژیم غذایی به تنهایی در درمان موثر افرادی که چاقی مفرط و بیش از حد دارند، کافی نیست. جراحی چاقی عملیاتی است که به منظور کمک به کاهش وزن در چنین افرادی انجام می شود. شواهد نشان می دهد که جراحی چاقی ممکن است میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به چاقی شدید را بسیار کاهش دهد، به ویژه هنگامی که همراه با تغذیه سالم و تغییر سبک زندگی پس از جراحی باشد.

جراح چاقی دکتر مهدی سلیمی، به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهد.

 

 

اصول جراحی چاقی

اصول جراحی چاقی

اصول جراحی چاقی

اصل اساسی جراحی چاقی محدود کردن مصرف غذا و کاهش جذب غذا در معده و روده است. فرآیند هضم از دهان شروع می شود و در آنجا غذا جویده می شود و با بزاق و سایر ترشحات حاوی آنزیم مخلوط می شود. سپس غذا به معده می رسد و در آنجا با مواد و اسیدهای گوارشی مخلوط شده و تجزیه می شود تا مواد مغذی و کالری جذب شود. پس از آنکه غذا به دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) جایی که با صفرا و آب پانکراس مخلوط می شود هضم سریع تر می شود.

جراحی چاقی برای تغییر یا قطع این روند هضم طراحی شده است تا غذا به روش معمول تجزیه و جذب نشود. کاهش میزان مواد مغذی و کالری جذب شده، بیماران را قادر به کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سلامتی مرتبط با چاقی می کند.

 

شاخص توده بدن (BMI)

شاخص توده بدن (BMI)

شاخص توده بدن (BMI)

شاخص توده بدن (BMI)، اندازه گیری قد در ارتباط با وزن، برای تعریف سطح چاقی و تعیین تعیین نیاز به مداخله چاقی مورد استفاده قرار می گیرد. چاقی شدید بالینی، BMI بیش از ۴۰ کیلوگرم در متر مربع یا BMI بالای ۳۵ کیلوگرم در متر مربع را در ترکیب با مشکلات شدید سلامتی توصیف می کند.

مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی شامل دیابت نوع ۲، آرتروز، بیماری های قلبی و آپنه انسدادی شدید در خواب است. سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از جراحی چاقی برای معده را برای بیماران با BMI 30 کیلوگرم در متر مربع یا بیشتر که حداقل یکی از این شرایط را دارند نیز تأیید می کند.

 

به طور کلی نامزدهای جراحی چاقی یا جراحی های کاهش وزن چاقی شامل کسانی است که BMI آنها ۴۰ یا بیشتر یا افرادی است که BMI یا ۳۵ یا بیشتر دارند و از نظر سلامتی جدی هستند.

 

انواع جراحی چاقی

انواع مختلفی از جراحی های چاقی وجود دارد که می تواند انجام شود. جراحی ممکن است با استفاده از روش “باز” انجام شود، که شامل بریدن شکم یا باز کردن لاپاراسکوپی است که در طی آن ابزارهای جراحی از طریق برش های کوچک نیم اینچی به داخل شکم هدایت می شوند. امروزه، بیشتر جراحی های چاقی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود زیرا در مقایسه با جراحی باز، به برش های کمتری احتیاج دارد، آسیب نسبی نسبتاً کمی به بافت بدن می زند، عوارض بعد از عمل کمتری ایجاد می کند و امکان ترخیص زودتر از بیمارستان را فراهم می کند.

چهار نوع جراحی چاقی وجود دارد:

حلقه گذاری معده قابل تنظیم (AGB)

بای پس معده Roux-en-Y (RYGB)

انحراف بیلیوپانکراتیک (بای پس معده) با سوئیچ اثنی عشر (BPD-DS)

گاسترکتومی اسیلو عمودی معده (VSG)

هر یک از انواع جراحی ها دارای مزایا و معایبی هستند و عوامل مختلف بر انتخاب هر یک از این روش ها برای بیمار تاثیر دارد و باید بستگی به خود بیمار دارد، از جمله این عوامل را می توان به BMI، عادات غذایی، مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی و تعداد جراحی های قبلی معده اشاره کرد که روی انتخاب نوع جراحی چاقی، تأثیر می گذارد. بیمار و دکتر جراح مخصوص باید با در نظر گرفتن مزایا و خطرات هر نوع جراحی، مناسب ترین گزینه را مورد بحث قرار دهند.

متداول ترین و موفقیت آمیزترین روش بای پس معده است. جراح با ایجاد یک کیسه کوچک با تقسیم انتهای فوقانی معده شروع می کند. این امر مصرف غذا را محدود می کند. بعد، یک بخش Y شکل از روده کوچک به کیسه متصل می شود تا غذا بتواند از معده پایین، اثنی عشر (قسمت اول روده کوچک) و همچنین قسمت اول ژژنوم (قسمت دوم) عبور کند. (روده کوچک) این روش ارتباط مستقیمی از معده به قسمت تحتانی روده کوچک ایجاد می کند و به معنای واقعی کلمه بخشهایی از دستگاه گوارش را که کالری و مواد مغذی را جذب می کند، دور می زند.

 

اسیلو معده نیز یک راه کوچک شدن معده است. این ماده به عنوان محدود کننده غذا شناخته می شود زیرا میزان مصرف غذا را محدود می کند.

 

خطرات جراحی و بعد از عمل

افرادی که جراحی چاقی داشته اند باید برای جلوگیری از عوارض و جلوگیری از اضافه وزن بعد از جراحی، از یک رژیم غذایی دقیق و مادام العمر و برنامه ورزشی پیروی کنند. علاوه بر این، بیماران ممکن است پوست شل و چین خورده زیادی داشته باشند که برای برداشتن و سفت شدن به جراحی بیشتری نیاز دارد.

این یک پیام ساده است: اگر می خواهید کمی وزن کم کنید، باید تلاش کنید که غذای کمتری بخورید و بیشتر ورزش کنید. برای برخی از افراد دارای اضافه وزن، کم کردن وزن بسیار سخت تر از آنچه تصور می شود است. هنگامی که رژیم ها و ورزش جواب نمی دهند، برخی از افراد شروع به درمان چاقی پزشکی یا گزینه های جراحی چاقی یا جراحی کاهش وزن می کنند.

 

حقایق جراحی چاقی

تغییر در سبک زندگی طولانی مدت برای چاقی، یک برنامه ی مستمر و پیگیر لازم است. هر کسی که فکر کاهش وزن از طریق جراحی چاقی را دارد، باید انتظار داشته باشد که با تغییر سبک زندگی ادامه دهد و خطرات و مزایای جراحی را درک کند. در صورتی که امروزه پزشکان متوجه شده اند که چاقی یک بیماری مزمن است که نیاز به تغییر در سبک زندگی طولانی مدت دارد.

قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی چاقی، روند باید به طور کامل ارزیابی شود. روند ارزیابی گسترده شامل کار با یک تیم متخصص، از جمله متخصص غدد، متخصص تغذیه، روانشناس، پرستار و در نهایت جراح متخصص است.

 

هیچ روش جراحی چاقی، برای معده تضمین نمی شود و نتایج شما با جراحی کاهش وزن می تواند متفاوت باشد. تعهد شما برای عملی ساختن آن (شامل رژیم جدید و روش زندگی) در نهایت موفقیت هر روشی را تعیین می کند. برای موفقیت و به دست آوردن تمام مزایای سلامتی که جراحی چاقی ارائه می دهد، باید تغییرات عمده ای در عادات غذایی روزانه خود ایجاد کنید و یک سبک زندگی سالم، از جمله برنامه ورزش بدنی منظم، ایجاد کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud